Gdy publikujemy w social mediach, często nie chcemy, żeby postronne osoby miały możliwość śledzenia naszej aktywności oraz przeglądania wszystkich naszych zdjęć. Zdarzają się bowiem sytuacje w których ktoś jest stalkowany a korzystając  z Internetu – ciągle nękany przez innych. Jak się chronić przed cyber-nękaniem?

Według Cybersmile Foundation, non-profitowej organizacji, która zapewnia wsparcie ofiarom cyberprzemocy, termin „cybernękanie” odnosi się do różnych rodzajów nadużyć w Internecie. A tych może być dużo: wysyłanie gróźb ofierze, umieszczenie upokarzających zdjęć i filmów, a jeśli atakujący jest bardziej zdesperowany – nawet tworzenie fałszywych stron o ofierze. Ponadto podszywanie się pod ofiarę i publikowanie kompromitujących materiałów w jej imieniu. Odbija się to negatywnie na kondycji psychicznej ofiary a bardziej skrajnych przypadkach prowadzi nawet do depresji.

Gdy intensywnie korzystamy z mediów społecznościowych, często zapominamy o kwestii prywatności. Jak wiadomo – w Internecie nic nie ginie – więc jeden krótki post, jedno zdjęcie – mogą zostać z nami na lata i zostać wykorzystane przez kogoś do zaatakowania nas. Dbajmy o te sprawy.

Kilka dni temu – w połowie czerwca – obchodzony był światowy dzień „Stop cybeprzemocy”. W związku z tym wydarzeniem, na stronie Express VPN –  opublikowano interesującą infografikę ze wskazówkami jak ustrzegać się zagrożeń w sieci i dbać o swoją prywatność. Jak wyglądają te wskazówki, można zobaczyć poniżej:

express VPN cyberprzemoc

Jeśli jednak doświadczamy cyberprzemocy to jest kilka kroków, które warto podjąć:

  • Nie wpadaj w panikę  – Nie działaj pod wpływem strachu. Jest to coś, czego oczekuje atakujący. Porozmawiaj z kimś zaufanym  – emocjonalne wsparcie się przyda.
  • Zabloku użytkownika lub ogranicz możliwość kontaktu. Nie angażuj się ani nie mścij. Prześladowcy zwykle oczekują interakcji.
  • Zbierz dowody. Wydrukuj lub zrób zrzuty ekranu niepokojących wiadomości w celu podjęcia ewentualnych działań prawnych.
  • Zgłoś nadużycie za pośrednictwem danej platformy. Cyberprzemoc narusza Warunki korzystania z usług wszystkich najpopularniejszych platform.
  • W przypadku młodocianych ofiar – spróbuj uzyskać pomoc ze szkoły. Jeśli dziecko jest nękane przez kogoś z tej samej szkoły, to szkoła powinna przyjrzeć się tej sprawie i zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
  • W razie potrzeby zaangażuj policję. Groźby w Internecie są w większości krajów nielegalne.

Pamiętajmy, że problem jest poważny i nie wolno go lekceważyć. Jest to powszechne zjawisko i może dotknąć nas lub naszych bliskich. Reagujmy więc na niepokojące zachowania w Internecie i podejmujemy odpowiednie kroki, żeby im przeciwdziałać już na początku.