I tak dotarliśmy, do miejsca, które ma być największym atutem testowanego smartfona. WIM jest wyposażony w moduł podwójnego aparatu – z dwiema matrycami o rozdzielczości 13 megapikseli – oraz opcją inteligentnego przetwarzania obrazu.


Wiko postawiło na współpracę z ekspertami Qualcomm, DxO i Vidhance, by wykorzystać ich wyjątkową wiedzę w procesie tworzenia smartfonów. Czujniki RGB i B&W Sony IMX258 umożliwiają robienie i udostępnianie dobrych jakościowo zdjęć bez względu na oświetlenie. Ta współpraca ma na celu stworzenie najlepszego połączenia podwójnego aparatu z jej układem scalonym. Nowością w WIM jest pierwszy układ 6 serii wykorzystujący technologię Qualcomm. Qualcomm Clear Sight to w pełni zintegrowany moduł z dwoma aparatami – każdy z nich ma własne soczewki, czujnik obrazu oraz oprogramowanie. Zastosowany procesor sygnału obrazu Spectra ISP wykorzystuje w obu aparatach algorytm obliczania obrazu, aby zwiększyć ostrość i dynamikę oraz zredukować szumy. Clear Sight naśladuje działanie ludzkiego oka. W ten sposób oprogramowanie używa dwóch aparatów – robi dwa zdjęcia jednocześnie i je łączy. Daje to następujące korzyści: z jednej strony wyjątkową jakość obrazu nawet w słabym oświetleniu, żywe kolory i widoczne szczegóły. Z drugiej – zestaw funkcji mapy głębi do uzyskania efektu artystycznego rozmazania. DxO to lider w branży przetwarzania obrazu, projektowania aparatów i optymalizacji jakości obrazu. Zespół Badań i Rozwoju Wiko ściśle współpracował z DxO nad dostosowaniem aparatu tak, aby zminimalizować szumy i otrzymać najlepsze rezultaty zarówno w normalnym, jak i słabym oświetleniu. Dzięki czujnikowi RGB smartfon dobrze odtwarza barwy. Natomiast czujnik B&W, trzykrotnie wrażliwszy na światło, wydobywa szczegóły i zapewnia optymalną ostrość obrazu zarówno w jasnym, jak i słabym oświetleniu. Podwójny aparat jest wyposażony w przysłonę f/2.0, soczewki 5P i niebieski filtr, co umożliwia lepsze wychwytywanie światła przy jednoczesnej redukcji błysków i smużeń. Dzięki temu bez trudu wykonamy dobre zdjęcia nawet w kiepskich warunkach. Dla smarfono-fotografików Wiko przygotowało artystyczne efekty. Możemy na przykład wyłączyć kolory i przypomnieć sobie elegancki urok czarno-białej fotografii, korzystając z czujnika Black & White. Tryb artystycznego rozmazania doda głębi naszym zdjęciom dzięki celowo nieostremu tłu. Natomiast filtry w czasie rzeczywistym otwierają nowe możliwości kreatywnej zabawy, z obróbką formatu RAW na czele. Miłośnicy, modnych selfie mają do dyspozycji aparat przedni 16 MP. Smartfon jest wyposażony także we flesz z miękkim światłem. Rozwiązanie to pozwala uchwycić delikatne rysy twarzy. Natomiast dzięki opcji rozmazania portretu w czasie rzeczywistym, naszemu zdjęciu możemy nadać artystyczne selfie. Do czego mógłbym się doczepić, to do szybkości działania układu. Aparat potrzebuje kilka sekund, aby zapisać zdjęcie, skutkuje to tym, że może nas ominąć ciekawe zdarzenie. Jednak, gdy zaakceptujemy tę niedogodność, to WIM z powodzeniem może posłużyć, jako pełnoprawny zamiennik cyfrówki. Czy mam rację osądźcie sami.









Identycznie sprawa ma się z filmami wideo. Wiko podjęło współpracę ze szwedzką firmą Vidhance. Dzięki niej smartfon WIM został wyposażony w kamerę, która zapewnia filmową rozdzielczość nagrań 4K, stabilizację obrazu oraz posiada funkcję autozoomu. Dobra stabilizacja obrazu redukuje przypadkowe poruszenia. Kolejną przydatną funkcją jest autozoom w czasie rzeczywistym, który pozwala wykryć i śledzić wybrany obiekt. Dzięki temu przejścia między zbliżeniem i oddaleniem są płynne.

Zasilanie współczesnego smartfonu to sprawa kluczowa. Niewymienny akumulator o pojemności 3200 mAh nie zaskoczył w sposób negatywny, ale nie zrobił też na mnie bardzo pozytywnego wrażenia.


Wiko WIM podczas codziennego użytkowania spokojnie wytrzyma około dwóch dni. Po ograniczeniu transferu i zmniejszeniu jasności ekranu urządzenie pracowało 2,5 dnia. Przy bardzo intensywnym korzystaniu z Internetu (Wi-Fi), oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki i graniu czas pracy szybko się skrócił do jednego dnia.


Urządzenie ma wsparcie technologii Qualcomm Quick Charge 3.0, dzięki temu w zaledwie 30 minut naładujemy w 60%. Pozwala nam to przez cały dzień móc korzystać ze smartfona.