Z dniem 3 sierpnia 2012 roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczyna postępowanie konsultacyjne dotyczące projektów decyzji w sprawie określenia znaczącej pozycji na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej oraz nałożenia, utrzymania i zmiany obowiązków regulacyjnych dla następujących operatorów:

  • Aero2
  • Centernet
  • Mobyland
  • P4 (Play)
  • Polkomtel (Plus)
  • Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile)
  • Polska Telefonia Komórkowa Centertel (Orange)

Najistotniejszym rozwiązaniem jakie zostało wprowadzone w obecnie konsultowanych projektach decyzji jest określenie dla wszystkich operatorów stawki za zakańczanie połączeń (MTR – Mobile Termination Rate) na jednolitym poziomie 4,29 groszy/min. w oparciu o stworzony przez Prezesa UKE model operatora efektywnego.

Nowe stawki MTR mają być stosowane od początku lipca 2013 r. W zależności od operatora, docelowa obniżka stawek MTR wyniesie od 65% do nawet 85%.

Jednocześnie w pierwszej połowie 2013 r. przejściowo operatorzy sieci komórkowych w Polsce będą mogli stosować symetryczną stawkę w wysokości 8,26 gr./min.

Rynek telekomunikacyjny powinien być przygotowany do takiej obniżki, gdyż zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie nowego podejścia do regulacji stawek MTR zostały wydane jeszcze w 2009 r. Komisja rekomendowała wprowadzenie z początkiem 2013 r. stawek MTR symetrycznych (czyli w takiej samej wysokości dla wszystkich operatorów mobilnych na danym rynku) oraz na efektywnym kosztowo poziomie.

Wdrożenie takich zasad rozliczeń powinno także przełożyć się na dalsze spadki cen detalicznych połączeń dla konsumentów.

Należy pamiętać o wpływie obniżki stawek MTR na warunki prowadzonej przez operatorów działalności, szczególności w obszarze inwestycji i ofert detalicznych, które z reguły są planowane w dłuższym horyzoncie czasowym – powiedziała Magdalena Gaj Prezes UKE. – Z tego powodu podjęłam decyzję o wprowadzeniu docelowej stawki MTR od połowy 2013 r., tak aby pozwolić polskim operatorom odpowiednio przygotować niezbędne zmiany.

Warto zauważyć, że tego typu stopniowe obniżenie stawek jest także stosowane przez innych regulatorów, np. w Hiszpanii i we Włoszech. W przypadku tych państw zostało już zaakceptowane przez Komisję Europejską jako maksymalne dopuszczalne opóźnienie we wdrożeniu zalecenia w sprawie stawek MTR.

MTR, czyli opłata, jaką płaci operator telefoniczny sieci, z której jest wykonywane połączenie, operatorowi innej sieci, do której to połączenie jest przekazywane, wynosiła do końca czerwca 2012 roku 15,2 gr/min, dla trzech największych operatorów. Od 1 lipca 2012 roku stawki MTR spadły do 12,23 gr/min, co wynika z decyzji inwestycyjnych dla tych operatorów.

źródło: UKE

Kan