Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy-Polski startup jako jeden z pierwszych na świecie wdroży technologię mmWave do infrastruktury sieci 5G.

Polski startup jako jeden z pierwszych na świecie wdroży technologię mmWave do infrastruktury sieci 5G.

Młode startupy tworzą innowacyjne technologie, które w ostatecznym rozrachunku mogą zapewnić im czołową pozycję na rynku 5G. Swój udział w budowaniu globalnej architektury 5G wyraźnie zaznaczył polski startup Microamp Solutions, który zajmuję się rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych układów radiowych dla nowoczesnych sieci 5G. Obecnie firma skupia się nad rozwojem głowic radiowych, czyli urządzeń, które nadają i odbierają sygnał sieci mmWave 5G. Urządzenia te będą stanowiły trzon całej infrastruktury 5G, a ich głównym zadaniem jest przesyłanie i odbieranie danych oraz komunikacja z urządzeniami klienckimi np. okularami VR czy smartfonami. Przedstawiciel firmy ogłosił, że już w przyszłym roku nastąpi pierwsze pilotażowe wdrożenie głowic radiowych pracujących w paśmie mmWave, co rozpocznie proces komercjalizacji.

Dlaczego mmWave?

Obecna infrastruktura sieci 5G pracuje na pasmach radiowych poniżej 6GHz i bazuję w większości o systemy NSA (ang. Non-standalone), w których rdzeń sieci oparty jest o architekturę 4G.  Transmisja danych, jaką uzyskujemy, korzystając z tej  technologii, jest tylko kilkukrotnie wyższa w odniesieniu do sieci 4G LTE, jednakże daleko jej do tego, co może zostać osiągnięte przy zastosowaniu technologii fal milimetrowych (ang. mmWave). Konieczne jest zatem wykorzystanie wyższych zakresów częstotliwości w celu zapewnienia lepszych parametrów transmisji. Zastosowanie technologii mmWave umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału sieci 5G, z którym wiąże się uzyskanie wysokich prędkości transmisji danych niskich opóźnień oraz dużej pojemności. Badania pokazują, że 5G w technologii mmWave w teorii może osiągać prędkość nawet do 5 Gb/s, jednakże praktyka pokazuje, że realny transfer danych będzie oscylował na poziomie do 2 Gb/s.

Urządzenia proponowane przez Microamp Solutions nie tylko przysłużą się do budowy globalnej infrastruktury 5G, ale również znajdą zastosowanie w poszczególnych branżach, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie setek zupełnie nowych rozwiązań. Nowatorskie podejście do projektowania głowic radiowych, sprawia, że urządzenia te będą gwarantem niezawodnej komunikacji o niezwykle niskich opóźnieniach, co niewątpliwie pobudzi firmy technologiczne do opracowania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle, transporcie, medycynie, rozrywce i wielu innych gałęziach gospodarki.

Popularyzacja 5G i rozwój technologii mmWave sprawił, że producenci, chcąc oferować najwyższy poziom usług w swoich rozwiązaniach, zdecydowali się na rozszerzenie funkcjonalności urządzeń o obsługę pasm mmWave. Apple w ostatnim czasie ogłosił, że ich najnowszy flagowiec Iphone 13 będzie obsługiwał zakres fal milimetrowych w większej części świata niż to było w przypadku jego poprzednika, który ograniczył się tylko do Stanów Zjednoczonych. Nie tylko Apple widzi przyszłość w technologii mmWave. Najwięksi producenci urządzeń elektronicznych zapowiedzieli, że ich najnowsze rozwiązania będą obsługiwały standard 5G zarówno w paśmie Sub-6, jak i mmWave. Na częstotliwość mmWave postawiły takie firmy jak Acer (Spin 7), Lenovo (Flex 5G) oraz Samsung, które w swoich najnowszych rozwiązaniach zastosowały technologie umożliwiające odbieranie sygnału na częstotliwości mmWave.  Niewątpliwie tego typu producenci wyznaczą trend na rynku technologicznym, za którym podążą kolejne marki, co wpłynie na popularyzację  sieci 5G mmWave.

Technologia mmWave będzie katalizatorem dla nadchodzącej rewolucji cyfrowej i z pewnością zrewolucjonizuje styl życia i całkowicie zmieni modele biznesowe. Rozwiązania proponowane przez Microamp Solutions niewątpliwie przyczynia się do kolejnego etapu rewolucji technologicznej.Autor |2021-05-25T13:47:00+01:0025 maja 2021 13:35|Kategorie: 5G, Newsy, Operatorzy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.