454 000 – tyle ofert zamieszczono w Pracuj.pl w I półroczu 2023 roku. Wiodącymi specjalizacjami, których poszukiwali pracodawcy, byli sprzedawcy, eksperci IT, pracownicy fizyczni oraz eksperci ds. finansów i obsługi klienta. Mniej aktywni niż w ostatnich latach byli pracodawcy IT. Jeśli chodzi o tryb pracy, to powroty do biur wciąż wpływają na przewagę ofert pracy hybrydowej nad zdalną. Na rynku dostrzegamy – zgodnie z przewidywaniami ekspertów – większą ostrożność pracodawców w procesach rekrutacyjnych. Jednocześnie kandydaci aplikowali chętniej, niż wcześniej, co potwierdza dużą mobilność zawodową Polaków. Zapraszamy do lektury raportu „Rynek Pracy Specjalistów. I półrocze 2023”.

 

Najważniejsze ustalenia:

  • 454 000 ofert zamieszczono w serwisie Pracuj.pl w I półroczu 2023 roku.
  • 20% ofert dotyczyło sektora sprzedaży, co jednocześnie sprawia, że ta specjalizacja wraca na pierwsze miejsce zestawienia.
  • 12% – najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z branży finansów i bankowości – ich udział był identyczny, jak w I półroczu ubiegłego roku.
  • TOP5 poszukiwanych specjalizacji w Pracuj.pl stanowiły sprzedaż, IT, praca fizyczna, finanse i ekonomia oraz inżynieria.
  • 37% ofert w Pracuj.pl pod koniec I półrocza 2023 roku stanowiły stanowiska umożliwiające przynajmniej jeden z elastycznych modeli pracy: zdalny lub hybrydowy.
  • 10% ogłoszeń w Pracuj.pl było kierowanych do pracowników fizycznych.
  • 17% – taką część ofert w I półroczu 2023 roku stanowiły te dotyczące osób starających się o stanowiska na początkowych szczeblach zatrudnienia.

 

Okres przejściowy. Rekrutacja bardziej bezpieczna

I półrocze 2023 roku stanowiło duże wyzwanie dla rynku pracy w Polsce. Po kilku latach ciągłych wzrostów w liczbie rekrutacji, firmy mierzyły się z wieloma czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które wpływały na kondycję organizacji i koszty prowadzenia biznesów. Zmieniał się także klimat inwestycyjny, na który wpływ miały m.in. wojna w Ukrainie i wysoka inflacja. Wyzwaniom kosztowym towarzyszyły rosnące oczekiwania płacowe pracowników. Minione półrocze przyniosło także spowolnienie rekrutacji w branży IT – w ostatnich latach bijącej rekordy w zapotrzebowaniu na pracowników – i weryfikację jej postpandemicznych inwestycji.

image processing20230712 1816193 1aw6s7v

W tym kontekście znaczna część firm w Polsce skupiała się na utrzymaniu obecnych miejsc pracy, planując rekrutacje w I półroczu 2023 roku z większym dystansem, niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki należy jednak zauważyć, że skala rekrutacji utrzymała się na tle ostatnich 5 lat na stosunkowo wysokim poziomie. Pracodawcy między styczniem a czerwcem br. zamieścili 454 000 ofert zatrudnienia. To wynik niższy o 24% niższy od rekordowego I półrocza 2022 roku, ale nieco wyższy od odnotowanego w I półroczu 2021 roku oraz wyraźnie wyższy niż w jeszcze wcześniejszych latach.

image processing20230712 1816195 104jyey

Jak zauważa w komentarzu do raportu Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl i członek zarządu w Grupie Pracuj, I półrocze 2023 roku przyniosło spodziewane przez ekspertów odbicie się sytuacji gospodarczej na rynku rekrutacyjnym.

 

image processing20220228 7449 138pixv

 

Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku to nowa perspektywa i dalsze obserwacje zmian, które zachodzą na rynku pracy – na szczyty zestawień powraca sprzedaż, IT notuje spadki. Już w drugiej połowie ubiegłego roku, który był dla nas rekordowy pod wieloma względami, zaczęliśmy odczuwać spodziewane spowolnienie wśród pracodawców. Weszli oni w okres oczekiwania na to, co przyniosą najbliższe miesiące. Duża niepewność gospodarcza sprawia, że rekrutacji jest mniej, niż w analogicznym okresie 2022 roku. Porównujemy jednak obecną sytuację do rekordowych rezultatów postpandemicznych, a patrząc szerzej, w perspektywie ostatnich lat wciąż mówimy o wynikach bardzo dobrych. W ostatnich miesiącach w Pracuj.pl intensywnie rozwijaliśmy rozwiązania, które mają na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania naszych użytkowników – zarówno pracodawców, jak i kandydatów. W styczniu wprowadziliśmy nową odsłonę serwisu, która ma intuicyjny interfejs, ulepszone mechanizmy wyszukiwania ofert, zakładające mocniejsze wykorzystanie AI, oraz rozwija system łatwego aplikowania. Skutkiem tych zmian jest między innymi zwiększona aktywność kandydatów – komentuje Rafał Nachyna.

 

Specjalizacje poszukiwane w I półroczu 2023 roku

W I półroczu 2023 roku na szczyt zestawienia najpopularniejszych specjalizacji (według wiodącej specjalizacji, wskazanej przez pracodawcę w ogłoszeniu), wraca sprzedaż. W związku z większą ostrożnością pracodawców w rekrutacjach z obszaru IT i weryfikacją pandemicznych inwestycji w organizacjach technologicznych, obserwujemy zmianę środka ciężkości w rozkładzie sił pod kątem liczby publikowanych ogłoszeń. Sektor technologiczny utrzymuje się na wysokim, drugim miejscu, a postpandemiczne ożywienie widać w sektorze handlu. Nie powinno to dziwić – w obliczu wysokiej inflacji, w momencie kiedy firmy poszukują oszczędności, dobrzy sprzedawcy są pracownikami na wagę złota. Niezmiennie wysoko w zestawieniu pozostaje praca fizyczna – wykwalifikowani pracownicy w tym zakresie są wciąż bardzo potrzebni, co wynika między innymi z budzącego się ponownie budownictwa. W zestawieniu TOP5 pozostają także finanse i ekonomia, notując wynik na poziomie 9% udziału. Dalej w rankingu znalazły się ogłoszenia dla inżynierów i pracowników obsługi klienta, do których kierowano równo po 6% ogłoszeń w serwisie.

image processing20230712 1816195 vdy4ec

Najbardziej aktywne branże w I półroczu 2023 roku

W raporcie „Rynek Pracy Specjalistów H1 2023” przedstawiamy także analizę profili działalności firm, które były najbardziej aktywne rekrutacyjnie. W tym zestawieniu (w odróżnieniu od prezentacji specjalizacji) analizujemy branżę reprezentowaną przez pracodawcę zamieszczającego ogłoszenie, a nie typ poszukiwanego profilu kandydata. Pozwala to sprawdzić, w których sektorach najchętniej rekrutowano w analizowanym czasie.

Jak wskazuje analiza ofert pracy dostępnych w Pracuj.pl w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r., najbardziej aktywne były firmy z branży finansów i bankowości – ich udział był identyczny, jak w I półroczu ubiegłego roku i wyniósł 12%. Na drugim miejscu podium, również z takim samym 9-procentowym udziałem, co rok temu uplasowały się firmy z obszaru handlu i sprzedaży B2C.

image processing20230712 1816193 y5qy6i

Uwagę zwraca zajmująca trzecie miejsce w tym zestawieniu branża IT. Udział jej ogłoszeń w puli wszystkich ofert w Pracuj.pl wyniósł 7% i spadł rok do roku o 3 punkty procentowe. Wynik ten stanowi potwierdzenie obserwacji ekspertów rynkowych, podkreślających wyzwania branży nowych technologii, związane z weryfikacją pandemicznych inwestycji i nieco gorszą kondycją tego sektora. Spowodowało to większą powściągliwość w decyzjach rekrutacyjnych i okres ochłodzenia po rekordach z minionych lat.

Wśród innych najchętniej rekrutujących branż znalazły się firmy zajmujące się produkcją FMCG (7%), budownictwem/inżynierią oraz przemysłem ciężkim i chemicznym (po 6%) oraz handlem hurtowym (5%). Uwagę zwraca zwłaszcza wysoka pozycja budownictwa, stopniowo odzyskującego dobrą kondycję po trudnościach z okresu pandemii COVID-19.

 

Kandydaci aktywni mimo wyzwań

Choć w niektórych sektorach rynku można zaobserwować ostrożność rekrutacyjną firm, to widoczna jest zwiększona aktywność osób poszukujących pracy. Rosnącą mobilność zawodową Polaków widać było już w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl w marcu 2023 roku. 41% badanych zadeklarowało wówczas, że aktywnie poszukuje pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Liczba ta wzrosła o pięć punktów procentowych w porównaniu z badaniem z analogicznego okresu ubiegłego roku. 84% respondentów jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach.

Sytuacja ta jest także widoczna w rzeczywistych działaniach kandydatów w serwisie. Liczba aplikacji na ogłoszenia wzrosła rok do roku aż o 14%.

image processing20230712 1816193 1qzylne

W obliczu przewidywanych skutków trudnej sytuacji ekonomicznej i jej wpływu na rynek rekrutacyjny, eksperci serwisu Pracuj.pl postawili na wdrożenie rozwiązań ułatwiających codzienne korzystanie z serwisu zarówno pracodawcom, jak i kandydatom. Wprowadzona w styczniu nowa odsłona Pracuj.pl oparta jest na trzech kluczowych filarach. Pierwszym z nich jest bardziej intuicyjny interfejs strony, przekładający się na lepsze doświadczenia użytkowników. Drugi to ulepszone mechanizmy i filtry wyszukiwania ofert oraz – co szczególnie ważne – mocniejsze wykorzystanie mechanizmów rekomendacji bazujących na sztucznej inteligencji. Trzecią kluczową zmianą w Pracuj.pl jest rozwinięcie mechanizmu „łatwego aplikowania” (ang. easy apply), ułatwiającego proces rekrutacji. Dzięki tym działaniom, dziś aż 53% aplikacji w serwisie jest składanych dzięki systemowi rekomendacji AI, co z pewnością wpłynęło na ogólny wzrost liczby aplikacji składanych przez kandydatów w serwisie.

 

Codzienność z pracą zdalną i hybrydową

Zmiany w elastycznych modelach wykonywania obowiązków w I półroczu 2023 roku wskazują, że coraz większa liczba firm stawia na powroty do biur. Wciąż wielu pracodawców dopuszcza wykonywanie obowiązków w modelu zdalnym lub hybrydowym, widać jednak, że ten pierwszy z elastycznych modeli staje się rzadszą możliwością. Część firm podejmuje decyzje o ograniczaniu pracy w pełni zdalnej, chcąc pobudzić życie w swoich przestrzeniach biurowych, a także w większym stopniu integrować ze sobą rozproszone od trzech lat zespoły.

image processing20230712 1816195 xdwdog

Jak przekłada się to na strukturę ofert pracy? Łącznie 37% ogłoszeń aktywnych w serwisie Pracuj.pl w I półroczu 2023 roku stanowiły takie, które umożliwiały pracę zdalną, hybrydową lub dowolny wybór jednego z tych modeli. Niemal 1/3 (30%) umożliwiała pracę hybrydową, a 17% – pracę zdalną.

 

Praca fizyczna – top 3 poszukiwanych pracowników

Niesłabnącym zainteresowaniem pracodawców cieszyli się w I półroczu 2023 roku wykwalifikowani pracownicy fizyczni – do tej specjalizacji było kierowane co dziesiąte ogłoszenie o pracę w Pracuj.pl. Od dłuższego czasu obserwowane jest duże zapotrzebowanie m.in. na pracowników produkcji, remontowo-budowlanych, kierowców czy magazynierów. Zapotrzebowanie na tę grupę utrzymuje się także ze względu na odpływ wielu pracowników z Ukrainy, mężczyzn pracujących przed lutym 2022 roku na stanowiskach związanych z pracą fizyczną. Wciąż utrzymują się także efekty m.in. wzrostu znaczenia kurierów czy magazynierów wraz z dużym rozwojem branży ecommerce w czasie pandemii.

image processing20230712 1816193 nx0rd7

Jak wykazują badania Pracuj.pl z marca 2023 roku, sami pracownicy fizyczni także chętnie poszukują nowych miejsc zatrudnienia. W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniło pracę 37% z nich, a w ciągu ostatniego roku – 26%. Co więcej, ponad ¼ z respondentów Pracuj.pl wykonujących pracę fizyczną deklaruje, że szuka nowego miejsca zatrudnienia lub planuje to robić w najbliższym czasie.

 

Praca na start kariery

Ożywienie kandydatów widać także wśród najmłodszych uczestników rynku pracy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl w marcu 2023 roku, aż 59% przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że szuka nowej pracy lub planuje zmienić obecną w najbliższym czasie. Nie brakuje także ofert dla przedstawicieli najmłodszej generacji rynku. W pierwszej połowie 2023 roku aż 16% ogłoszeń stanowiły oferty dotyczące osób starających się o pracę na początkujących stopniach kariery. Oznacza to wzrost o jeden punkt procentowy względem pierwszego półrocza ubiegłego roku, a także względem danych za cały rok 2022.

image processing20230712 1816195 3ugmva

W marcu 2023 roku osoby rozpoczynające swoją przygodę na rynku pracy mogły wziąć udział w organizowanym przez Pracuj.pl Festiwalu JOBICON w Warszawie oraz w Krakowie. Studenci stanowią jedną z ważnych grup uczestników tego wydarzenia. Tysiące osób ma okazję nie tylko sprawdzić możliwości zatrudnienia, ale także brać udział w spotkaniach z pracodawcami, influencerami, w warsztatach czy konsultacjach CV. Kolejna edycja JOBICON zaplanowana jest na jesień 2023 roku.

 

Województwa z największą liczbą ofert

Analizując położenie geograficzne firm zamieszczających ogłoszenia w I półroczu 2023 roku można było dostrzec lekki wzrost udziału pracodawców z województwa mazowieckiego w stosunku do analogicznego okresu rok temu. Pochodziło od nich 23% wszystkich ofert (wzrost o 3 punkty procentowe). Stanowi to pewne zaskoczenie – udział stołecznego województwa w minionych raportach „Rynek Pracy Specjalistów” regularnie lekko spadał. Może to wskazywać na fakt, że w obliczu trudnych decyzji rekrutacyjnych mazowieckie zachowało większą aktywność w poszukiwaniu pracowników.

image processing20230713 1832891 9p6udt

Na kolejnych miejscach pod względem aktywności znaleźli się pracodawcy z południowej Polski, czyli województw śląskiego i dolnośląskiego (po 10% udziału) oraz małopolskiego (9%), regularnie plasujący się w czołówce zestawienia. Kolejne pozycje zajęły firmy z wielkopolskiego, pomorskiego i łódzkiego.