Smartfon już dawno przestał być jedynie telefonem. Aparat to standard już w niemal każdym telefonie komórkowym. Jak więc Coolpad Porto S (E570) radzi sobie z rejestracją otaczającego nas świata. Główna kamerka o rozdzielczości 8MP posiada autofokusi przesłonę f/2.4. W fotograficznej aplikacji nie zabrakło takich wspomagaczy, jak sensor BSI, czyli tylne podświetlenie matrycy, wykrywanie twarzy czy wsparcie dla trybu HDR.


To połączenie pozwala na robienie zdjęć w zadowalającej jakości. Zdjęcia wykonywane w świetle dziennym wyglądają dobrze – typowo dla tej klasy telefonów. Aparat szybko ustawia ostrość, ale niezbyt radzi sobie z dalekimi plenerami i nasze fotki przy standardowych ustawieniach wychodzą czasem nieostre i zaszumione. Jednak do codziennych zastosowań kamerka Porto S nada się wystarczająco. A większość fotek spokojnie może zawitać do domowego albumu. Obsługa trybu High Dynamic Range umożliwia rozszerzenie ekspozycji dzięki czemu na ujęciach będzie widać więcej szczegółów.

Kilka przykładowych zdjęć możecie zobaczyć poniżej:

z diodą LED ~1m
z diodą LED ~1m

z diodą LED ~0,5m
z diodą LED ~0,5m






W ofercie smartfona, nie zabrakło też możliwości kręcenia materiału wideo, rejestrowanego z maksymalną dostępną rozdzielczością tylko 720p i prędkością 30 klatek na sekundę. Porto S może nie jest on królem kamer filmowych, jednak wykonuje przyzwoite wideo. Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić, to do płynności ujęć – nie ma mowy o zrobieniu dobrego filmu w ruchu i szczegółowości.

Bateria smartfonu o pojemności 2000 mAh powinna wystarczyć na dzień przeciętnego użytkowania, a by wydłużyć ten czas możemy skorzystać z wbudowanej funkcji oszczędzania energii.


W moim przypadku smartfon upominał się o ponowne naładowanie, po około 12-18 godzinach, w tym czasie przeglądałem pocztę mailową, sporadycznie używałem kamerki i przeprowadzałem kilkuminutowe rozmawy.


Oszczędzając baterię przez wyłączanie 3G czy zmniejszanie podświetlania można doprowadzić do sytuacji, że smartfon wytrzyma dwie doby, jednak okraszone jest to sporymi wyrzeczeniami. Czyli raczej przeciętnie.