W wielu trudno dostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości realizacji infrastruktury przewodowej, wykorzystywana jest technologia 4G jako odpowiednik łącza stacjonarnego – z różnym skutkiem. Teraz, wraz z nadejściem technologii 5G, Internet mobilny może w końcu stać się wygodną alternatywą dla łącza przewodowego patrząc na rozwijane prędkości Internetu. Nie tylko producenci telefonów, ale również producenci systemów zapewniających nieprzerwany dostęp do sieci (jak. np. Cradlepoint) zapewniają już wsparcie dla najnowszej technologii. Jako główne łącze w ruchomych lub tymczasowych lokalizacjach (samochody, mobilne punkty) lub jako tzw. „gorąca rezerwa” w przypadku awarii klasycznego dostępu „po kablu”.

Specjaliści z firmy Notel Poland postanowili sprawdzić postępy w rozwoju sieci 5G w Polsce pod kątem użytkowników stacjonarnych. Tym razem swoją uwagę skupili na Warszawie, gdzie przeprowadzili pomiary w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (tzw. Stationary Test).

Na pokładzie pojazdu pomiarowego wykorzystane zostały następujące urządzenia: Xiaomi Mi 10 5G Pro M2007J3SG, Samsung S20 FE 5G oraz skanery PCTEL IBFlex i MXFlex wspierające technologię 5G. Specyfikacja tego sprzętu zapewnia przetestowanie w pełni możliwości wdrażanej sieci 5G w Polsce. Dzięki temu zebrane dane pozwalają na obiektywną ocenę aktualnej sytuacji w stolicy Polski.

 

Pomiary stacjonarne 5G

Skupiono się głównie na transmisji pakietowej w dół i w górę, która jest wykorzystywana np. przy oglądaniu filmów w b. wysokiej rozdzielczości (4K, 8K) jak również rozmów wideo z użyciem popularnych komunikatorów, zdalnego dostępu do systemów serwerowych lub monitoringu wizyjnego, czy też przeglądania treści www.

Specjaliści Notel wylosowali 8 lokalizacji na terenie m.st. Warszawy, w których wykonane zostały pomiary prędkości Internetu mobilnego (pobierania oraz wysyłania danych) w trybie stacjonarnym.

W stabilnych warunkach radiowych prędkości pobierania osiągane w technologii 5G (NSA) u poszczególnych operatorów są zadowalające, a w przypadku jednego nawet bardzo zadowalające. Wyraźnie wybija się na tym punkcie operator Plus notując średnią prędkość pobierania ze wszystkich lokalizacji w granicach 322 Mb/s. Jest to przeszło 200 Mb/s więcej w porównaniu do konkurencji. Następni w kolejce są T-Mobile (134 Mb/s), Orange (109,6 Mb/s) i jako czwarty Play (78,8 Mb/s).

 

 

image

Zestawienie średniej prędkości pobierania dla pomiarów stacjonarnych w Warszawie

 

Patrząc na średnie wyniki pobierania per lokalizacja również liderem jest Plus – najwyższa średnia prędkość pobierania osiągnęła 400 Mb/s (punkt Gwintowa). Z kolei drugim najwyższym wynikiem może pochwalić się T-Mobile z wynikiem odpowiednio 229,7 Mb/s (punkt Popularna). Kolejni na liście są Orange i 206,3 Mb/s (punkt Popularna) oraz Play z rezultatem 149,9 Mb/s (punkt Popularna).

 

image 1 2048x897

Zestawienie średniej prędkości pobierania w danej lokalizacji na terenie Warszawy

 

W przypadku wysłania danych prędkości są odpowiednio mniejsze. Najszybszy był Orange ze średnią prędkością 50 Mb/s, a potem kolejno Play (48,2 Mb/s) oraz Plus (42,8 Mb/s). T-Mobile odnotował 23,8 Mb/s.

 

image 2

Zestawienie średniej prędkości wysyłania dla pomiarów stacjonarnych w Warszawie

 

W zestawieniu per lokalizacja tabela wyników należy natomiast do Play z najlepszym średnim wynikiem 81,8 Mbps (punkt Popularna). Następy w tabeli jest Orange z wynikiem 68,8 Mb/s (punkt Gwintowa), później Plus z prędkością 57,6 Mb/s (punkt Gwintowa). T-Mobile osiągnął 29,5 Mb/s w punkcie Gwintowa.

 

image 3 2048x1069

Zestawienie średniej prędkości wysyłania w danej lokalizacji na terenie Warszawy

 

Podsumowanie wykonanych pomiarów

Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają zauważyć, że aktualnie operatorzy skupiają się na zwiększaniu zasięgu obecnie wykorzystywanego 5G NSA (Non-Standalone) w Polsce.

Wciąż czekamy na udostępnienie pasma C-Band, dzięki, któremu każdy z operatorów może zyskać po 80 MHz pasma częstotliwości. Niestety aukcja opóźnia się, a jej wznowienie planowane jest przez UKE dopiero na trzeci kwartał 2021.

Ale już teraz potencjał technologii 5G, również w przypadku rozwiązań stacjonarnych, świetnie prezentują średnie prędkości operatora Plus z wynikiem pobierania ponad 320 Mb/s! Wyniki zostały uzyskane w 5G NSA z jednej nośnej n41 (n38) o szerokości 40MHz. W połączeniu z oczekiwanym pasmem C-Band o szerokości 80 MHz i CA (Carrier Aggregation) w 5G możemy śmiało mówić o momencie zwrotnym superszybkiego Internetu 5G, również jako realna alternatywa dla łącza światłowodowego w mobilnych lub trudnodostępnych lokalizacjach.

Tak więc przed nami ciąg dalszy rewolucji 5G.