Interfejs użytkownika

ZTE Light Tab 2 został wyposażony w system operacyjny Android w dość przestarzałej i nieprzystosowanej do tabletów wersji 2.3.5 Gingerbread, która bardziej pasuje do telefonów niż produktów tego typu. Być może twórcy zdecydowali na takie posunięcie z uwagi na oferowaną łączność 3G, pozwalającą zarówno na przeprowadzanie rozmów za pośrednictwem usług przypisanych do karty SIM jak i korzystania z zasobów sieci bez pośrednictwa WiFi.

Zatrzymajmy się na chwilę przy łączności 3G. Jest to na pewno jedna z bardziej przydatnych funkcji, zwiększająca mobilność Light Taba 2. Dzięki niej można skorzystać z Internetu wszędzie tam gdzie znajdziemy zasięg 3G naszego operatora. To samo tyczy się rozmów. Te ostatnie przeprowadza się w dość dziwny sposób. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak samo jak w telefonie komórkowym. Wchodzimy z zakładkę kontaktów lub też sami wpisujemy numer z którym chcemy się połączyć i od tego momentu wszystko wygląda inaczej.


Pierwszą różnicą jaka rzuca się w oczy (a w zasadzie w uszy) to głos rozmówcy, który wydobywa się z dwóch głośników (górny i dolny bok urządzenia). Żaden z nich nie znajduje się nad wyświetlaczem, tuż przy uchu, tak więc całą rozmowę będą słyszeć wszyscy, którzy znajdują w promieniu kilku metrów. Jedynym ratunkiem przed wścibskimi jest podłączenie zestawu słuchawkowego w przeciwnym razie czeka nas rozmowa na tzw. głośnomówiącym. Drugą różnicą to nieciekawy, zniekształcony głos rozmówcy. To samo twierdzi o nas druga strona. Z pewnością dlatego, iż mikrofon znajduje się o na samym dole 7 calowego tabletu. Ciekawą funkcją jest tryb wyciszania i nagrywania rozmów. Pierwsza z nich działa jak opcja mute, druga oferuje świetną jakość nagrań. Lepszą niż niejeden darmowy program na smartfona dostępny za pośrednictwem Google Play. Tu głos rozmówcy jest już normalny a jakość dźwięku zaskakująco dobra.


Wracając do Androida znajdziemy w nim 5 pulpitów na których możemy umieszczać skróty wykorzystywanych przez nas aplikacji oraz dość skromną liczbę widgetów. Zakładka systemowa ZTE prócz możliwości natychmiastowego zainicjowania połączenia alarmowego informuje również o ilości otrzymanych połączeń głosowych, SMS oraz wiadomości e-mail zanim użytkownik zdąży odblokować urządzenie. Kiedy już tego dokona zobaczy 5 skrótów wywołujących odpowiednio: listę dostępnych aplikacji, inicjowanie połączenia, kontakty, wiadomości tekstowe oraz skrzynkę pocztową.


Obsługa tabletu z uwagi na zastosowany OS jest intuicyjna i w miarę komfortowa. Prócz typowych dla Androida aplikacji takich jak Mapy, Gmail, Sklep Play czy You Tube znajdziemy również Manager zadań pozwalający na zamknięcie zbędnych aplikacji jak również podgląd wykorzystywanych zasobów systemowych urządzenia. Dzięki dostępowi do sklepu z aplikacjami możemy zainstalować nasze ulubione gry i programy. Jeśli chodzi o wydajność tych pierwszych jest lepiej niż myślałem. Specyfikacja urządzenia pozwala na płynne działanie tytułów z grafiką 2D a nawet równie dobrze radzi sobie z pozycjami 3D! Bez względu na to czy grałem w Townsmen, Gun Bros czy Dead Trigger testowany przeze mnie Light Tab 2 spisywał się nadzwyczaj dobrze. Nie zauważyłem żadnych lagów. Rozgrywka przebiegała płynnie, niemniej jednak od czasu do czasu tablet po prostu się zawiesza lub zupełnie restartuje.