Jeśli Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych Polaków kupi operatora sieci Plus, układ sił na polskim rynku telekomunikacyjnym znacząco się zmieni. Klienci mogą liczyć na ciekawszą i tańszą ofertę – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem części ekspertów Play będzie coraz trudniej utrzymać się w walce z dużymi konkurentami. – Solorz może spróbować uatrakcyjnić oferty kosztem wyników, a to zmusi też do takich ruchów Play. Orange i T-Mobile, którym dzięki sojuszowi koszty spadną o 30 proc., też będą mogły obniżyć ceny. Klienci znowu zyskają – mówi dla „DGP jeden z analityków.

Niektórzy analitycy uważają, że P4 będzie się powoli wykrwawiał, a właścicielom może być coraz trudniej znaleźć kupca po atrakcyjnej dla nich wycenie.

Powstanie duża grupa telekomunikacyjno-medialna z potencjałem, by być realną przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej – komentuje dla „DGP” Tomasz Kulisiewicz, główny analityk firmy Audytel. Przypominamy, że Zygmunt Solorz-Żak zmierza do zbudowania telekomunikacyjno-medialnego imperium. – Liczę, że główne role będziemy odgrywać my i Telekomunikacja Polska – mówił pod koniec ubiegłego roku. Właściciel Telewizji Polsat, chce przyspieszyć budowę sieci szybkiego mobilnego internetu, w którym dane są pobierane z prędkością do 150 Mbps.

Po sprzedaży części akcji Zygmunt Solorz-Żak zachowa większościowy udział w kapitale zakładowym Cyfrowego Polsatu. Book-building na akcje Cyfrowego Polsatu zakończony, cena sprzedaży ustalona na 15,70 zł.
Środki pozyskane z realizacji oferty sprzedaży mają zostać przeznaczone na inwestycje w sektorze telekomunikacyjnym

Na rynku mobilnym będziemy mieli dwa silne ośrodki: Solorza z Plusem i Orange współpracujący z T-Mobile. Pośrodku zostaje samotna spółka P4 z siecią Play – dodaje Tomasz Kulisiewicz.

Zdaniem analitycznej firmy: decyzja o sprzedaży Polkomtela, operatora sieci Plus, zapadła w optymalnym czasie. Sam proces sprzedaży należy ocenić jako transparentny i apolityczny. Jak twierdzą eksperci Audytela decyzja o sprzedaży udziałów Polkomtela zapadła w odpowiednim czasie. Udana sprzedaż operatora przyniesie nie tylko korzyści finansowe, lecz również wizerunkowe – m.in. obecnych akcjonariuszy, samej spółki, a także dla skarbu państwa. Będzie też całkowicie neutralna w aspekcie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, więcej na ten temat w artykule: Audytel: Sprzedaż operatora Plusa w dobrym momencie

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że w każdej chwili spodziewany jest wybór inwestora dla Polkomtelu. Właściciele Polkomtela informowali wcześniej, że chcą zamknąć transakcję sprzedaży operatora sieci Plus najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2011 r.

Zaczyna nam się właśnie sławny sezon ogórkowy – wszyscy myślą tylko o wakacjach, w upale nie chce się pracować, a firmy zwalniają obroty. Dla polskiego rynku telekomunikacyjnego, jednak druga połowa A.D.2011 zapowiada się ciekawie.

Pełną opinię rynku, po sprzedaży Polkomtela Solorzowi w dzisiejszym wydaniu Dziennik Gazety Prawnej: Plus dla Solorza, kłopot dla Play – układ sił na polskim rynku telekomunikacyjnym znacząco się zmieni.