Chociaż nie stwierdzono jednoznacznie, że używanie telefonów komórkowych może być szkodliwe dla zdrowia, niektóre osoby zwracają szczególną uwagę na zdrowotne aspekty korzystania z bezprzewodowej komunikacji. Z myślą o nich wypunktowaliśmy kilka zaleceń, które pozwolą zmniejszyć ilość promieniowania docierającą do użytkownika.

  • Najprostszym sposobem na zmniejszenie promieniowania jest oczywiście skrócenie czasu rozmów. Jest to najbardziej skuteczna metoda (a przy tym korzystnie odbija się na grubości portfela), jednak z pewnością nie będzie stosowana przez wszystkich.
  • Prowadzenie rozmów w miejscach, w których jest wysoka jakość sygnału. W przypadku gdy rozmawiający znajduje się we wnętrzu budynku, w samochodzie lub po prostu w miejscu gdzie zasięg sieci jest bardzo słaby, telefon znacznie zwiększa moc nadawania. Czasami wystarczy tylko wyjść z budynku lub wysiąść z samochodu, aby ilość promieniowania emitowanego przez antenę znacząco spadła.
  • Używanie zestawów słuchawkowych i głośnomówiących. Pole elektryczne generowane przez antenę telefonu zmniejsza się odwrotnie proporcjonalnie do odległości. Dwukrotne zwiększenie odległości anteny od głowy spowoduje czterokrotne zmniejszenie energii absorbowanej przez ciało. Używanie zestawów głośnomówiących może przynieść najwięcej korzyści szczególnie podczas telefonowania w samochodzie. Karoseria samochodu tłumi fale emitowane przez telefon, więc moc nadawania sygnału zostaje znacznie zwiększona. Dokupienie zewnętrznej anteny, nie dość, że spowoduje znaczne polepszenie jakości sygnału, to jeszcze pozwoli na zmniejszenie mocy nadawania. Dobrym rozwiązaniem może być również korzystanie z zestawów słuchawkowych, w tym również zestawów Bluetooth. Sprawa z zestawami słuchawkowymi nie jest jednak w pełni jasna – Spotyka się opinie, że kabelek łączący telefon ze słuchawkami może, w niektórych przypadkach, przenosić sygnał z anteny telefonu wprost do ucha. Problem ten znika w przypadku korzystania z zestawów Bluetooth, pozbawionych kabli.
  • Krótka przerwa przed przyłożeniem aparatu do ucha. W momencie nawiązywania połączenia telefon przez krótką chwilę nadaje z mocą zbliżoną do maksymalnej. Dopiero po nawiązaniu połączenia parametry sygnału są dostosowywane do warunków odbioru oraz nadawania i moc sygnału zostaje zmniejszana.
  • Wybór aparatu z niską wartością współczynnika SAR (Specific Absorption Rate). SAR określa jak duża część energii emitowanej przez telefon komórkowy zamieniana jest przez organizm na ciepło. Maksymalna wartość SAR w przypadku telefonów sprzedawanych w Europie wynosi 2W na 1 kg masy ciała dla próbki o wadze 10g. Wszystkie dostępne na rynku aparaty spełniają tę normę, jednak różnice w wartościach SAR różnych modeli mogą być dość znaczne – niektóre modele mają SAR o wartości nawet poniżej 0.1 W/kg, w przypadku niektórych innych modeli podczas testów stwierdzono wartości kilkunastokrotnie wyższe. Od końca 2001 roku wartości współczynnika SAR podawane są w instrukcjach obsługi wszystkich sprzedawanych w Europie modeli telefonów komórkowych.
  • Odradzamy używania różnego rodzaju ekranów zakładanych na antenę telefonu. Większość ekranów nie redukuje wcale promieniowania docierającego do głowy dzwoniącego, niektóre mogą nawet spowodować wzrost mocy nadawania, zmniejszając tym samym czas pracy telefonu na akumulatorkach. Ich producenci przekonują wprawdzie, że używanie ich produktów powoduje zmniejszenie promieniowania, jednak większość niezależnych badań takiego korzystnego wpływu nie wykazuje. Również stosowanie anten bezprzewodowych nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści w zakresie redukcji promieniowania.