Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina o numerach alarmowych i społecznych, pod którymi na terenie całej Unii Europejskiej można uzyskać pomoc w razie wypadku, niebezpiecznego zdarzenia lub zgłosić sytuację zagrażającą bezpieczeństwu.

Wakacje to okres wypoczynku i dobrej zabawy. Zdarza się jednak, że stajemy się świadkami lub uczestnikami niebezpiecznych zdarzeń nad wodą, w górach i na szlakach turystycznych. Zła pogoda, a czasem nieostrożność i bezmyślność wypoczywających sprawiają, że liczba wypadków zdecydowanie wzrasta.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że na terenie Unii Europejskiej, w tym także Polski, funkcjonują numery alarmowe, pod które należy dzwonić gdy potrzebujemy pomocy.

Numer 112 to ogólnoeuropejski numer alarmowy służący do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Dzwoniąc pod ten numer możemy zgłosić wypadki komunikacyjne, kradzieże i włamania, nagłe omdlenia i utraty świadomości, poważne uszkodzenia ciała i krwotoki oraz inne sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu ludzi lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Istotne jest, że oprócz numeru 112 nadal funkcjonują dotychczasowe numery alarmowe poszczególnych służb ratowniczych, które obejmują jedynie obszar Polski. Są to:

  • 997 – Policja,
  • 998 – Straż Pożarna,
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe,
  • 984 – Pogotowie rzeczne (uruchomiony na ograniczonym obszarze),
  • 985 – Ratownictwo górskie (wykorzystywany także przez TOPR).

Gdy jesteś w górach możesz również skorzystać z numeru ratunkowego 601 100 300.
Gdy coś się stanie podczas Twego pobytu nad jeziorem – dzwoń pod numer 601 100 100.

Numer alarmowy 112 oraz numery z zakresu 116 dla usług społecznych są całodobowe, bezpłatne i obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, co oznacza, że nawet przebywając poza granicami Polski bez problemu połączymy się z tymi numerami i uzyskamy pomoc w danym kraju.

Numery rozpoczynające się od 116 – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, należą do grupy numerów o tzw. „walorach społecznych”, czyli z założenia służących dobru społeczeństwa. W naszym kraju działają następujące numery z zakresu 116:

  • 116 000 – numer skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu,
  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
  • 116 123 – telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych.

źródło: UKE

Kan