Neffos X1 Lite napędzany jest przez ośmiordzeniowy procesor MediaTek wspomagany 2GB pamięci RAM oraz 16GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia za pomocą karty microSD do 128GB. Taka konfiguracja pozwala na granie i używanie aplikacji.


Spowolnienia zdarzają się sporadycznie i dotyczą bardziej pamięciożernych gier. Wadą zastosowanego procesora jest jego wysoka temperatura pracy. Przy wymagających grach skutkowało, to dość intensywnym nagrzewaniem obudowy. Na szczęście nie wpływa to na działanie telefonu.

Wyniki Quadrant Standard Edition i AnTuTu Benchmark:



Telefon działa w oparciu o system Android 7.0 Nougat, który został zmodyfikowany nakładką NFUI 2.0.0. Dodaje ona między innymi możliwość wybrania motywu, który pozwala nam na personalizację wyglądu smartfonu.Pozwala on między innym na uruchomienie dwóch aplikacji jednocześnie, np. w trakcie oglądania filmu można odpisać na otrzymaną wiadomość SMS.


System działa szybciej i sprawniej, oszczędza baterię dzięki funkcji uśpienia w ruchu. Android Nougat daje więcej możliwości dostosowania go do własnych potrzeb niż poprzednie wersje systemu. Twórcy oprogramowania bardzo dobrze je zoptymalizowali. Płynnie działa przewijanie i przybliżanie stron. Czas ładowania się stron, w zależności od aktualnych warunków mieści się w zdroworozsądkowej normie.


Neffos X1 Lite dysponuje standardowym, dla tej półki cenowej zestawem modułów łączności. Wbudowane, podwójne (2.4GHz, 5GHz ) Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Nie zabrakło też wsparcia dla Bluetooth 4.1 oraz GPS (z A-GPS) + GLONASS.


Wi-Fi podczas naszych testów sprawdzało się w 50-metrowym mieszkaniu bez zarzuceń. Szybko zestawiało połączenie z routerami, także po wybudzeniu urządzenia.


Nawigacja w urządzeniach z Androidem, to funkcjonalność, na którą ostatnio zwraca uwagę coraz więcej użytkowników tych urządzeń. W przypadku testowanego telefonu, na czystym (po wyłączeniu/włączeniu) urządzenie nasze miejsce zlokalizowaliśmy po ok. 1 min., następne lokalizacje przebiegały prawie natychmiast. Podczas testu nie było problemu ze stabilnością połączenia i dotarcia do celu. Można trochę pomarudzić na dokładność lokalizacji, która wahała się w granicach 5-8m. Czyli raczej „standardowo” dla tego typu urządzeń.