Na zlecenie EMC firma IDG przeprowadziła badanie wśród uczestników konferencji Państwo 2.0 dotyczące wykorzystania funduszy unijnych w projektach IT

Najważniejsze informacje:

  • Aż 81% respondentów zadeklarowało, że ich instytucje wykorzystują fundusze unijne w projektach IT lub się o nie ubiegają. Wśród nich jest ok. 85% przedstawicieli administracji rządowej i 77% przedstawicieli samorządu terytorialnego.
  • W sytuacji, kiedy obecna perspektywa budżetowa (2014-2020) może być ostatnią, kiedy Polska jest beneficjentem netto środków unijnych, szczególnie istotne jest efektywne wykorzystanie środków do budowy Chmury Administracji Publicznej
  • Budowa Chmury Administracji Publicznej pozwoliłaby znacząco obniżyć koszty, bardziej efektywnie wykorzystywać środki wydawane na IT oraz przygotować infrastrukturę na wypadek obniżenia finansowania inwestycji w przyszłości

Informacje szczegółowe:

Firma EMC opublikowała wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez IDG w trakcie konferencji Państwo 2.0, dotyczącego, między innymi, stosowania rozwiązań przetwarzania w chmurze oraz wykorzystywania funduszy unijnych w projektach IT w sektorze publicznym. W badaniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz urzędów państwowych, jak również reprezentanci środowisk naukowych i jednostek badawczych. Pomimo tego, że wyniki uzyskane w ankiecie jednoznacznie stwierdzają, że większość tych instytucji wykorzystuje środki przekazywane przez Unię Europejską lub się o nie stara, zebrane informacje sugerują również, że wydatki te wymagają optymalizacji w celu lepszego wykorzystania dostępnych zasobów i przygotowania administracji na spodziewane obniżenie unijnego finansowania w przyszłości.

Ponad połowa respondentów (52%) biorących udział w badaniu zadeklarowała, że wykorzystuje fundusze unijne w projektach IT, a 29% stwierdziło, że o takie fundusze się ubiega. Wysoki poziom ich wykorzystania zadeklarowali przedstawiciele administracji rządowej (61% wykorzystujących, 24% ubiegających się) oraz w samorządzie terytorialnym (45% wykorzystujących i 32% ubiegających się). Najwyższy odsetek respondentów wykorzystujących fundusze unijne pochodził ze środowiska naukowego: połowa z nich zadeklarowała wykorzystywanie środków unijnych, a druga połowa – że o takie finansowanie się ubiega.

Badani odpowiadali też na pytania dotyczące obszarów, w których inwestują ich macierzyste instytucje. Pomimo pewnych różnic pomiędzy poszczególnymi działami sektora publicznego respondenci wskazywali przede wszystkim na takie obszary jak bezpieczeństwo (32%), transmisja danych (25%), aplikacje (20%) czy data center (18%). Inwestycje w nowoczesne technologie, jak chmura obliczeniowa (publiczna – 10%, prywatna – 8%), czy analityka wielkich zbiorów danych (8%) cieszyły się znacznie mniejszym zainteresowaniem.

Choć 86% przedstawicieli sektora publicznego zadeklarowało, że chcieliby korzystać z Chmury Administracji Publicznej, nie planują własnych inwestycji w tym obszarze. Wiele działów sektora publicznego nadal wydaje pieniądze głównie na własną infrastrukturę podstawową, jak centra danych czy rozwiązania do transmisję, podczas gdy świat buduje efektywne rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej prywatnej lub publicznej oraz systemy do analityki wielkich zbiorów danych. Biorąc pod uwagę, że już w tym roku Polska będzie płatnikiem netto do Unii Europejskiej, a w kolejnej perspektywie budżetowej będziemy zbyt bogaci, żeby otrzymywać dopłaty z funduszy strukturalnych, jest najwyższy czas, żeby skoordynować inwestycje sektora publicznego w IT i zadbać o to, żeby były one przeznaczane na cele, które przyniosą państwu największe korzyści” – powiedział Wojciech Wrona, dyrektor handlowy odpowiedzialny za współpracę z sektorem publicznym w firmie EMC Computer Systems Poland. „Powstanie Chmury Administracji Publicznej nie tylko pozwoliłoby bardziej efektywnie budować infrastrukturę i zarządzać wydatkami na IT sektora publicznego, ale też otworzyłoby drogę do szybkiego powstawania i upowszechniania specjalistycznych aplikacji, które są niezbędne, żeby inwestycje przyniosły oczekiwane owoce”.

źródło: EMC

Kan