Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Plus, Rozrywka, Rynek, Sprzęt, Top7, Wydarzenia-Nadchodzi kolejna generacja sieci komórkowej 5G

Nadchodzi kolejna generacja sieci komórkowej 5G

Świat, w którym żyjemy przechodzi ciągłą transformację i staje się coraz bardziej cyfrowy. W odpowiedzi na potrzeby swoich klientów oraz zmieniającego się otoczenia Plus rozpoczął budowę pierwszej w Polsce sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Działania podjęte przez sieć Plus to pierwszy krok w kierunku technologicznej rewolucji. Co wyróżnia sieć 5G? Jakie innowacje przyniesie dalszy rozwój tej technologii?

Skrót 5G oznacza piątą generację sieci komórkowej. To kolejna generacja w stosunku do obecnej 4G/LTE i poprzednich 3G/UMTS oraz 2G/GSM. Budowa sieci 5G rozpoczęta przez operatora sieci Plus w pierwszej kolejności będzie realizowana w siedmiu polskich miastach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu.

Снимок экрана 2020 01 23 в 9.53.48

W obecnych czasach nikt już nawet nie zastanawia się, jak żyłoby się bez Internetu. Wyznawania stawiane przez świat wpływają na to, że sieć musi nieustannie się rozwijać i ewoluować. To właśnie sieć 5G ma sprostać oczekiwaniom – pozwalać na jeszcze szybszy, bardziej niezawodny i stabilny transfer jeszcze większej ilości danych

 

Co zyskujemy dzięki 5G?

Снимок экрана 2020 01 23 в 9.53.50


Jak 5G zmieni świat, w którym żyjemy?

Снимок экрана 2020 01 23 в 9.53.54

Dzięki rozwojowi internetu mobilnego odczujemy wiele korzyści na co dzień. To sieć 5G daje pole dla rozwoju jeszcze lepszej domowej rozrywki i nowoczesnych rozwiązań pozwalających m.in. na transmisje sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K), a także na wybór kamery, z perspektywy której wyświetlamy obraz na ekranie. Na znaczeniu zyskają widowiska z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (AR), np. z udziałem cyfrowo generowanych gwiazd na scenie. Dzięki rozwiązaniom z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR) rozrywka bez wychodzenia z domu stanie się o wiele bardziej angażująca. W jednej chwili będziemy mogli przenieść się w centrum sportowych i muzycznych wydarzeń, jakbyśmy właśnie przebywali na stadionie, czy na koncercie ulubionego zespołu. Filmy i seriale w formatach 4K, 8K czy 360° będą pobierane o wiele szybciej, zwiększy się komfort odtwarzania obrazów na urządzeniach mobilnych, a opóźnienia i przerwy w transmisjach na żywo staną się tylko niemiłym wspomnieniem.

Снимок экрана 2020 01 23 в 9.53.57

Za sprawą minimalnych opóźnień różnicę w jakości odczują także miłośnicy e-sportu i e-gamingu. Dzięki urządzeniom VR ruchy zawodnika w wirtualnej przestrzeni zostaną dokładnie odwzorowane, co pozwoli na zaciętą rozgrywkę oko w oko z wieloma graczami przebywającymi w różnych miejscach. Nastąpi rozwój chmurowych platform gamingowych, które umożliwią natychmiastowy dostęp do gier komputerowych, bez potrzeby pobierania ich na urządzenie. Platformy zapewnią doskonałą jakość gry nawet w najbardziej wymagające tytuły na urządzeniach mobilnych. W praktyce po obejrzeniu zapowiedzi nowej gry, będziemy mogli w nią natychmiast zagrać po kliknięciu „zagraj teraz”.  Interaktywność gry wejdzie na nieznany dotąd poziom. Okulary AR sprawią, że otaczająca nas przestrzeń stanie się wielkim polem gry.

Снимок экрана 2020 01 23 в 9.54.00

Nowa technologia to także kolejny krok w kierunku inteligentnych miast czy fabryk. Wszystko wskazuje na to, że nasza przyszłość to inteligentne domy i mieszkania. Sieć 5G pozwoli wdrażać np. inteligentne systemy parkingowe, zarządzać transportem miejskim, monitorować skażenia powietrza. Ma także zastosowanie w automatycznych pojazdach. W niedalekiej przyszłości standard 5G połączy samochody z otoczeniem innymi kierowcami oraz infrastrukturą drogową. Zwiększone zostanie także nasze bezpieczeństwo, 5G umożliwi błyskawiczną komunikację w trakcie imprez masowych i w sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej.

Снимок экрана 2020 01 23 в 9.54.04

5G pozwoli również na rozwój w telemedycynie – poczynając od zbierania danych z urządzeń medycznych, symulacji VR i AR, na zdalnym wykonywaniu operacji kończąc. Jeszcze niedawno wiadomość o tym, że operowany jest pacjent, który znajduje się na innym kontynencie niż lekarz, brzmiała niczym fantastyka. Właśnie dzięki rozwojowi sieci w najbliższej przyszłości może stać się to popularną praktyką.

Снимок экрана 2020 01 23 в 9.54.07

 

5G w Plusie

Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. Wykorzystanie do tego celu częstotliwości 2600 MHz jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. Klienci z co najmniej 7 miast w całej Polsce będą mogli korzystać z nowej technologii już w I kwartale 2020 roku.

Wdrażana obecnie w całym świecie sieć jest oparta o rozwiązania sprawdzone i bezpieczne. Budowa sieci odbywa się zgodnie z normami PEM (promieniowania pola elektromagnetycznego) przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji. Nowe normy są zgodne z europejskim standardem i zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (ICNIRP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Sieć piątej generacji ma szansę zmienić sposób w jaki korzystamy z nowoczesnych technologii i pozwolić na rozwój wielu dziedzin – zarówno naszego życia jak i nauki.Autor |2020-01-23T09:56:19+02:0023 stycznia 2020 13:00|Kategorie: Aplikacje, Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Plus, Rozrywka, Rynek, Sprzęt, Top7, Wydarzenia|Tagi: , |9 komentarzy

9 komentarzy

 1. wlodek 23 stycznia 2020 w 13:44 - Odpowiedz

  Dla nowego pokolenia to świetna wiadomość, oni w technologiach czują się jak ryby w wodzie. To oni przejmą pałeczkę niedługo, więc dobrze że 5G się pojawiła.

 2. ulik 26 stycznia 2020 w 20:17 - Odpowiedz

  Nie wiem, ja to mam a2mobile i mi styka.

  • Rafi 28 stycznia 2020 w 21:22 - Odpowiedz

   a jak cenowo a2 wygląda?

   • aratak 1 lutego 2020 w 13:33 - Odpowiedz

    Wejdź sobie na strone. Jest git. No limity i social media za friko.

    • Tatik 25 lutego 2020 w 19:34 - Odpowiedz

     oj tak musze ich zbadać i wypróbowac chociaż przez miesiac, dwa.

 3. jogin 27 stycznia 2020 w 13:19 - Odpowiedz

  Mają no limity w dobrej cenie, wiec musi stykać

  • asia 2 lutego 2020 w 16:51 - Odpowiedz

   w sumie to musze zoabczyc z czym to sie je.

 4. Domel 27 stycznia 2020 w 13:25 - Odpowiedz

  Korzyści płynących z wejścia na rynek sieci 5G jest sporo, każdy powinien odczuć pozytywną zmianę standardu sieci mobilnej. W mniejszym lub większym stopniu.

 5. Bachu 6 lutego 2020 w 11:22 - Odpowiedz

  Ja się nie mogę doczekać startu tej sieci.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.