Naukowcy z Instytutu Neuroinformatyki Uniwersytetu w Zurychu postanowili zbadać w jaki sposób korzystanie z ekranu dotykowego smartfona wpływa na aktywność w korze mózgowej. Czy nasz mózg reaguje inaczej, niż w przypadku tradycyjnych komórek?

Arko Ghosh oraz jego współpracownicy przeprowadzili badania na 37 praworęcznych osobach, spośród których 26 to użytkownicy smartfonów, a pozostali – tradycyjnych komórek. Następnie, za pomocą EEG (elektroencefalografii) zbadano wpływów ruchów palców: środkowego, wskazującego oraz kciuka, na korę mózgową.


U osób często używających smartfonów zaobserwowano silniejszą aktywność neuronów odpowiadających za przetwarzanie informacji pochodzących z naszych palców. Im częściej dany palec jest używany, tym aktywność elektryczna mózgu jest większa. Mózg potrafi więc zmienić przetwarzanie bodźców czuciowych, a więc niejako przystosować nasze palce do korzystania z ekranów dotykowych. Co ciekawe, najbardziej wrażliwy na zmiany jest kciuk, a nieco mniej palec wskazujący.

Plastyczność mózgu jest tematem wielu badań, które jak dotąd przeprowadzano na osobach uzdolnionych muzycznie, czy też graczach gier wideo. Badając użytkowników smartfonów, naukowcy mogą przekonać się, w jaki sposób nowoczesne technologie zmieniają obecnie znacznie szerszą grupę ludzi.

Źródło: TechCrunch

Sewix