Dane podstawowe

Kliknij
(kliknij na obrazek aby zobaczyć Demo).

Nazwa T700 w przypadku tego telefonu Sony Ericssona jest uzasadniona. Model jest następcą zaprezentowanego w 2003 roku T610, co jak producent podkreśla, zobowiązuje do eleganckiego wyglądu. Ukryty w aluminiowej obudowie telefon ma jedynie 10 mm grubości.

Sony Ericsson T700

Sony Ericsson T700 wyposażony został w aparat o matrycy 3.2 megapiksela (bez funkcji Auto Fokus) z funkcją geotagowania i diodą LED, głośniki stereo, 25MB pamięci wewnętrznej. Ekran o wielkości 2 cali i rozdzielczości 320×240 pikseli wyświetla 262 tysiące kolorów. T700 obsługuje GSM/GPRS/EDGE i UMTS/HSDPA.

Sony Ericsson T700

Bateria litowo-polimerowa typu BST-33 ma pojemność 950 mAh i wystarcza według producenta na 370 godzin pracy w trybie czuwania i 9 godzin 30 min rozmów. Dane te dotyczą sieci GSM. W sieci trzeciej generacji (UMTS/HSDPA) czas oczekiwania wynosi 360 godzin i 270 minut. Z kolei, jeżeli chcemy korzystać z rozmów wideo to już po 150 minutach będziemy musieli skorzystać z ładowarki. Dane te są jednak mocno wyidealizowane. W rzeczywistości – telefon wytrzymuje ok. 5 dni przy średnim zapotrzebowaniu na dzwonienie (ok. 20 min/dzień), kilka SMSów i użytkowaniu wbudowanych w menu funkcji.

Sony Ericsson T700

Zdarza się czasem tak, że do Redakcji trafia telefon w tak wczesnym stadium produkcji, że nawet dostawca nie ma jeszcze ustalonego wyposażenia zestawu sprzedażowego. Do testów otrzymaliśmy więc tylko telefon i 512 megabajtową kartę pamięci Memory Stick Micro (M2).

Funkcje i wyposażenie.

Technologia HSDPA stanowi następny etap rozwoju w stosunku do telefonii 3G (UMTS). Posiadając ten model możemy poruszać się po globalnej sieci z szybkością do (3.6 Mbit/s) lub rozmawiać ze znajomymi widząc naszych rozmówców. Podczas testów telefon w sieci Era pobierał dane z prędkością 560 kbit/s a wysyłał z prędkością 295 kbit/s. Wszystkie linki wybieramy kursorem, który sterowany jest przy pomocy joysticka. Żeby zainicjować wideorozmowę należy, po wpisaniu numeru telefonu rozmówcy, wcisnąć funkcyjny przycisk umieszczony pod ekranem, po stronie lewej i wybrać opcję – Nawiąż połączenie wideo. Jakość wideorozmowy zależy w dużej mierze od jakości transmisji w sieci, niemniej jednak obraz w testowanym egzemplarzu, niezależnie od sieci, był płynny. Połączenia w sieciach GSM/EDGE także były stabilne i ani razu telefon się przy niech nie zawiesił. Wbudowana przeglądarka Access NetFront Web Browser dobrze radzi sobie z otwieraniem mniej skomplikowanych stron internetowych.

Sony Ericsson T700

Atrakcyjny wygląd, standardowe już dzisiaj funkcje oraz jakość wykonania, czy to tylko dane techniczne, czy też T700 zasługuje na to, by zostać zauważonym na sklepowych pólkach. Według planów na rynku model ten pojawi się w czwartym kwartale tego roku.

Sony Ericsson T700

Niektórym użytkownikom komórek trudno się obejść bez aparatu cyfrowego. Wbudowany aparat fotograficzny o matrycy 2048 x 1536 pikseli posiada dedykowane menu i możliwość współpracy z funkcjami obróbki obrazu oraz przesyłania wiadomości. W funkcje fotograficzne wchodzimy wciskając klawisz na prawej ściance obudowy. Zrobione zdjęcia powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednego Użytkownika, są dobrej jakości biorąc pod uwagę, że to jednak telefon, a nie cyfrówka. Mając uruchomioną automatyczną blokadę klawiaturę będziemy musieli najpierw odblokować telefon.

Sony Ericsson T700

Aby wykonać zdjęcie od chwili naciśnięcia do zarejestrowania obrazu mija około 3 sekundy, moim zdaniem to niewiele. Trochę potrwa jednak nim będziemy mogli wykonać kolejne. Możliwości konfiguracyjne aparatu są dość spore i nie różnią się zasadniczo od tych, jakie znamy z innych modeli tego producenta.

Znajdziemy tutaj oprócz standardowych takich jak wielkość zdjęcia (VGA, 1MPix, 2MPix i 3MPix), tryb fotografowania (Zwykły, Panorama, Ramki, Seria), tryb nocny, czy dokonać wyboru oświetlenia. Geotagging daje możliwość robienia zdjęć, które zapisują się od razu ze współrzędnymi geograficznymi. Po powrocie do domu możemy znajomym przy użyciu map Google pokazać gdzie dane zdjęcie zostało zrobione. Kto potrzebuje może skorzystać z samowyzwalacza, posiada on również trzykrotny cyfrowy zoom. Funkcja ta dostępna jest tylko w najniższej rozdzielczości VGA.

Sony Ericsson T700

Obok obiektywu umieszczono niewielką diodę doświetlającą scenę w gorszych warunkach oświetleniowych. Dioda w razie potrzeby może nam posłużyć jako latarka, włączana w funkcjach menu Organizatora, łącznie z możliwością nadawania sygnału SOS.

Zdjęcia w trybie automatycznym w przykładach.

Kliknij
Przykład zdjęć

Sony Ericsson T700 umożliwia także zapisanie filmów wideo w formacie.mp4 (QVGA) – ich długość ograniczona jest wielkością pamięci telefonu. Nagrywając film możemy skorzystać z doświetlenia i zoomu oraz jest możliwość ustawienia trybu. Dzięki wbudowanemu edytorowi grafiki PhotoDJ i VideoDJ, mamy możliwość edycji naszych prac, gdyby wymagały małego retuszu. Materiał zdjęciowo-filmowy możemy wysłać na nasz blog, MMS’em lub przesłać do komputera.

Video 1: Tutaj
Video 1: Tutaj

Odtwarzacz MP3 pozwala na wgranie do telefonu ulubionych utworów i zrobienie sobie własnej biblioteki muzycznej, a gdy zapragniemy informacji ze świata możemy posłuchać radia w paśmie FM z funkcją RDS.

Sony Ericsson T700

Media Player obsługuje zarówno pliki wideo, jak i MP3. Funkcja equalizera z funkcją Mega Bass pozwala na dostrojenie dźwięku do własnych preferencji. Korektor dźwięku ma kilka ustawień zaprogramowanych (Normalny, Basy, Głos, Wzmocnienia wysokie), dostrojenie dźwięku możemy także ustawić samodzielnie. Korzystając z aplikacji MusicDJ, można komponować własne melodie lub łączyć gotowe utwory. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Stereofoniczny dźwięk możemy przesłać bezprzewodowo do słuchawek Bluetooth (profil A2DP) lub podłączyć do telefonu zestaw słuchawkowy. Podczas słuchania muzyki można używać innych funkcji dostępnych w telefonie. Zestaw słuchawkowy telefonu pełni jednocześnie funkcję anteny. Miłym dodatkiem jest oprogramowanie TrackID, identyfikujące wciągu kilku sekund nagranie podając nazwę wykonawcy, utworu, albumu itd.

Standardowo w telefonie są zaimplementowane trzy gry. Należąca do tzw. gier logicznych, pełna zagadek, gra Jewel Quest 2. Sportowa MiniGolf z kilkunastoma planszami. Jeżeli ktoś jeszcze nie wie to polega ona na wbijaniu piłeczki do dołków w stanowiskach, przy pomocy uderzeń kijem golfowym. I Super Breakout – Arkanoid w swym najbardziej klasycznym wydaniu. Na początek może wystarczy, ale dla zapalonych graczy przyda się J2ME MIDP 2.0 i bogata oferta firm tworzących gry w tym standardzie.

Organizer telefonu jest dość rozbudowany. Użytkownik może skorzystać z takich funkcji jak kalendarz, kalkulator, minutnik i stoper oraz ustawienia latarki. Pozwala także na zapisanie spotkań, alarmów, notatek oraz zadań. Możliwe jest też zapisanie numerów PIN i innych tajnych informacji – dostęp do nich możliwy jest dopiero po podaniu zdefiniowanego wcześniej hasła.

Za pomocą aplikacji Remote Control oraz profilu Bluetooth możemy zamienić nasz telefon w pilota do zdalnego sterowania różnymi domowymi urządzeniami np. komputerem PC, Media Playerem lub prowadzić prezentację.

Książka telefoniczna pozwala do kontaktu dodać numery telefonów (domu biura) i adresy E-mail, WWW oraz dane adresowe. Możemy także przypisać zdjęcie, dzwonek, komendę głosową oraz krótką notatkę i datę urodzin. Oczywiście kontakty możemy zsynchronizować z komputerem, za pomocą aplikacji Sync Station.

Sony Ericsson T700

Warto wspomnieć także o Dyktafonie z możliwością nagrywania rozmowy telefonicznej (długość organiczna tylko pamięcią telefonu). Telefon umożliwia ponadto prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym. Personalizacja telefonu możliwa jest na wiele sposobów. Do T700 możemy wgrać nowe motywy zmieniające kolory czcionek i wygląd tapety pulpitu i menu głównego.

Oprócz wiadomości SMS i MMS możemy wykorzystać także wbudowanego klienta poczty elektronicznej. W menu głównym dostępna jest także funkcja dostępu do portalu z gadżetami na telefony komórkowe PlayNow. Możemy tu znaleźć dzwonki, gry i motywy dostosowane do posiadanego modelu telefonu Sony Ericssona.