Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Taryfy komórkowe-UE zmieniła sposób naliczania podatku VAT dla usług telekomunikacyjnych

UE zmieniła sposób naliczania podatku VAT dla usług telekomunikacyjnych

W UE od 1 stycznia 2015 r. zmienił się sposób naliczania podatku VAT dla usług elektronicznych, a także telekomunikacyjnych i nadawczo-emisyjnych. Będzie on naliczany w kraju, gdzie konsumpcja ma miejsce, a nie jak do tej pory w kraju, gdzie firma ma siedzibę.

KE uważa podatek VAT w obecnym kształcie za relikt minionych czasów. Komisja chciałaby docelowego podatku konsumpcyjnego, który byłby mniej podatny na defraudacje i bardziej odpowiadający potrzebom wspólnego rynku, czyli bardziej jednolity na poziomie unijnym. Gdy ustanawiano w 1992 r wspólny rynek, były plany, by stworzyć wspólny system VAT dla handlu wewnątrzunijnego, ale brak politycznej zgody sprawił, że ustalono system przejściowy, który obowiązuje już ponad 20 lat; nalicza on podatek od dóbr w miejscu ich zakupu.

Dokumenty objaśniające nowe przepisy VAT-u dla usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych: Tutaj

VAT jest bardzo zróżnicowany w państwach członkowskich. Prawo unijne wymaga, by stawka VAT minimalnie wynosiła 15 proc, choć od tej zasady są wyjątki i zwolnienia.

źródło:
eurofundsnews

KanAutor |2015-01-02T12:59:24+02:002 stycznia 2015 12:59|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Taryfy komórkowe|Tagi: , , |3 komentarze

3 komentarze

  1. uzal 2 stycznia 2015 w 13:23 - Odpowiedz

    Ciekawe jak to bedzie z VATem w roamingu…

  2. jojo 2 stycznia 2015 w 19:32 - Odpowiedz

    może i na inne dziedziny działalności gospodarczej rozszerzą zasadę ,,płacimy podatki w miejscu działalności, a nie siedziby firmy”, skończą się te wszystkie cypryjsko/kajmańskie przekręty 😉

  3. dex 4 stycznia 2015 w 17:22 - Odpowiedz

    @jojo: i zaczną się podwyżki cen i obniżanie jakości usług. Podatki w krajach unijnych są bardzo wysokie i skutecznie rujnuja gospodarkę nawet tak wspaniałych krajów jak Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania czy Wielka Brytania. Kiedyś potężne kraje, dzisiaj wszystkie w recesji albo w jej okolicy. W Polsce tez są wysokie podatki do tego duża biurokracja i nie przyjazne obywatelowi prawo co przekłada się na to, ze wciąż jesteśmy dość ubogim krajem. STOP wysokim podatkom i regulacjom państwowym!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.