Skanowanie

Panda IS 2009

Moduł skanowania oferuje skanowanie całego komputera, poczty, wybranych dysków lub innych elementów oraz wykrywa luki w zabezpieczeniu. Możemy ustawić skanowanie planowe, a także na żądanie. Skaner w porównaniu z konkurencją okazuje się być bardzo szybki. Skanowanie 11,9 GB folderu trwało około 15 minut 21 s. Mechanizm zabezpieczający przed złośliwym oprogramowaniem:

  • Skanuje pliki w czasie rzeczywistym oraz na żądanie.
  • Skanuje wiadomości email, zanim znajdą się w skrzynce odbiorczej, niezależnie od używanego programu pocztowego.
  • Skanuje dane przesyłane przez internet niezależnie od rodzaju przeglądarki.
  • Skanuje komunikatory internetowe – MSN Messenger, Windows Live Messenger, Yahoo Messenger oraz AOL.
  • Usuwa wszelkie ślady działania oprogramowania szpiegującego pozostawione na komputerze.

Ochrona

Panda IS 2009

Program działa w oparciu o Technologie TruPrevent 2.0, które na podstawie analizy zachowania złośliwych programów wykrywają nawet najbardziej zaawansowane nieznane kody. Technologie TruPrevent 2.0 dyskretnie analizują zachowanie programów, blokując te, które próbują wyrządzić jakiekolwiek szkody. Ta ostatnia linia obrony blokuje zaplanowane ataki typu zero-day i przerywa szkodliwe działania, które nie są identyfikowane przez tradycyjne systemy zabezpieczeń. Program w całości opiera się na Kolektywnej Inteligencji, która działa jak aktualizowana na bieżąco baza danych online, dzięki czemu szybko i skutecznie wykrywa wszelkie zagrożenia. Moduł ten skanuje nie tylko pliki, ale także wiadomości email, komunikatory internetowe oraz wszystkie dane przesyłane przez internet.

Firewall

Panda IS 2009

Dla osób, które intensywnie korzystają z internetu, zagrożenie stanowią nie tylko złośliwe programy, ale także kradzież tożsamości, ataki hakerów, spam oraz coraz większa ilość witryn z niepożądanymi treściami. Dlatego szczególnie zwróciłem uwagę na skuteczność filtru antyspamowego Panda Internet Security 2009.

Panda IS 2009

Moduł ten chroni użytkownika przed nieautoryzowanym dostępem do komputera. Menu zapory podzielono na 6 głównych zakładek: Znane zagrożenia, Nieznane zagrożenia, Firewall, Ochrona tożsamości, Luki w zabezpieczeniach i Antyspam. W każdej z nich można ręcznie konfigurować parametry, uruchamiać zaufane aplikacje, a jednocześnie blokować inne. Testując każdą aplikację nie napotkaliśmy żadnych problemów. W przypadku ataku z zewnątrz Panda każdorazowo wyświetlała odpowiedni komunikat i mogliśmy zaakceptować połączenie lub odrzucić. Także Monitor sieci bezprzewodowych skutecznie chronił naszą sieć Wi-Fi przed intruzami. Najlepiej pokazuje to przedstawiony raport.

Panda IS 2009

Statystyki możemy przeglądać za ostatni miesiąc, ostatni tydzień, dzisiaj lub wybrane daty.

Panda IS 2009

Z pomocą kontroli dostępu do witryn www możemy zablokować dostęp innych użytkowników do niewłaściwych treści (takich jak przemoc czy pornografia) zamieszczanych w Internecie. Filtr dostępu do witryn www obejmuje cztery filtry domyślne (filtr dla pracowników, filtr dla nastolatków, filtr dla dzieci i filtr standardowy). Korzystając z panelu kontrolnego (niezależnie od rodzaju używanej przeglądarki internetowej) można przypisać różne filtry dla poszczególnych użytkowników lub skonfigurować reguły filtrowania zgodnie z własnymi preferencjami.

Panda IS 2009

Panda Internet Security 2009 oferuje niezbędną w dzisiejszym Internecie funkcję ochrony przed oszustami. Pozwala przykładowo uniknąć odwiedzin na fałszywych witrynach banków/instytucji finansowych, które są kontrolowane przez oszustów. Osobom, które korzystają ze sklepów online oraz bankowości internetowej przyda się funkcja Identity Protect (filtr poufnych danych), która umożliwia zdefiniowanie, jakie informacje (hasła, kody PIN, numery PESEL) bez zgody lub wiedzy użytkownika nie powinny wydostać się z komputera. Ochronę danych i tożsamości uzupełniają także: filtr witryn www, który zabezpiecza przed zagrożeniami rozprzestrzenianymi za pośrednictwem witryn – także tych popularnych i zaufanych, filtr zabezpieczający przed phishingiem, technologia Anti-Rootkit oraz mechanizm zabezpieczający przed trojanami bankowymi.

Panda IS 2009

Pozostałe funkcje

Panda Internet Security to pakiet zapewniający kompleksową ochronę. W celu poszerzenia funkcjonalności programu dodano takie funkcje jak kopia zapasowa oraz optymalizacja.
Backup – ratunek dla plików

Panda IS 2009

Panda Internet Security 2009 posiada funkcję tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych. Umożliwia ona wykonanie kopii zapasowej, a w razie konieczności przywrócenia danych z dysku twardego, płyt CD/DVD lub serwera online (dostępne 1 GB miejsca). Dzięki temu użytkownik nie musi obawiać się, że ważne informacje ulegną zniszczeniu lub utracie, np. w wyniki przypadkowego skasowania czy uszkodzenia dysku.

Aktualizacje

Panda IS 2009

Automatyczne aktualizacje Panda Internet Security 2009 są przeprowadzane codziennie. Aktualizacje polegają na odnowieniu powiązanego z programem pliku sygnatur wirusów, który powoduje, że komputer jest przed nimi zabezpieczony.

Zabezpieczenie przed lukami w oprogramowaniu chroni komputer przed lukami w zabezpieczeniu programów, które mogą spowodować, że stanie się on łatwym celem hakerów. Dzięki temu zwiększa się poziom zabezpieczenia naszego urządzenia.

Panda IS 2009

Pomoc, dostępna w języku polskim, zawiera wszystkie informacje niezbędne do maksymalnego wykorzystania możliwości Panda Internet Security 2009. Jeżeli lektura Pomocy nie pomoże w rozwiązaniu problemu, producent zaleca odwiedzenie Centrum Pomocy Online. Dodatkowo oferowana jest przez Pandę pomoc techniczna przez email w języku polskim. Użytkownik może również skontaktować się z infolinią w Polsce i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Po aktywacji produktu dostępna jest opcja kontaktu przez pocztę elektroniczną bezpośrednio z okna aplikacji. Do korespondencji można dołączyć załącznik z podejrzanym plikiem lub pliki, które nie mogą być wyleczone od razu (np. nowe wirusy) – łatwo i naszym zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Oprócz tego dostępny jest formularz zgłaszania uwag. Warto również zwrócić uwagę na plik pomocy zawierający niezbędne informacje na temat obsługi pakietu.

Podsumowanie:

Pakiet Pandy Security prezentuje wysoki poziom zabezpieczeń. Program zaprojektowany został zgodnie z zasadą „zainstaluj i zapomnij” – jest łatwy w obsłudze, w minimalnym stopniu angażuje uwagę użytkownika, zapewniając jednocześnie kompleksową ochronę. Podczas testów natrafiliśmy na problem z przeglądarką Internet Explorer, który może dotyczyć mniej zaawansowanych użytkowników Internetu. Gdy po zakupie stwierdzimy kłopoty z działaniem przeglądarki pierwszą czynnością powinno być przywrócenie jej domyślnych ustawień oraz wyłączenie wszystkich wtyczek, które mogą wpływać na jej funkcjonowanie. Ważne jest także, aby dokonać jej aktualizacji do najnowszej wersji. Warto także przeprowadzić aktualizacji aplikacji związanych z przeglądaniem internetu tj. aplikacji Macromedia Flash a także maszynę Java.

Jak, to zazwyczaj bywa użytkownicy podczas zakupu tego typu aplikacji zwracają szczególną uwagę na cenę, tym bardziej, że dostępne są darmowe programy antywirusowe, które jak nam się wydaje w zupełności nam wystarczą – tak nawiasem sam do tej pory korzystałem z takiej darmowej ochrony mojego komputera. Niestety każdy z własnych doświadczeń wie, że darmowo nie zawsze znaczy najlepiej. W bezpłatnych programach często brak jest np. ochrony rodzicielskiej, codziennej aktualizacji, filtru antyspamowego, automatycznego monitora naszego urządzenia itp…

Po kilku tygodniach testu przekonałem się, że warto zainwestować trochę grosza, aby bezpiecznie korzystać ze swojego sprzętu i bez obawy o zainfekowanie go poruszać się po zasobach globalne sieci.

Program Panda Internet Security 2009 w wersji pudełkowej jest dostępny z licencją jedno- lub trzystanowiskową. Kosztuje odpowiednio: 169 PLN oraz 209 PLN. Na tle produktów konkurencyjnych, moim zdaniem jest to dobra oferta i z czystym sumieniem mogę ją polecić.
Minimalne wymagania systemowe dla pakietu Panda Internet Security 2009, to procesor Pentium 300 MHz oraz 128 MB pamięci RAM (zalecane 1GB).

Andrzej Kisiała