Jak poinformował prezes T-Mobile Polska Miroslav Rakowski, w czerwcu bądź lipcu tego roku spółka zakończy modernizację sieci, dzięki czemu najwcześniej w sierpniu możliwe będzie wprowadzenie do oferty technologii LTE. Operator zagwarantuje klientom biznesowym i indywidualnym z zasobniejszym portfelem minimalną prędkość internetu w budowanej przez siebie sieci LTE, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić – mówi „DGP” Igor Matejov, dyrektor marketingu usług dla firm w zarządzie T-Mobile Polska.

Milan Zika: Najlepsza sieć to nie ma być frazes, to takie nasze przyrzeczenie

T-Mobile to ostatni z dużych operatorów komórkowych, który nie oferuje klientom internetu mobilnego w technologii LTE. Jako pierwszy taką usługę wprowadził Plus, następnie Play i Orange. Operator liczy, że usługa LTE będzie jednym z atutów nawiązanej właśnie współpracy z PKP Intercity w kwestii oferowania internetu Wi-Fi na pokładach pociągów państwowej spółki.

Technologia LTE to dobre narzędzie do walki o szczególnie wymagających klientów. LTE, w znacznie większym stopniu niż sieci 3G, pozwala na oferowanie im usług o różnych parametrach jakościowych – zachwala Igor Matejov.

Polkomtel, operator sieci Plus nie bierze pod uwagę wprowadzenia usług premium. – W przypadku Plusa LTE oferowane jest masowo. I tu w ramach ofert nie ma mowy o dyskryminowaniu klientów, jeśli chodzi o jakość świadczonych usług – zapewnia Mirosław Śmiałek, zastępca dyrektora ds. regulacji i współpracy międzyoperatorskiej Plusa. LTE Cyfrowego Polsatu i Plusa jest dostępne w ok. 10 000 miejscowości, nie tylko w aglomeracjach, ale także miastach, miasteczkach i wsiach. Z tej najnowocześniejszej, superszybkiej technologii może korzystać już aż 66,7% Polaków, czyli blisko 26 mln osób.

Globalne prognozy dla rynku telekomunikacyjnego w zakresie mobilnego dostępu do Internetu wskazują, że w 2018 roku urządzenia takie jak komputery, tablety oraz routery z mobilnym dostępem do Internetu będą konsumowały miesięcznie średnio ok. 11 GB danych, a smartfony ok. 2,5 GB. Dla porównania w 2012 roku statystyczny smartfon „zużywał” co miesiąc ok. 450 MB danych przesyłanych z użyciem mobilnego Internetu, a laptop, czy tablet – ok. 2,5 GB (dane na podstawie Ericsson Mobility Report). Podobne tendencje na rynku globalnym wskazuje prognoza CISCO w zakresie rocznego transferu danych w sieci IP szacowana w 2017 roku na 1,4 zettabajtów (1 zettabajt = tryliard bajtów lub bilion gigabajtów). Sama wartość wzrostu przekroczy wówczas 4-krotnie szacowaną całkowitą wielkość transmisji w całym mobilnym Internecie w roku 2012.

źródło:

Gazeta Prawna

Kan