Orange niedawno uruchomił ultraszybki Orange Światłowód o prędkości aż do 8 Gb/s. Operator przyjrzał się technologii, która stoi za tak zawrotną prędkością i zapytał swoich ekspertów, czy za rogiem czai się kolejna światłowodowa rewolucja.

Nowy Orange Światłowód 8 Gb/s korzysta z technologii XGSPON (ang. 10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network). To właśnie dzięki jej zastosowaniu jesteśmy w stanie zbliżyć się do prędkości 10 Gb/s. To kilka razy więcej niż w przypadku dotychczas oferowanych usług w technologii GPON. Tak duża, nieosiągalna dotychczas przepustowość niesie oczywiście większe możliwości, zwłaszcza tam, gdzie z jednej sieci równolegle korzysta wielu użytkowników i wszyscy chcą cieszyć się szybkim transferem.

 

Dwa systemy transmisyjne

Nowa technologia XGSPON bazuje na swojej poprzedniczce GPON. W sieciach GPON sygnał przesyłany jest w jednym włóknie światłowodowym w dwóch kierunkach. Jeden z nich to wysyłanie danych, drugi – pobieranie. Aby taka dwukierunkowa komunikacja była możliwa, stosuje się technikę multiplikacji z podziałem długości fal WDM (ang. Wavelength-division multiplexing). Co to oznacza? Że transmisja danych do i od klienta odbywa się z wykorzystaniem wiązki światła o innej długości fali. Mówiąc obrazowo: do użytkownika wysyłamy światło w jednym kolorze, które niesie paczkę danych, a od niego wraca do nas wiązka światła o innej barwie.

 

Długości fal wykorzystywane w technologii GPON i XGSPON

 

Technologia XGSPON działa na tej samej zasadzie. Orange ma dwie długości fali świetlnej, jedna odpowiedzialna za wysyłanie, druga za pobieranie danych, ale długości te są inne niż w przypadku GPON. Dzięki temu technologie te mogą pracować równolegle i nie przeszkadzają sobie nawzajem. Można powiedzieć, że „zmieszczono” dwie technologie w jednym światłowodzie i sieć światłowodowa jest współdzielona przez dwa systemy transmisyjne. Wykorzystujemy więc istniejącą infrastrukturę sieci pasywnej, żeby uruchomić w sieci Orange XGSPON. Konieczna jest jedynie wymiana i upgrade urządzeń aktywnych.

Uproszczony schemat światłowodu w technologiach GPON i XGSPON

 

 

Rozwikłajmy jeszcze słowo Symmetrical z pełnej nazwy technologii: 10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network. W przeciwieństwie do GPON, XGSPON charakteryzuje się symetryczną transmisją danych. Oznacza to, że ​​prędkości pobierania i wysyłania danych są takie same. Może być to szczególnie ważne w zastosowaniach wymagających wysokiej przepustowości w obu kierunkach, jak świetnej jakości streamingi lub przetwarzanie w chmurze.

 

 

Szybki światłowód – szybki sprzęt

Co zrobić, żeby móc w pełni korzystać z nowej prędkości 8 Gb/s? Poza aktywowaną usługą, trzeba mieć router z portem Ethernet 10 Gb/s (standard 10 Gigabit Ethernet), który obsługuje technologię XGSPON. W Orange takim routerem jest Funbox 10. Dodatkowo musimy pamiętać o laptopie, czy też komputerze stacjonarnym podłączonych do routera, z wbudowanym interfejsem 10 Gb/s albo z zewnętrzną kartą sieciową 10 Gb/s.

Funbox 10 zapewnia też najnowszy standard sieci – Wi-Fi 6E. Oznacza to, że poza pasmami Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, wykorzystuje trzecią częstotliwość 6 GHz. Przekłada się to na wyższe prędkości, niższe opóźnienia i w efekcie dużo lepszą jakość sieci Wi-Fi. Orange jest pierwszym operatorem w Polsce, który zaoferował router z tym standardem Wi-Fi.

 

Światłowód ma monopol

Póki co, światłowód króluje na rynku internetu stacjonarnego. Jest nie tylko najszybszą, ale też najbardziej niezawodną technologią. Światłowód w technologii XGSPON na razie dostępny jest w Orange w Krakowie i Warszawie, więc przed nami uruchamianie tej technologii na w kolejnych miastach. Jednak na tym standardzie z pewnością się nie skończy. Na horyzoncie widać technologię 50G-PON, której możliwości już sprawdzamy. Przyniosłaby ona aż 5-krotny wzrost przepustowości, również przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury.

Na koniec kwestia wpływu na środowisko. Nowsze technologie z reguły są efektywniejsze energetycznie. Zasada ta znajduje zastosowanie również w tym przypadku. FTTH zużywa przynajmniej kilkukrotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu do technologii miedzianych. XGSPON dokłada kolejny element do poprawy tej efektywności. Dzięki jej zastosowaniu zużyjemy w sieci mniej energii w przeliczeniu na przesłanie 1 GB danych.

 

Źródło: Kinga Gora, Orange Polska