Panda Internet Security 2009 to zintegrowana, kompletna ochrona komputera, dzięki której możemy bezpiecznie korzystać z Internetu. Zapobiega kradzieżom informacji osobistych (dane logowania, numerów kart kredytowych itp.) oraz chroni komputer przed innymi zagrożeniami internetowymi, takimi jak wirusy, programy szpiegujące, hakerzy i oszustwa online. Do testów otrzymaliśmy wersję pudełkową Panda Internet Security 2009.

Panda IS 2009

Program zawiera także:

    – moduł antywirusowy
    – moduł Antispyware
    – osobisty firewall
    – moduł ochrony danych osobowych
    – moduł antyspamowy
    – moduł ochrony rodzicielskiej.

Panda IS 2009

W pudełku Użytkownik otrzymuje płytę z programem oraz instrukcję użytkownika. Pakiet można zainstalować bez wpisywania klucza produktu, do pełnej aktywacji programu niezbędne jest łącze internetowe. Jeżeli na komputerze zainstalowano inne oprogramowanie antywirusowe, należy przeprowadzić jego pełną dezinstalację przed rozpoczęciem instalacji Panda Internet Security 2009. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej Użytkownik zostaje zarejestrowany w bazie producenta. Konieczne jest wprowadzenie adresu e-mail oraz kodu aktywacyjnego uzyskanego po dokonaniu zakupu produktu. Aktywacja programu jest łatwa dzięki kreatorowi, który pomaga w przeprowadzeniu całego procesu.

Proces instalacji nie jest skomplikowany, kreator prowadzi nas krok po kroku, wystarczy wprowadzić wymagane dane na każdym z ekranów i kliknąć Dalej. Wyświetlona zostaje lista modułów ochrony Panda Internet Security 2009, które zostaną zainstalowane na naszym komputerze. Użytkownik ma możliwość wyboru rodzaju instalacji. Dostępne są trzy profile, instalacja minimalna, standardowa (zalecana) i niestandardowa. Podczas instalacji wykonywane jest skanowanie pamięci komputera, aby zagwarantować, że program zostanie zainstalowany w środowisku pozbawionym wirusów.

Panda IS 2009

Po instalacji program aktualizuje się automatycznie. Zalecane jest również wykonanie autodiagnostyki. Musimy pamiętać, że pakiet cały czas działa w tle i dostępny jest z poziomu paska zadań. Na początek zauważymy, że program spowalnia proces uruchamiania systemu. Stopień spowolnienia oczywiście zależy od posiadanej konfiguracji sprzętowej – test przeprowadzono na laptopie ASUS z Intel Core2Duo T5550@1,83GHz z 2.00GB RAM. Warto zaznaczyć, że po instalacji każdej aplikacji antywirusowej dostrzegalne jest pewne opóźnienie startu oraz zamykania systemu operacyjnego. Związane jest to z koniecznością analizy wszystkich uruchamianych wraz z systemem aplikacji. Program antywirusowy włącza się jako pierwszy dokonując skanowania procesów oraz usług uruchamianych w komputerze. Należy pamiętać o tym, iż ogromny wpływ na czas uruchamiania się systemu mają aplikacje automatycznie uruchamiane wraz z systemem. Im jest ich więcej, tym dłuższy jest czas potrzebny jest na ich uruchomienie, a także przeskanowanie. Panda posiada specjalny system „zapamiętywania prawidłowych aplikacji”, co w znacznym stopniu redukuje ów problem jednakże pewne opóźnienie zawsze będzie dostrzegalne. Dlatego zalecane jest wyłączenie wszystkich zbędnych aplikacji. Nawe, gdy korzystamy z takich aplikacji, jak Skype, GG itp. za każdym razem, gdy włączamy komputer warto wyłączyć ich automatyczny start.

Poniżej porównanie czasu startu systemu wybranych aplikacji AV.
Czysty System 0:00:27 0:00:27 (dwie próby)

Panda MOP 0:00:37 0:00:34
(Managed Office Protection)

Panda AV 2009 0:00:53 0:00:53
Panda IS 2009 0:00:50 0:00:46
Panda GP 2009 0:01:03 0:00:47

Norton AV 0:00:54 0:00:53
Norton IS 0:00:59 0:00:52
Norton 360 0:01:06 0:01:01

Panda IS 2009

Po zakończeniu aktualizacji i autodiagnostyki zaleca się przeprowadzić pełne skanowanie komputera i jak zapewnia nas producent od tej chwili mamy zabezpieczone urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem, wtargnięciami i innymi zagrożeniami.

Panda IS 2009

Po kliknięciu ikony programu na pasku zadań (obok zegara systemowego) wyświetlone zostanie okno główne programu. Moim zdaniem Interfejs programu jest czytelny i intuicyjny, można w nim sprawdzić status każdej funkcji związanej z zabezpieczeniami.