Dane podstawowe

HTC Touch Cruise 2
HTC Touch Cruise 2

Testowany HTC Touch Cruise to następca modelu HTC o tej samej nazwie z roku 2008. Cruise 2 został wyposażony w Footprints – aplikację, która pozwala rejestrować chwile z życia poprzez tworzenie cyfrowych pocztówek jednym naciśnięciem przycisku.

Model ten współpracuje z systemem Microsoft Windows Mobile 6.1, pozwala m.in. na korzystanie z ekranu dotykowego, dostępu do mobilnego Internetu w technologii HSDPA (7.2 Mbps), łącza Wi-Fi/WLAN, nawigacji satelitarnej i 3,2-megapikselowej kamery. Użytkownik ma także dostęp do opcji multimedialnych jak: odtwarzanie filmów i MP3 czy też przeglądanie zdjęć.

HTC Touch Cruise 2 - pamięć HTC Touch Cruise 2 - procesor HTC Touch Cruise 2

Sercem HTC Touch Cruise 2 jest procesor Qualcomm MSM7225 taktowany częstotliwością 528 MHz. Dzięki temu oraz dużej pamięci (256 MB pamięci RAM, 512 MB pamięci ROM ) smartphone jest naprawdę szybki. Producent wyposażył ten model w czytnik kart microSD (z obsługą SDHC), dzięki której może obsłużyć nawet do 32 GB.

HTC Touch Cruise 2 - tył
HTC Touch Cruise 2 – tył

HTC Touch Cruise 2 jest zasilany baterią litowo-jonową o pojemności 1100 mAh. Taka pojemność wystarcza według producenta na jakieś 6,5 godziny rozmów. Podczas testu bateria wytrzyma do dwóch dni w trybie standy z aktywnym modułem Wi-Fi. Z włączonym systemem nawigacji już po godzinie musieliśmy podłączyć do źródła zasilania. Można oszczędzać zużycie akumulatora poprzez dostosowanie ustawień podświetlenia oraz oszczędzania akumulatora. Ogólnie mówiąc z czasu działania urządzenia nie można być zadowolonym.

Elementy standardowe wyposażenia

  • Urządzenie HTC Touch Cruise
  • Akumulator
  • Zasilacz sieciowy
  • Przewodowe słuchawki stereo
  • Kabel USB
  • Pokrowiec
  • Uchwyt samochodowy
  • Ładowarka samochodowa
  • Karta microSD 8 GB (z mapą zainstalowaną fabrycznie)
  • Dodatkowy rysik
  • Skrócony przewodnik
  • Wprowadzenie i dyski z aplikacjami
  • Po włączeniu urządzenia wyświetlone zostanie powiadomienie dotyczące automatycznej Konfiguracji połączenia. Postępując według instrukcji pojawiających się na ekranie możemy przejść przez proces konfiguracji, unikając ręcznego wprowadzania ustawień połączeń transmisji danych urządzenia, takich jak 3G/GPRS, MMS i WAP.

    HTC Touch Cruise 2 - Ekran główny HTC Touch Cruise 2 - Wiadomosci HTC Touch Cruise 2 - Poczta HTC Touch Cruise 2 - Footprints HTC Touch Cruise 2 - Internet HTC Touch Cruise 2 - Zdjecia i wideo HTC Touch Cruise 2 - Muzyka HTC Touch Cruise 2 - Weather Watcher jest osobistą, mobilną stacją pogodową HTC Touch Cruise 2 - Wyszukiwarka HTC Touch Cruise 2 - Ustawienia

    Domyślnym ekranem urządzenia jest Ekran główny TouchFLO, który za dotknięciem umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji takich jak ulubione kontakty, wiadomości tekstowe, e-mail, Internet i inne. Poniżej widoczne są niektóre z kart wyświetlanych na ekranie głównym TouchFLO.

    Jako telefon HTC Touch Cruise2 spisuje się bez zarzutu. Niestety brakuje przedniej pomocniczej kamery do wideorozmów. Dzięki programowi Voice Speer Dial można używać poleceń głosowych w celu nawiązania połączeń telefonicznych i uruchamiania aplikacji w telefonie. Na karcie Ludzie na ekranie głównym można dodać do 12 ulubionych kontaktów. Umożliwia to szybkie nawiązywanie połączenia, wysyłanie wiadomości tekstowych oraz wiadomości e-mail do osób, z którymi kontaktujemy się najczęściej. Cruise oferuje cztery (Normalny, Wibracja, Cichy, lub Automatyczny) ustawienia tzw. Profile zaprogramowane fabrycznie, które pozwalają nam dostosować telefon do warunków, w jakich jest w danej chwili używany. Opcja Automatyczny powoduje, że urządzenie wibruje tylko wtedy, gdy otrzyma połączenie podczas spotkań zapisanych w Kalendarzu.

    HTC Touch Cruise 2 - internet HTC Touch Cruise 2 - internet

    Standardowo do przeglądania stron WWW w systemie zainstalowana została Opera Mobile. Można także oglądać klipy wideo YouTube na urządzeniu. Dzięki aplikacji YouTube, możemy wyszukiwać, przeglądać oraz tworzyć zakładki dla klipów YouTube. 2,8 calowy dotykowy ekran o rozdzielczości QVGA wręcz zachęca do częstego surfowania. Wśród aplikacji internetowych nie zabrakło standardowych składników systemu Windows Mobile, jak Pocket Internet Explorer czy Pocket Outlook.

    HTC Touch Cruise

    HTC Touch Cruise świetnie sprawdza się jako system nawigacyjny. Umieszczony w towarzyszącym mu zestawie samochodowym, Cruise automatycznie zmienia interfejs na prosty NaviPanel. To dotykowy panel zapewniający podstawowe informacje, które nie zajmują uwagi kierowcy podczas prowadzenia samochodu. Wbudowany GPS dość szybko wychwytuje sygnał z satelitów. W przypadku jego niskiego poziomu do urządzenia możemy podłączyć zewnętrzny odbiornik GPS Bluetooth.

    HTC Touch Cruise 2 - AutoPilot HTC Touch Cruise 2 - AutoPilot HTC Touch Cruise 2 - AutoPilot HTC Touch Cruise 2 - internet HTC Touch Cruise 2 - Programy HTC Touch Cruise 2 - Programy HTC Touch Cruise 2 - Programy

    HTC Touch Cruise standardowo wyposażono w oprogramowanie nawigacyjne TomTom Nawigator oraz przyjazny program do nawigacji AutoPilot z mapą Polski. W telefonie można także zainstalować dowolne inne oprogramowanie nawigacyjne kompatybilne z platformą Windows Mobile.

    HTC Touch Cruise 2 - aparat
    HTC Touch Cruise 2 – aparat

    HTC Cruise został wyposażony w aparat, który robi zdjęcia z maksymalna rozdzielczością 3,2 MPix, bez autofokusa. Aby wejść w funkcje fotograficzne należy na ekranie głównym wybrać funkcję Zdjęcia i klipy, następnie ikonę aparatu. Zdjęcia robimy w orientacji poziomej. Obiektyw kamerki bez diody doświetlającej umieszczony jest z tyłu. Ustawienia aparatu to standard, znany z innych urządzeń tego producenta, które do tej pory testowaliśmy dla naszych Czytelników. Menu aparatu w pełni obsługiwane jest za pomocą ekranu dotykowego. Zdjęcia bez AutoFokusa wychodzą dosyć przeciętnie i daleko im do tych zrobionych telefonami Sony Ericsson, Samsung, Nokia czy LG. Zdjęcia nawet przy dobrych warunkach oświetleniowych są lekko nieostre, słabo nasycone oraz występują tzw. szumy. Po wykonaniu zdjęć lub nagraniu klipów wideo za pomocą aparatu, można je przeglądać na karcie Zdjęcia i filmy na Ekranie głównym i wyświetlać na pełnym ekranie.

    Przykładowe zdjęcia: Tutaj

    Robiąc zdjęcia łatwiej i dużo szybciej jest skorzystać z aplikacji HTC Footprints. Ta ciekawa funkcja pozwala na stworzenie cyfrowego dziennika podróży. Użytkownik może zapisać nie tylko zdjęcia, ale także dołączyć opis tekstowy, notatkę głosową lub inne nagranie audio. Po wykonaniu zdjęcia, system Footprints korzysta z oprogramowania GPS, aby zlokalizować położenie (geotagging) fotografowanego obiektu. Zapisane w ten sposób zdjęcia można wysłać e-mailem lub wyświetlić wybrane lokalizacje bezpośrednio na mapie Google Maps. Zdjęcia poszczególnych miejsc wraz z informacją o ich lokalizacji są magazynowane w katalogach, aby w szybki sposób można było odszukać żądane zdjęcie miejsca, które użytkownik chce zobaczyć ponownie. W przeciwieństwie do innych urządzeń z funkcją GEO-tagowania, HTC Footprints działa równie skutecznie wewnątrz budynków jak i na otwartej przestrzeni, oferując bardziej dokładny opis lokalizacji – brzmi slogan reklamowy firmy HTC. Moim zdanie jest to hasło trochę na wyrost. Informacje o lokalizacji udało się otrzymać tylko blisko okna, a zdjęcia raczej sporadycznie robimy w takim miejscu.

    HTC Touch Cruise 2 - HTC Footprints, wykonanie zdjęcia i dodanie informacji o lokalizacji
    HTC Touch Cruise 2 – HTC Footprints, wykonanie zdjęcia i dodanie informacji o lokalizacji
    HTC Touch Cruise 2 - HTC Footprints
    HTC Touch Cruise 2 – HTC Footprints

    Kamera wideo rejestruje obraz w rozdzielczości CIF (352×288 pikseli ) w formacie: Video / MMS Video H.263 (.3gp) ; MPEG-4 (.mp4). Jakość filmu zostawia wiele do życzenia

    Po synchronizacji plików muzycznych z urządzeniem można użyć karty Muzyka na ekranie głównym do odtwarzania plików muzycznych w urządzeniu. Dźwięk wydobywający się z głośnika brzmi bardzo dobrze jest głośny i bez zniekształceń. Windows Media Player można obsługiwać bez problemu jednym palcem, bez konieczności używania rysika. Przewodowy zestaw słuchawkowy dodany do urządzenia spisuje się bez zarzutu. Wśród narzędzi muzycznych znajduje się także Audio Booster, czyli rozbudowany equalizer pozwalający na podbicie wybranych częstotliwości odsłuchiwanych plików. Mamy wiele gotowych trybów, a także możemy sami sobie dopasować brzmienie utworu dla własnego ucha. To, czego trochę brakuje to radia.

    Za pomocą funkcji Notatki głosowe można tworzyć oraz odtwarzać krótkie nagrania i słowne przypomnienia. W telefonie można ustawić poziom czułości głosu.