Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Telewizja, Testy i opinie-Bezprzewodowy mikrofon Maono WM820 dla youtuberów i instagramerów. Test

Bezprzewodowy mikrofon Maono WM820 dla youtuberów i instagramerów. Test

W trakcie nagrywania w studio oraz w terenie dosyć często pojawia się problem zapewnienia odpowiedniej jakości dźwięku. Jeśli nagrywamy samodzielne na telefonie,  to jego mikrofon jest bardzo blisko ust i dobrze słychać to co mówimy. Jeśli jednak nagrywamy z oddali, to głos jest wyraźnie przytłumiony i często słychać różne zakłócenia – np. rozmowy innych osób, ruch uliczny, wiatr itp.

Rozwiązaniem takiego problemu jest zestaw bezprzewodowy firmy Maono, który składa się z odbiornika i dwóch bezprzewodowych nadajników z mikrofonami pracujących w paśmie 2.4 Ghz. MAONO WM820 składa się z dwóch modułów TX (mikrofony) i jednego RX (odbiornik). Moduły TX i RX mają dokładnie takie same wymiary i na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Ich waga też jest taka sama – 29 gramów. Każdy nadajnik posiada wbudowany mikrofon pojemnościowy oraz wejście 3,5 mm do podłączania dodatkowego mikrofonu, który wepniemy do krawata lub kołnierzyka przy pomocy klipsa. Na spodzie obu urządzeń TX i RX znajduje się wejście USB-C służące do ładowania. Z boku znajdziemy przycisk parowania, przycisk wyciszania oraz przycisk włączania.

maono 1

Zestaw Maono WM-820 Dual

Odbiornik posiada natomiast wyjście liniowe 3,5 mm oraz wyjście słuchawkowe. Są też przyciski do regulacji głośności.

Dołączone do zestawu osłony przeciwwietrzne działają dobrze i redukują zakłócenia wynikające z pogody. Cały zestaw możemy zmieścić w dołączonym etui z osobnymi przegródkami na jednostki RX i TX oraz kable.

Specyfikacja urządzeń jest następująca:

  • Typ transmisji: Bezprzewodowy 2,4 GHz
  • 2 przypinane mikrofony krawatowe w zestawie
  • Dookólny mikrofon wbudowany
  • Pasmo przenoszenia wbudowanego mikrofonu:80Hz -16kHz
  • Pasmo przenoszenia mikrofonu zewnętrznego:50Hz -18kHz
  • Współczynnik sygnału do szumu:82dB
  • Wskaźniki:2 x LED na każdym nadajniku/odbiorniku(Synchronizacja, zasilanie, stan baterii.

Test wykonywaliśmy w trakcie nagrań kursów online oraz live-ów do Instagrama. Julia i Angelina, które tworzą razem kursy na profilu Shoppingrevolution.expert narzekały trochę na jakość dźwięku w nagraniach wykonywanych iPhonem. Zamiast mikrofonu w telefonie wykorzystaliśmy zatem zestaw Maono, który można podpiąć do telefonu z przejściówką, kablem 3.5mm. (Jeśli chcemy podpiąć mikrofon do kamery lub cyfrowego aparatu to w zestawie jest też odpowiedni kabel z końcówką jack, ale z 3 stykami zamiast 4).

maono 4

W trakcie nagrań

Uruchomienie mikrofonów nie stanowiło problemu. Szybko zostały sparowane i można było nagrywać. Jakość dźwięku w nagraniach jest bardzo dobra a różnicę słychać szczególnie wtedy, gdy nagrywana osoba jest bardziej oddalona. W trakcie nagrań możemy szybko wyciszyć dźwięk przyciskiem. Jeśli do odbiornika podłączymy słuchawki, to daje nam to możliwość odsłuchu nagrywanego dźwięku. Efekt nagrań widać poniżej.

Mocowanie

Zarówno nadajnij jak i odbiorniki wyposażony są w klipsy, przy pomocy których możemy je przyczepić do ubrania. Ich konstrukcja jest jednak tak zaprojektowana, że łatwo przyczepić nadajnik np. do telefonu (jest to zresztą chyba najwygodniejszy sposób montażu na smartrowanie) jak wsunąć w mocowanie lampy błyskowej w kamerze lub cyfrowym aparacie. Moduły z mikrofonem możemy przyczepić do ubrania. Są one jednak dość duże i część osób zapewne zdecyduje się na ukrycie nadajnika z mikrofonem pod ubraniem i podłączenie o wiele mniejszych mikrofonów krawatowych, które znacznie mniej rzucają się w oczy i nie świecą diodami.

maono 3

Mocowanie na klips.

Zasięg i bateria

W pełni naładowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 350 mAh wystarcza na ok 6 godzin pracy. Ładujemy ją poprzez złącze USB-C i w ciągu ok 2 godzin urządzenia są w pełni naładowane. Specjalny kabel rozdzielający zasilanie na 3 urządzenia pozwala na jednoczesne ładowanie wszystkich elementów zestawu co jest bardzo wygodne, jeśli chcemy szybko naładować zarówno mikrofony jak i odbiornik.

Deklarowany zasięg urządzenia wynosi 50 metrów, ale w otwartym terenie może być nawet nieco większy. W budynkach natomiast mocno spada. W trakcie testów zwykle nie przekraczaliśmy odległości 10 metrów co wynikało ze specyfiki kursów. Dla takich odległości Maono nigdy nie tracił zasięgu, ale gdy przekroczyło się 10 metrów to w pomieszczeniu z murowanymi ścianami zasięg zanikał.

Podsumowanie

Mikrofony Maono to dobra oferta dla osób szukających niedrogiego bezprzewodowego zestawu do nagrań video. Myślę, że główna grupa docelowa dla tego produktu to youtuberzy, instagramerzy i inni twórcy internetowych treści, którzy cenią sobie prostotę instalacji i łatwą obsługę. Maono oferuje spory czas pracy na naładowanej baterii i dosyć duży zasięg kilkudziesięciu metrów, który do większości nagrań powinien być wystarczający. Przy cenie 149 Dolarów za zestaw składający się 2 mikrofonów i odbiornika jest to niedroga i nieco prostsza alternatywa dla droższych zestawów takich Rode Wireless Go II lub Saramonic Blink.Autor |2022-06-20T11:59:54+02:0019 czerwca 2022 15:56|Kategorie: Gadżety, Newsy, Sprzęt, Telewizja, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.