Materiał partnera

Ile kosztuje bitcoin? To zależy od danego momentu. Co zaś wpływa na kurs i ogólną wartość BTC? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Ile kosztuje bitcoin?

Ile wynosi cena bitcoina? – to jedno z pytań, które zadaje sobie codziennie wytrwały kryptowalutowy inwestor. Cena cyfrowej waluty często dynamicznie się zmienia. Zależy to od wielu czynników. Ważniejsze jest jednak to, co długoterminowo wpływa na wartość BTC

Zacznijmy od tego, że bitcoin powstał jako owoc sprzeciwu wobec systemu bankowego. Pozwala bowiem przechowywać wartość poza tymże. Już to stanowi fundamentalną wartość bitcoina – możliwość lokowania swoich oszczędności w środowisku w pełni od nas zależnym. To czyni BTC czymś na miarę – jak lubią to określać fani kryptowalut – cyfrowego złota.

Inne czynniki

Czym bitcoin różni się od np. dolara czy euro? Nie chodzi tylko o to, że nie jest walutą narodową i przez to zależną od banku  centralnego. Dochodzi do tego też to, że w sieci bitcoina co 4 lata zachodzi halving, czyli podział nagrody dla górników (zdecentralizowanych emitentów) BTC. Dzięki temu podaż nowych coinów spada, co z kolei długoterminowo napędza wzrosty kursu BTC.

Mamy więc już dwa czynniki pochodzące z fundamentu kryptowaluty: niezależność od „starego” systemu finansowego i halving.

Nie można jednak całkowicie odciąć bitcoina od globalnej sytuacji makroekonomicznej. Kurs BTC może rosnąć w sytuacji, gdy banki centralne prowadzą dodruk walut fiat, czyli gdy w danej gospodarce dominują niskie stopy procentowe. Było to widać w czasie hossy na rynku kryptowalut w latach 2020-2021. Zerowe stopy proc. i do tego pakiety stymulujące gospodarkę USA w czasie pandemii COVID-19 napędziły mocne wzrosty wycen nie tylko bitcoina i czołowych altcoinów, ale też NFT.

Do tego bitcoin potrafi drożeć w sytuacji zagrożeń geopolitycznych. Zyskiwał na wartości w pierwszych dniach ataku Moskwy na Kijów, czyli na początku 2022 roku. Pokazuje to, że niektórzy inwestorzy potrafią spojrzeć na BTC tak jak na złoto, czyli tzw. safe haven, bezpieczną przystań na czas zawirowań geopolitycznych.

Dodajmy, że powyższe nie dzieje się bez powodu. Bitcoin jest bowiem prościej przewieźć przez granicę (np. w czasie ucieczki z ogarniętego wojną kraju) niż złote monety. Wystarczy kartka papieru z nadrukowanym na niej kluczem prywatnym.

Podsumowanie

Podsumowując, wartość bitcoina bierze się z jego fundamentów: tego, że jest walorem spoza „starego” systemu finansowego i halvingów. W analizie wartości BTC nie można pominąć aspektu stóp proc. i nierzadko patologicznych polityk banków centralnych. Kryptowaluta bywa też coraz częściej kojarzona ze złotem, tyle że w wersji zdigitalizowanej.

Obecne trendy makroekonomiczne i geopolityczne wskazują na to, że kurs BTC będzie długofalowo rósł.