Pięć spostrzeżeń na temat współczesnej fotografii

Okazuje się, że coraz częściej robimy zdjęcia smartfonem niż aparatem. Co w takim razie znajduje się na naszych fotografiach? W jaki sposób kultura mediów społecznościowych wpływa na korzystanie przez nas z technologii? Czy teraz wolimy robić zdjęcia pionowo? Zauważając potrzebę przyjrzenia się preferencjom Polek i Polaków dotyczących fotografowania mobilnego, ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO przeprowadziło badanie, z którego postanowiliśmy wybrać pięć spostrzeżeń szczególnie wartych zapamiętania.

 

No. 1. Chętniej robimy zdjęcia niż nagrywamy wideo, szczególnie w orientacji pionowej

Trzeba przyznać, że lubimy robić zdjęcia smartfonem! Już co piąty przebadany Polak uwiecznia momenty codziennie (21 proc.), a niemal połowa kilka razy w tygodniu (44 proc.). Ci, którzy posiadają zarówno smartfon, jak i aparat fotograficzny, zdecydowanie częściej do fotografowania wybierają ten pierwszy. Średnio z aparatu fotograficznego korzystają kilka razy w roku. Co ciekawe, dane klarownie pokazują, że polscy użytkownicy wolą telefonem fotografować niż kręcić filmiki. Co najmniej kilka razy w tygodniu robi zdjęcia 65 proc. z nich, natomiast nagrywa wideo – 32 proc.

Trzymanie urządzenia w orientacji pionowej podczas robienia zdjęć jest bardziej popularne od orientacji poziomej. Mówimy tutaj o stosunku 57 proc. do tylko 15 proc. Natomiast 27 proc. równie często fotografuje pionowo co poziomo (a 1 proc. nie potrafił się określić w tej kwestii). Warto podkreślić, że osoby z grupy wiekowej 18-24 lat w zdecydowanej większości stawiają na orientację pionową (66 proc.). Tylko 5 proc. z nich obraca telefon poziomo!

image processing20230919 1640030 88kyuq

image processing20230919 1640030 o2fu5r

Trzymanie urządzenia w orientacji pionowej podczas robienia zdjęć jest bardziej popularne od orientacji poziomej

 

No. 2. Natura sprzyja fotografowaniu smartfonem

Polacy uwielbiają robić zdjęcia krajobrazom! W badaniu przyznało to, aż 67 proc. z nich. Ponad połowa respondentów chętnie fotografuje także zwierzęta (56 proc.) oraz przyrodę (52 proc.). Aparat w smartfonie włączają też z przyjemnością, gdy są w podróży oraz gdy świętują ważne uroczystości, takie jak: ślub, urodziny czy imieniny. Codzienne chwile z życia jak np. poranna kawa na mieście czy wieczorny jogging również są chętnie uwieczniane.

 

image processing20230919 1640028 429y5w

Polacy aparat w smartfonie włączają z przyjemnością, gdy są w podróży

 

Kto lub co jest najczęstszym obiektem zdjęć? Dzieci! Fotografowane są one co najmniej kilka razy w tygodniu przez 52 proc. badanych. Polacy chętnie dokumentują też ich rozwój – pierwszy dzień w szkole czy pierwszy występ teatralny.

Moda na robienie selfie nadal nie przemija – do ich robienia przyznaje się 48 proc. osób. Ponad ⅓ badanych (36 proc.) robi sobie tego typu zdjęcie kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, jedzenie oraz stylizacje znalazły się na dalszych miejscach – uzyskały odpowiednio 41 proc. oraz 26 proc.

 

image processing20230919 1640030 1pqz4gq

Moda na robienie selfie nadal nie przemija – do ich robienia przyznaje się 48 proc. osób

 

No. 3. Wysoko oceniamy swoje umiejętności robienia zdjęć smartfonem, tym samym potrzebujemy urządzenia z dobrym aparatem

Polacy zapytani o to czy ważne jest posiadanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego w smartfonie, w zdecydowanej większości – aż 79 proc., odpowiedzieli, że tak. Co więcej, jak pokazuje badanie – w sporej części wysoko oceniają oni swoje umiejętności robienia zdjęć smartfonem. Niemal połowa – 45 procent – uważa, że potrafi robić zdjęcia na zaawansowanym poziomie. Co ciekawe, każda z grup wiekowych oceniła się w bardzo zbliżony sposób – tylko nieco lepiej młodsze pokolenie (18-24 lat). Zaledwie 5 proc. badanych było zdania, że ich umiejętności w tym zakresie są na niskim poziomie.

 

image processing20230919 1640030 jo6n4h

Dla 79 proc. Polaków ważne jest posiadanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego w smartfonie

 

No. 4. Lubimy gromadzić zdjęcia – niektórzy z nas ma ich ponad 3 000 w telefonie

Nieco ponad ⅓ Polaków przegrywa fotografie na kartę pamięci lub dysk laptopa/komputera. Jednak znacznie popularniejsze jest przechowywanie ich w pamięci urządzenia. Robi tak ponad połowa badanych (57 proc.)! Ile mają zdjęć na smartfonie? Najwięcej z badanych, bo 31 proc., od około 100 do 499 zdjęć, 17 proc. – od około 500 do 999 zdjęć, natomiast 16 proc. – od 1 000 do 2 999 zdjęć. 13 proc. osób gromadzi 3 000 i więcej fotografii! Warto zauważyć, że osoby w wieku 18-24 lata oraz 25-34 lata, przechowują więcej zdjęć w telefonie od starszych grup. Ci, o których wspomnieliśmy jako pierwszych, najczęściej przechowują powyżej 5 000 zdjęć (21 proc.).

 

image processing20230919 1640028 19d4qfe

Najwięcej z badanych, bo 31 proc., przechowuje od około 100 do 499 zdjęć w smartfonie

 

No. 5. Media społecznościowe są dla nas inspiracją podczas robienia zdjęć smartfonem, ale wpływają również na sposób, w jaki korzystamy z technologii

Czy Polacy wykorzystują media społecznościowe w kontekście fotografii? Otóż tak, często szukają tam nowych pomysłów na fotografie (59 proc.). Jednak zrobione zdjęcia częściej wysyłają innym osobom – znajomym czy rodzinie (38 proc.) niż publikują na platformach społecznościowych (26 proc.). Najpopularniejszą aplikacją, poprzez którą przesyłają fotografie jest Messenger (70 proc.), tradycyjne wiadomości (47 proc.), Whatsapp (40 proc.) oraz Instagram (34 proc.).

 

image processing20230919 1640028 1ezkonm

Najpopularniejszą aplikacją, poprzez którą Polacy przesyłają fotografie jest Messenger (70 proc.)

 

Kultura mediów społecznościowych wpływa na sposób, w jaki Polacy korzystają z technologii. Chcą się dzielić z innymi świetnymi zdjęciami zrobionymi smartfonem, jednak nie chcą zbyt dużo czasu poświęcać na ich obróbkę. Dlatego właśnie najczęściej korzystają z narzędzi automatycznych już dostępnych na pokładzie urządzenia, takich jak: tryb automatyczny w aparacie oraz filtry i efekty do dostosowania zdjęć. Jednym z chętniej używanych trybów jest również tryb portretowy, natomiast tryb nocnego fotografowania jest ważniejszy dla młodych ludzi – w wieku 18-24 lat, niż dla pozostałych grup. Niemal połowa badanych w tym wieku przyznała, że jest dla nich bardzo ważne, żeby smartfon robił dobre zdjęcia w nocy (42 proc.). Przebadani Polacy chętnie korzystają także z trybu autoportretu/selfie.

 

Badanie wykazało, że Polacy potrzebują smartfona ze świetnym aparatem oferującym zaawansowane możliwości fotograficzne, który sprosta ich wymaganiom. Jednocześnie musi on być prosty w użytkowaniu i robieniu zdjęć. Bierzesz smartfon do ręki, znajdujesz obiekt i robisz zdjęcie. Nie musisz zastanawiać się, w jaki sposób fotografujesz, a za to w pełni skupiasz się na tym, co fotografujesz. To ogromna zaleta dzisiejszej fotografii mobilnej. – Robert Sierpiński, PR Manager w OPPO.