Część czytelników zapewne przypomina sobie komputery serii Atari, Commodore, konsole Nintentdo GameBoy lub automaty z joystickiem ustawianie rzędami w salonach do gier.

Żeby zagrać w tych ostatnich trzeba było dysponować pewną sumką pieniędzy a nauka na błędach niestety trochę kosztowała. Grafika jaką zapewniały te urządzenia nie było zbyt zaawansowana, jednak w owych czasach wiele osób gotowych było wysupłać kolejne 20 złotych (przed denominacją) żeby pograć swoim ulubionym bohaterem. Użytkownicy nowoczesnych telefonów komórkowych mogą teraz zasmakować emocji, jakie towarzyszyły graczom przed dwudziestu laty. System operacyjny symbian instalowany w telefonach takich firm jak Nokia, Sonyericsson lub Siemens oferuje możliwości wystarczające do uruchomienia gier przeznaczonych na konsole lub stare komputery. Dzięki różnym emulatorom posiadacze smartfonów mogą wgrać do pamięci swoich telefonów pliki z grami (tzw ROMy) i cieszyć się emocjami jakie dostarczają.

Z uwagi na stosunkowo duże wymagania w zakresie mocy obliczeniowej i dostępu do sprzętu, emulatory konsol działają tylko na telefonach ze wspomnianym już systemem operacyjnym Symbian. Aplikacje Java, w których zastosowano przeróżne ograniczenia nie są w stanie sprostać zadaniu „naśladowania” środowiska sprzętowego i programowego konsoli bądź komputera. Z kolei oferta emulatorów na telefony z systemem Microsoftu też jest ograniczona, chociaż z innego powodu – ostrej polityki koncernu dot. procedury wydawania certyfikatów dla aplikacji. Certyfikaty te trudno jest otrzymać i w dodatku sporo kosztują.

Pora przyjrzeć się różnym programom, które umożliwią grę na ekranie komórki. Jednym z nich jest EEMame – darmowy program będący komórkową adaptacją dostępnego na komputery PC emulatora MAME (Multiple Arcade Machine Emulator).

Gra 1943 na Nokii 6630

Aplikacja dostępna jest w kilku wersjach przeznaczonych na coraz to nowsze telefony komórkowe. Poszczególne wersje różnią się między sobą liczbą obsługiwanych gier oraz możliwościami sprzętowymi – np. zdolnością odtwarzania muzyki. Podczas instalacji EEMame należy sprawdzić na jaki model telefonu jest ona przeznaczona. Niektóre wersje mają bowiem dosyć duże wymagania sprzętowe i nie działają na konkretnym modelu. Np. na Nokii 6630 konieczne było wgranie wersję miniEEMame 1.11 na której działa ok. 600 gier. Bardziej zaawansowana wersja – EEMame pozwala na uruchomienie ponad 1300 gier i działa na posiadającej więcej pamięci Nokii 7610. Z kolei na starsze telefony z systemem Symbian – np. Nokie 7650 lub Siemensy SX1 – konieczne jest wgranie okrojonej wersji microEEmame – na której działa ograniczona liczba gier – tylko 82. Listy tytułów działających na konkretnej wersji emulatora dostępne są na stronie producenta EEMame – http://www.harmonicode.com/EEMame/
Instalacja emulatora przebiegła bez problemów, jednak do uruchomienia aplikacji konieczne było jeszcze zwolnienie pamięci i zresetowanie telefonu. Aby wgrać do telefonu grę, należy skopiować ją do katalogu C:MameRoms w pamięci wewnętrznej lub E:MameRoms na karcie. Gry zapisane są w skompresowanych plikach .zip nie dzięki temu nie zajmują dużo pamięci w telefonie. Zabawa emulatorem dostarcza dużo rozrywki. W internecie znaleźć można tysiące starych gier – między innymi takie klasyki jak 1942, Space Invaders, Frogger, PacMan lub Bombjack. Gry chodzą w miarę płynnie, chociaż w niektórych przypadkach konieczne jest dopasowanie ustawień konfiguracyjnych emulatora – np. wyłączenie lepszej jakości skalowania grafiki lub wyłączenie dźwięku. Konieczne jest także sprawdzenie jakie klawisze telefonu odpowiadają za poszczególne funkcje gry.
Podsumowując – EEMame jest dobrym emulatorem oferującym zaawansowaną grafikę i dającym dostęp do setek gier na konsole. Warto wgrać go do swojego telefonu i sprawdzić czym pasjonowali się gracze przed wielu laty.

1943 Frogger

Osoby, które z łezką w oku wspominają przenośną konsolę do gier Gameboy firmy Nintendo, również znajdą coś dla siebie. Znana z tworzenia gier na komórki Brytyjska firma Wildpalm stworzyła emulator tej konsoli o nazwie goBoy.Emulator GoBoy Ostatnia wersja tego programu nosi numer 1.4. goBoy dostępny jest tylko na telefony z systemem SymbianOS series60, czyli głównie modele firmy Nokia. Po zainstalowaniu aplikacji należy zaopatrzyć się w pliki z grami. Mają one zwykle rozszerzenie .zip lub gbc. Pliki z grami należy wgrać do katalogu goBoy w pamięciu telefonu lub na na karcie. Można do tego wykorzystać program o nazwie „forwarder”, który skopiuje pliki ze skrzynki odbiorczej telefonu w dowolne, inne miejsce w pamięci. Po uruchomieniu emulatora pojawią się one na liście dostępnych tytułów. GoBoy potrafi emulować większość dostępnych na konsole GameBoy gier, zarówno starszych – czarnobiałych jak i nowszych – dostępnych w kolorze. Szczególnie kolorowe gry wyglądają na telefonie wyjątkowo dobrze. Należy się jednak nastawić na dużą pamięciożerność – jeden ROM zajmuje ok. 1 MB miejsca w telefonie. Wśród interesujących tytułów wymienić można Heroes of Might and Magic, Duke Nukem, Ghost’nGoblins i Mission Impossible. Lista gier jest oczywiście większa i – podobnie jak w przypadku emulatora MAME – w sieci znaleźć można setki różnych tytułów. Grafika chodzi płynnie a goBoy potrafi emulować również odtwarzanie dźwięku. Niestety, aplikacja nie jest darmowa i można ją kupić tylko przez internet na stronie www.wildpalm.co.uk płacąc kartą kredytową. Cena to ok. 5 Euro.

Grand Theft Auto Metal Gear Solid

Jak widać możliwości grania w stare gry są prawie nieograniczone. W sieci dostępne są tysiące tytułów na konsole i komputery. Ich jakość, choć ustępuje grom tworzonym specjalnie na telefony symbian, często jest porównywalna z tą jaką mają dostępne na rynku gry java. Emulatory starych konsol przetestowane na potrzeby tego artykułu sprawowały się całkiem dobrze. Warto czasem przypomnieć sobie czym pasjonowali się gracze przed kilkunastu laty.

Marcin Horecki

Przydatne linki:
http://www.rom-world.com/
http://www.romnation.net/srv/roms.html
http://www.harmonicode.com/EEMame/
http://www.wildpalm.co.uk/SuperGoBoy.html