Surface Laptop 5 to kolejna odsłona eleganckiego laptopa od Microsoftu. Nowa generacja została po raz kolejny poddana odpowiednim modyfikacjom oraz optymalizacją pod kątem pracy w ekosystemie Microsoft. Co więcej model ten otrzymał również certyfikat platformy Intel EVO. Oznacza to, że spełnił szereg wymagań, które klasyfikują urządzenie do tego typu certyfikatu, ale o tym nieco później. Z zewnątrz natomiast został zachowany kultowy design, detale i wysokiej klasy materiały. Znajdziemy w nim:

  • procesor Intel® Core™ i5 lub i7 12 generacji wbudowane w platformę Intel® Evo™
  • 13,5-calowy ekran dotykowy PixelSense™ zapewniający ultraprzenośną produktywność lub większy 15-calowy ekran dotykowy do pracy wielozadaniowej z podziałem ekranu.
  • kilka wersji kolorystycznych z dwoma wariantami wykończenia – unikatowa dla tego produktu Alcantara w wersji platynowej lub klasyczne wykończenie metalowe w wersji metalicznej lub czarnej
  • port Thunderbolt™ 4, który umożliwia podłączenie monitora 4K, ładowanie laptopa i szybszy transfer danych w przypadku dużych plików wideo
  • kilka wersji konfiguracyjnych od 8 GB do 32 GB pamięci LPDDR5x RAM i 256GB, 512GB lub 1TB dysku (konfiguracja zależna od modelu i wielkości ekranu)

 

Cena urządzenia zaczyna się od 5 499 zł. A jak laptop wypada w codziennej pracy?  Zapraszam do recenzji.

 

Specyfikacja techniczna – możliwe warianty

Standardowo już w serii Microsoft Surface Laptop mamy do wyboru kilka wariantów. Różnią się nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale również wnętrzem. Każdy powinien zatem bez problemu dobrać urządzenie, które będzie mu odpowiadać. I tak do wyboru mamy między innymi następujące warianty:

  • 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Procesor Intel® Evo Core™ i5 12 gen., 8 GB RAM / 256 GB ROM
  • 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Procesor Intel® Evo Core™ i5 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
  • 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Procesor Intel® Evo Core™ i5 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
  • 13,5’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i5 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
  • 13,5’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i5 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
  • 13,5’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i7 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
  • 15’’, Platynowy (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i7 12 gen., 8 GB RAM / 256 GB ROM
  • 15’’, Platynowy (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i7 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
  • 15’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i7 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
  • 15’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i7 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
  • 15’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel® Evo Core™ i7 12 gen., 32 GB RAM / 1 TB ROM

Pełną specyfikację można znaleźć na stronie producenta: TUTAJ

 

 

Zawartość pudełka

W moim testowym opakowaniu znalazłam:

  • Zasilacz
  • Przewodnik Szybki start
  • Dokumentacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony gwarancyjnej
  • Urządzenie Surface Laptop 5 13,5’’ w następującej konfiguracji: 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Intel® Evo Core™ i5 12 gen., 8 GB RAM / 256 GB ROM

 

2022 12 18 (4)

 

Budowa i użytkowanie:

Microsoft Surface Laptop 5 13,5” otrzymał kultowy już design znany z poprzedników. Minimalistyczna konstrukcja, aluminiowa obudowa, delikatne wykończenia w postaci chociażby lustrzanego logo firmy na obudowie czy równie eleganckie wnętrze sprawia, że jest on idealnym narzędziem w rękach osoby, która docenia piękno i niezawodność. Kiedyś również byłam posiadaczem takiego modelu (jeszcze wersji drugiej) i do tej pory nie mogę przejść obok niego obojętnie. Mimo upływu lat nadal nie traci swojego uroku i elegancji. Ciężko jest stworzyć coś co przez lata się nie zmienia z zewnątrz, a jednak ciągle przyciąga wzrok i momentami nawet może być powodem do małych zazdrości. Tutaj to się udało. Co więcej za dobrym wyglądem idzie również świetne wykonanie i wysokiej jakości materiały oraz duża moc.

Testowany model (z Alcantrą) to niewielkich rozmiarów urządzenie. Jego wymiary to: 308 mm x 223 mm x 14,5 mm, a waga: 1272 g.. Wersja metaliczna (platynowa lub czarna) jest minimalnie cięższa – 1297 g. Wariant 15’’ natomiast  posiada wymiary 339,5 mm x 244 mm x 14,7 mm i wagę: 1542 g. Dodam jeszcze, że wszystkie elementy w laptopie są idealnie spasowane i nic nie trzeszczy. No może poza środkową częścią klawiatury, która lekko ugina się pod naszymi palcami. Nie stwarza to jednak wrażenia niedoróbki i można do tego przywyknąć. Dodam jeszcze, że sami nie otworzymy obudowy laptopa. Nawet po to by wyczyścić radiator, zmienić pamięć czy dysk.

 

IMG 20221211 121102

 

Można powiedzieć, że jest wszystko to, co przydaje się podczas codziennej pracy w biurze i poza nim. Niestety taka minimalna konstrukcja bardzo ograniczyła też ilość portów. Znajdziemy tutaj zaledwie:

  • 1 x USB-C® z USB 4.0/Thunderbolt 4
  • 1 x port USB-A 3.1
  • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

na lewej krawędzi oraz gniazdo do ładowania akumulatora na prawej krawędzi (Surface Connect). I to wszystko. Brzmi skromnie? Z jednej strony tak, ale z drugiej strony, gdy np. podłączymy laptop do monitora po USB C, który ma w sobie wbudowane dodatkowe porty (myszka, słuchawki i pozostałe urządzenia zostały podłączone do monitora), to może się okazać, że taka minimalna ilość portów to wręcz zaleta. Ja podłączyłam go właśnie do takiego monitora i poza zajętym jednym USB C nie wykorzystałam żadnego portu więcej. No może jeszcze ten do ładowania. Gdyby jego zastąpić też ładowaniem przez USB C, to można by mieć podłączony tylko 1 kabel. Przy podróżach czy spotkaniach na mieście jednak może to być niewystarczające. Musimy zadbać o dodatkową przejściówkę, gdyż podłączenie się np. do rzutnika u klienta będzie problematyczne. Zatem piękno i minimalizm idzie w parze z pewnymi wyrzeczeniami i dodatkowym miejscem w plecaku na potrzebne przejściówki.

 

IMG 20221211 115431

 

Nad klawiaturą nie będę się zbytnio rozwodzić. Jest to standardowy układ QWERTY bez sekcji numerycznej. Klawisze są bardzo przyjemne w dotyku, a do tego chodzą bardzo płynnie, bezproblemowo i przede wszystkim cicho. Skok klawisza to zaledwie 1,3 mm. Oczywiście najdziemy tutaj również klawisze funkcyjne – F1 – F12 z przypisanymi dodatkowymi funkcjami (zgodnie z obrazkiem nad klawiszem).  Do atutów można również zaliczyć 3 stopniowe regulowane podświetlenie (można też go wyłączyć), dobrze działający duży szklany trackpad oraz możliwość wyboru wariantu z dwoma ciekawymi wykroczeniami: ciepły materiał Alcantara® (w platynowym kolorze) lub chłodny metal (w 2 kolorach czarny i platynowy). Bardzo fajnym wykończeniem jest Alcantara (to ta wersja jest na testowanym modelu), która jest bardzo miła w dotyku, ale też wymaga większej uwagi podczas czyszczenia, gdyż może się odbarwić od skóry czy kosmetyków. Zalecam zatem uważnie stosować się do wskazówek producenta:  Czyszczenie i konserwacja urządzenia Surface.

 

 

Microsoft Surface Laptop 5 13,5” posiada podobny ekran jak jego poprzednicy czyli dotykowy błyszczący panel IPS z wyświetlaczem PixelSense™ o przekątnej 13,5”, rozdzielczości 2256 x 1504 (201 PPI, jasność 420 nitów, kontrast 1300:1) oraz współczynniku proporcji: 3:2. Mamy też obsługę Dolby Vision IQ (tego nie było w poprzedniku), profil kolorów: sRGB oraz Żywe kolory czy wyświetlacz pozwala również na indywidualną kalibracją kolorów. Odświeżanie to niestety nadal tylko 60 Hz, a i ramki wokół ekranu mogły by już być mniejsze. Tutaj można by się już pokusić o większą modyfikację, a nie polegać stale na jednej matrycy.

Ma on też idealnie współpracować z piórem Surface, którego niestety nie było mi dane przetestować. Co więcej wyświetlacz został pokryty szkłem Gorilla® Glass 3 (Gorilla® Glass 5 w wersji metalicznej)

Realnie muszę przyznać, że codzienna praca na takim ekranie, to nadal czysta przyjemność (chociaż niektórzy mogą tutaj kręcić nosem, że nadal mamy tutaj mały postęp – wspomniane odświeżanie 60 Hz i szerokie ramki). Poza momentami, gdy znajdziemy się na dworze. Niestety błyszcząca matryca sprawia, że widzimy w niej całe otoczenie, a mniej to co znajduje się na ekranie. Pomijając tą niedogodność, to w warunkach biurowych, a nie polowych, możemy liczyć na bardzo czytelny i pełny szczegółów ze świetnie odwzorowanymi kolorami obraz. Komfortowo można na nim pracować z wszelkiego rodzaju dokumentami, oglądać filmy czy przeglądać ulubione strony WWW. Dużą zaletą ekranu jest jego proporcja 3:2, która od samego początku bardzo szybko przypadła mi do gustu. Co więcej okazała się bardzo wygodna podczas codziennej pracy czy oglądania filmów.

Dodam jeszcze, że ekran nie odchylimy do 180 stopni, a trochę szkoda, gdyż nieraz pojawiały się okazję, aby skorzystać z laptopa na płasko podczas spotkań biznesowych w większym gronie. Szczególnie, że mamy tutaj do czynienia z dotykową matrycą i dużo wygodniej jest poruszać się po niej w poziomie niż w pionie.

 

2022 12 18 (3)

 

Microsoft Surface Laptop 5 13,5” z oprogramowaniem Windows 11 Home (oraz 30 dniową wersją próbną Microsoft 365 Family i 30-dniowa subskrypcja próbna Xbox Game Pass Ultimate) posiada oczywiście szereg zabezpieczeń programowych, ale również fizycznych :

  • Układ TPM 2.0 to procesor odpowiedzialny za bezpieczeństwo, którego zadaniem jest zapewnić Ci spokój.
  • Windows Hello do uwierzytelniania przy użyciu twarzy

Najciekawszym z nich jest oczywiście funkcja Windows Hello, która umożliwia zalogowanie się poprzez rozpoznanie twarzy. Kamera do rozpoznawania twarzy znajduje się obok kamerki nad ekranem (Kamera HD 720p f2.0). Jest to jedna z moich ulubionych funkcji, gdyż pozwala na ekspresowe odblokowanie komputera jak tylko pojawię się w jego zasięgu. Po przejściu z trybu uśpienia również błyskawicznie (kwestia sekund) urządzenie się odblokowuje i możemy rozpocząć pracę. Dodam jeszcze, że laptop nie posiada czytnika linii papilarnych, a kamerka HD może nie jest jakaś idealna (mogła by już się pojawić wersja FHD), ale całkowicie wystarczy do codziennych telekonferencji czy spotkań online z znajomymi czy rodziną.

Standardowo już też w Windows 11 możemy skorzystać z aplikacji Twój telefon. Pozwala ona na połączenie telefonu z systemem Android lub iPhone z komputerem i obsługę niektórych funkcji telefonu poprzez komputer.

Testowany model wyposażono w bardzo mocne podzespoły, czyli:

  • Procesor Intel® Core™ i5-1235U 12. generacji
  • Pamięć operacyjną: 8 GB pamięci RAM LPDDR5x
  • Dysk SSD: 256GB
  • Karta graficzna: Intel® Iris® Xe Graphics
  • Wi-Fi 6: Zgodność z 802.11ax
  • Technologia bezprzewodowa Bluetooth®1
  • Akumulator, który ma pozwolić do 18 godzin typowego użytkowania urządzenia
  • Podwójne mikrofony studyjne o dużym zasięgu zbierania
  • Głośniki Omnisonic® z systemem Dolby® Atmos™

Taka konfiguracja będzie idealna do codziennej pracy biurowej czy dobrze sprawdzi się też w rękach Managera. Dużą zaletą tego modelu jest też obsługa Wi-Fi 6 , BT 5.1 oraz bardzo dobra kultura pracy na baterii. I od razu trzeba zwrócić uwagę na to, że model ten otrzymał również certyfikat platformy Intel EVO. Oznacza to, że spełnił szereg wymagań, które klasyfikują urządzenie do tego typu certyfikatu. Między innymi laptop musi zagwarantować min. 9h pracy na baterii przy ekranie FullD, port Thunderbolt 4 o szybkości 40Gb/s, łączność Intel Wi-Fi 6 (Gig+), procesor Intel Core i5 lub Core i7 z grafiką Iris Xe, ekran o rozdzielczości FullHD lub 4K, min. 8GB pamięci RAM (w trybie dwukanałowym), dysk SSD PCIe co najmniej o pojemności 256GB, łączność Bluetooth 5 z funkcją Audio Offload i wiele innych.

Testowany model spełnił wszystkie te wymagania i widać to również w codziennej pracy. Przez ostatnie 2 tygodnie używałam go głównie do pracy biurowej i lekkiej obróbki zdjęć. Przeglądałam też media społecznościowe czy odtwarzałam filmy. Tworzenie prezentacji, granie w proste gry, odpisywanie na maile, praca na arkuszach i dokumentach czy długie telekonferencje w pracy nie stwarzały mu żadnych problemów. Co więcej laptop również nie grzał się nadmiernie i zazwyczaj pracował praktycznie bezgłośnie. Radiatorki czasem się uruchomiły, ale nadal nie był to jakiś mega huk.

Spokojnie można też zapomnieć o ładowarce na długie godziny, chociaż nie tak długie jak deklaruje producent (z jego deklaracji to 18 h). Surface Laptop 5 otrzymał baterię o pojemności 47,4 Wh, a czas jaki udało mi się osiągnąć przy pracy biurowej, z ograniczonym poziomem jasności do 50%, to ok. 8h. Nie jest to mało, ale też nie jest to jakiś wynik pewien podziwu. Przy bardziej wymagającym użytkowaniu (przetwarzanie grafiki, gry itp.) może się ten czas znacząco skrócić. A gdy chcemy oglądać tylko filmiki, to bez problemu możemy to robić przez większość dni.

To co nadal bardzo zaskakuje mnie w Laptopach Surface, to szybkość gotowości do pracy po wyjściu z trybu uśpienia. To kwestia sekund jak komputer jest gotowy do pracy.

 

2022 12 18 (6)

 

Na plus oczywiście możemy również zaliczyć szybki dysk SSD (w moim przypadku był to dysk o pojemności 5256 GB).

A jak wypada dźwięk w Surface Laptop 5 13,5”? I tutaj również jak najbardziej pozytywnie. Laptop otrzymał głośniki Omnisonic z obsługą technologii Dolby Atmos®, które zostały umieszczone pod klawiaturą (niedaleko przycisków Backspace i tyldy). Dźwięk, podobnie jak w poprzedniku, wydobywany z tego zestawu jest naprawdę niezły. Wszystko jest czyste i wyraźne o bardzo bogatym brzmieniu.  Co najważniejsze nic tutaj nie trzeszczy nawet przy największej głośności. Można bez problemu obejrzeć swój ulubiony film czy słuchać muzyki.

 

Podsumowanie

Microsoft Surface Laptop za każdym razem wzbudza w mnie same pozytywne emocje chociaż z jego 5 odsłoną wyczekiwałam trochę więcej zmian. Nadal jest to elegancki i bardzo dobrze wykonany model (aluminiowa obudowa). Można powiedzieć: minimalizm i pełna klasa w jednym. Testowany model otrzymał też mocniejszy procesor, certyfikat platformy Intel EVO czy dodatek do ekranu w postaci obsługi Dolby Vision IQ. Dodano też nowszą wersję BT (5.1) czy nowszy RAM – LPDDR5. Do codziennej pracy biurowej będzie idealny. Z drugiej strony mam jednak pewien niedosyt. Ramki w ekranie są nadal bardzo szerokie, odświeżanie ekranu zatrzymało się na 60 Hz, a kamerka nadal posiada rozdzielczość tylko HD. No i cena nie jest niestety zbyt niska. Nie mniej warto rozważyć podczas swoich zakupów. W szczególności jak trafi się jakaś fajna promocja.

 

 

 

TECHNOSenior