TomTom (TOM2) opublikował wyniki TomTom Traffic Index 2017, corocznego raportu dotyczącego najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, jest liderem zarówno krajowego, jak i europejskiego zestawienia.

W światowym rankingu polskie miasto uplasowało się na piątej pozycji, za Mexico City, Bangkokiem, Jakartą oraz Chongqing*. Kierowcy z Łodzi mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 51%, a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 88% w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że spędzają w podróży dodatkowe 178 godzin** w skali roku. Złagodzenie zatłoczenia dróg zaobserwowano natomiast w Warszawie. Stolica w zeszłym roku była drugim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, w tej edycji raportu znajduje się na czwartym miejscu.


W raporcie TomTom Traffic Index 2017 firma TomTom, wykorzystując dane z 2016 roku, udostępniła informacje dotyczące poziomu zakorkowania 390 miast z 48 krajów i 6 kontynentów. Zestawienie zawiera dane dotyczące 12 polskich miast. TomTom wykorzystuje ok. 19 bilionów pomiarów, które zostały zebrane w ciągu dziewięciu lat. To już szósta edycja raportu TomTom Traffic Index.

W krajowym rankingu na drugim miejscu uplasował się Lublin (40%), następnie Kraków (38%), Warszawa (37%) i Wrocław (35%). Razem z Łodzią, stanowią piątkę najbardziej zakorkowanych miast
w Polsce.


Mniejszy poziom zakorkowania w stosunku do zestawienia z 2016 r., odnotowano tylko w trzech aglomeracjach – Łodzi, Warszawie i Szczecinie. Sytuacja nie uległa zmianie we Wrocławiu, Poznaniu
i Bydgoszczy. Większe zatłoczenie zarejestrowano natomiast w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach.


Jak radzić sobie z korkami?

Zwykłe planowanie trasy może być praktycznym sposobem na ominięcie niepożądanych zatorów na drodze. Kierowca zapoznając się z aktualną sytuacją na drogach jeszcze przed wyjazdem, ma możliwość zmiany trasy lub nawet środka transportu.

Urządzenia, które dostarczają bieżące informacje o ruchu drogowym umożliwiają kierowcom szybsze dotarcie do celu podróży. Istotnym elementem jest często zaufanie i poleganie na wskazaniach nawigacji, która wyznacza nam szybszą trasę, a także planowanie drogi przed wyjściem z domu oraz posiadanie informacji na temat nieoczekiwanych zdarzeń. TomTom dostarcza użytkownikom nie tylko aktualne dane trafficowe, ale także urządzenia nawigacyjne, które pełnią funkcję asystentów podróży” – mówi Magdalena Marciniszyn, TomTom CEE & SEE Marketing Manager.

Świadomość tego, co aktualnie dzieje się w ruchu drogowym, pozwala zracjonalizować nasze decyzje
i w bardziej opanowany sposób podchodzić do różnych przeciwności losu, takich jak korek. Im więcej mamy informacji o danym zdarzeniu, tym większa jest szansa, że nie będzie ono dla nas zaskakujące
i nie wzbudzi naszej frustracji.

Jeśli kierowcę spotyka jakaś nieoczekiwana sytuacja na drodze i jest ograniczony decyzjami innych użytkowników ruchu, zachowuje się często w sposób nieodpowiedzialny, przejeżdżając poboczem lub chodnikiem. Dojrzałość społeczna oznacza wyzbycie się przekonania, że droga, po której się poruszamy jest naszą własnością i posiadamy większe przywileje od innych” – komentuje Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego.

Globalny ranking miast

Z danych gromadzonych przez TomTom wynika, że od 2008 roku poziom zakorkowania wzrósł w skali globalnej o 23%. Mexico City po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu. Kierowcy w stolicy Meksyku mogą oczekiwać wydłużenia czasu podróży średnio o 66% (7% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem), a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 101% w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że kierowcy w Mexico City spędzają w podróży dodatkowe 227 godzin w skali roku. Kolejne w światowym rankingu miast powyżej 800 tys. mieszkańców są Bangkok (średni wydłużony czas podróży o 61%), Jakarta (58%), Chongqing (52%) i Bukareszt (50%). W pierwszej piątce najbardziej zakorkowanych miast na świecie, bez względu na zaludnienie, uplasowały się Mexico City, Bangkok, Jakarta, Chongqing oraz Łódź (51%).

Ralf-Peter Schaefer, VP TomTom Traffic, powiedział: „Misją firmy TomTom jest przekształcenie mobilności na całym świecie, tak aby przyczynić się do tworzenia inteligentnych miast przyszłości. Ta transformacja zależy w dużej mierze od pomocy kierowcom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących przemieszczania się. TomTom Traffic Index jest opracowywany każdego roku, aby pomóc kierowcom, miastom oraz osobom zarządzającym transportem zrozumieć trendy dotyczące zakorkowania i – co najważniejsze – jak zmniejszyć poziom zatłoczenia”.

Więcej informacji o TomTom Traffic Index oraz poszczególnych miastach w rankingu jest dostępnych na stronie www.tomtom.com/trafficindex. Na portalu znajdują się również przydatne porady dotyczące tego, w jaki sposób przeciwdziałać korkom. Po raz pierwszy TomTom wyróżnił te miasta, które zasługują na szczególne uznanie biorąc pod uwagę wysiłki, które zostały przez nie poczynione, aby przeciwdziałać korkom.

źródło: TomTom

Kan