W porównaniu do trzeciej generacji, zmiany dotknęły przede wszystkim procesora, który dba, aby sprzęt działał płynnie oraz został wyposażony w nowszą wersję mobilnego Androida. Tym razem na pokładzie komputera znalazł się czterordzeniowy procesor Amlogic S905X-B (Cortex -A53) o zegarze bazowym 2,0 GHz i 1 GB pamięci podręcznej DDR3. Wbudowana, 8-gigabajtowa pamięć Flash może być rozbudowana za pomocą kart microSD o pojemności do 32 GB. Taka specyfikacja ma pozwolić na odtwarzanie filmów w jakości 4K i granie w najnowsze tytuły dostępne w sklepie Google Play.


Specyfikacja sprzętu stawia na niezawodne komunikowanie się z innymi urządzeniami. Obsługa dwupasmowego modułu WiFi 802.11n pozwala na swobodny przesył danych w paśmie 5 GHz. Dzięki obsłudze pasma 5 GHz FBOX 4X może wykorzystywać szybsze i bardziej pojemne pasmo do bezprzewodowego odtwarzania nawet najbardziej wymagających treści wideo. Pasmo 5 GHz to również większa odporność na zakłócenia. Na paśmie 2,4 GHz – oprócz sieci Wi-Fi – działa wiele innych urządzeń (np. niektóre modele kuchenek mikrofalowych), mogących wprowadzać zakłócenia i obniżać jakość sygnału. Pasmo 5 GHz wolne jest od zakłóceń wprowadzanych z popularnego sprzętu domowego. Moduł Bluetooth w wersji 4.0 pozwala na podłączenie do urządzenia zestawu głośników Bluetooth, klawiatury, myszy, pilota czy kontrolera do gier. Do dyspozycji użytkownika są także dwa porty 2 x USB, wyjście wideo HDMI 2.0, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie do odbiornika dużych ilości danych audio/wideo. HDMI w wersji 1.4 może przesyłać do 10.2 Gbps danych, co przekłada się na obraz 4K UHD w maksymalnie 24 klatkach na sekundę. HDMI w wersji 2.0 może przesyłać do 18 Gbps danych, co przekłada się na obraz 4K UHD w stałych 60 klatkach na sekundę. Ponadto gniazdo AV Out, slot na kartę pamięci microSD oraz port Ethernet o szybkości 100 Mbps, dzięki któremu można zestawić z routerem lub switchem stabilne, szybkie łącze kablowe.


Sam Ferguson FBOX 4X to niewielkie (wymiary: 85 x 85 x 15 mm), nie rzucające się w oczy i nie psujące wyglądu salonu urządzenie, które można schować w dowolnym miejscu lub nawet zamontować na obudowie telewizora. Niewielkie rozmiary pozwalają na


wet wrzucić FBOXa w kieszeń czy jako dodatek do torby na laptopa. Pasywne chłodzenie przekłada się na brak uciążliwego hałasu oraz mniejsze zużycie energii przy niskiej temperaturze pracy urządzenia oraz znacznie wydłuża czas życia podzespołów. Konstrukcja FBOXa, wykonana z matowego plastiku dobrej jakości (nie łapie tłustych odcisków naszych palców), jest zwarta i dająca poczucie pewności, że będzie nam długo służył. A dzięki czterem stopkom, które zostały zaopatrzone w gumowe nakładki sprzęt nie przesuwa się po powierzchniach. Na spodzie nie zabrakło również otworu skrywającego przycisk resetu.


Porty w FBOX-ie 4X są rozmieszczone ergonomicznie. Na tylnej ściance odnajdziemy złącza HDMI i Ethernet, a także gniazdo zasilania i port AV (4-polowy jack 3,5 mm).


Na lewej ściance umieszczono dwa porty USB (1 x USB OTG) i slot kart microSD.

Instalacja urządzenia nie powinna sprawić problemu nawet osobie pierwszy raz korzystającej z przystawki do Smart TV. Wystarczy podłączyć mini PC do wolnego gniazda HDMI w telewizorze, a wtyczkę USB do zasilacza. Włączamy TV, ustawiamy źródło na port HDMI, w który wpięliśmy FBOX 4X i naszym oczom ukazuje się ekran startowy androida.


Całe urządzenie działa w oparciu o stabilną dystrybucję systemu Android 6.0 (Marshmallow). Nowoczesny system obsługuje nowoczesne urządzenia zewnętrzne, zapewnia stabilne połączenia sieciowe, oferuje pełne bogactwo oprogramowania dostępnego z niczym nielimitowanego, oficjalnego sklepu z aplikacjami Google Play. Interfejs został jednak w dużej mierze przebudowany przez producenta. Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze dostępu do internetu. W tym celu wchodzimy w ustawienia i konfigurujemy Wi-fi oraz ustawienia pod odbiornik telewizyjny Po połączeniu się z siecią urządzenie staje się w pełni funkcjonalne. System zainstalowany na naszej przystawce TV jest „czyste”, co ucieszy dużą część użytkowników. W celu instalacji tego, co jest nam potrzebne wystarczy wejść do sklepu Play i wybrać dla siebie wszystko, co nam niezbędne do jak najlepszego wykorzystania naszej przystawki. A pulpit, to tradycyjny, androidowy ekran domowy, pasek dolnych ikon oraz folder z aplikacjami.


Dekoder STB, jak na androidowe urządzenie przystało, ma zaimplementowane podstawowe usługi Google. Dzięki pełnej, sprzętowej obsłudze kodeka VP9, użytkownik może cieszyć się ofertą dostawców treści multimedialnych i VoD. Programowym centrum urządzenia jest aplikacja Kodi Media Center. Aplikacja zapewnia wydajne zarządzanie bibliotekami multimedialnymi oraz odtwarzanie niemal każdego formatu plików wideo i audio. Dodatki oferowane do KODI pozwalają na niemal nieograniczony dostęp do możliwości strumieniowania z sieci programów telewizyjnych, filmów oraz seriali z możliwością pobierania w locie napisów, a także dostęp do kanałów telewizji internetowej.


Jeżeli chodzi o odtwarzanie mediów, to bez potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji/kodeków, Ferguson FBOX 4X odtwarzał dosłownie każdy format pliku audio czy wideo. Naprawdę, ciężko znaleźć jakąś funkcję nieobsługiwaną przez tę aplikację. Oczywiście set-top box oferuje wsparcie kodeków H.264/AVC i H.265/HEVC, w pełni wspiera wyświetlanie najwyższej jakości obrazu 4K Ultra HD 60Hz z 10-bitową przestrzenią kolorów. Ferguson FBOX 4X obsługuje wyświetlanie wysokich rozdzielczości do 4096x2160px @60Hz.


Oferuje również szeroki spectrum kolorów, co pozwala na oddanie szczegółowego i pełnego detali obrazu. W wysokich rozdzielczościach odtwarzanie filmów, było płynnie. Pełen możliwości interfejs ustawień wyświetlania obrazu pozwala na precyzyjne dostosowanie efektu do własnych wymagań. Podobnie rzecz ma się z odtwarzaniem napisów, a co najważniejsze, prawidłowo wyświetlały polskie znaki diakrytyczne.


Mini PC w pełni też obsługuje sprzętowe wsparcie dekodowania standardu Dolby Digital Plus oraz połączenia wielu kanałów do prostego sygnału stereo w razie takiej potrzeby.


Ponadto przystawka, bez problemów współpracuje z naszym środowiskiem sieciowym. Sprzyja temu wsparcie popularnych protokołów sieciowych, takich jak Samba, Zeroconf, NFS. System działa szybko, nie ma problemu z przeglądaniem internetu, czy oglądaniem filmów. Także gry działają płynnie, układ graficzny Penta-Core Mali-450 @750MHz OpenGL ES 2.0, OpenCL, radzi sobie nawet z bardziej wymagającymi tytułami.