Ergonomia i obsługa
Telefon wprawdzie dobrze leży w dłoni, lecz widać, że nie jest to model z najwyższej półki. Klawisze wymagają dosyć dużego nacisku i nie są tak precyzyjne jak w przypadku modeli Sxx. Menu telefonu obejmuje dziesięć głównych pozycji – jest ono logicznie skonstruowane i proste w obsłudze. Pewne trudności mogą jednak sprawić bardzo blisko obok siebie umieszczone klawisze funkcyjne i zmiana ich ułożenia. Do przewijania ekranu w górę służy teraz prawa część lewego przycisku, a w dół – lewa część prawego. Dlaczego zmieniono dobry i sprawdzony układ przycisków znany np. z modeli S35 lub C35 – nie wiadomo.
Podczas pisania SMS-ów przyda się z pewnością polski słownik T9. Wyświetlacz telefonu podświetlany jest na pomarańczowo i ma rozdzielczość 101×64 pikseli. Cyfry i litery dają się bez problemu odczytać – osoby niedowidzące mogą zwiększyć rozmiar czcionki. Wymiary wyświetlacza – 28×19 mm mogłyby być jednak trochę większe. Instrukcja obsługi jest, podobnie jak menu logiczna i zrozumiała – osoby używające wcześniej telefonów Siemensa, nie będą raczej musiały często do niej zaglądać. Wbudowana w telefon przeglądarka WAP stworzona została przez firmę Phone.com. Nie jest ona trudna w obsłudze, jednak modele Nokii oferują w tym przypadku więcej. Książka telefoniczna jest raczej mała – w pamięci Siemensa można zapisać maks. 50 numerów telefonów. Korzystawszy z funkcji grup można zadzwonić jednocześnie do większej liczby osób przypisanych do danej grupy. Procedura wyboru nazwisk jest jednak dosyć długa i niewygodna – kolejność zaznaczania nazwisk z listy nie ma znaczenia – telefon zadzwoni do wszystkich w kolejności alfabetycznej.

Podsumowanie
Siemens C45 to całkiem udany telefon. Aparat przeznaczony jest przede wszystkim dla osób szukających stosunkowo tanich i przy tym dobrych jakościowo telefonów. Oprócz funkcji rozrywkowych Siemens C45 oferuje również kilka bardziej zaawansowanych funkcji takich jak profile, grupy, organizer oraz sprzętowy modem do transmisji danych.