Testowany Wiko WIM pracuje pod kontrolą systemu Google Android 7.1 (Nougat), przyrządzonego wedlug recepty Francuzów.


Nowa nakładka Wiko UI pozwala na podgląd 80% najczęściej używanych funkcji – informacje są dostępne w jednym miejscu dzięki rozwiązaniu Smart LeftPage. Długie przyciśniecie przenosi do skrótów aplikacji bezpośrednio z głównego ekranu.


Nowy moduł uruchomiający oferuje tryb Kids, który zapewnia bezpieczne korzystanie ze smartfonu przez dzieci. Efektowne Motywy producenta pozwalają na personalizację telefonu. Wszelkie przejścia pomiędzy ekranami są szybkie i bardzo płynne.


We wnętrzu smartfona kryje się potężny procesor Qualcomm Snapdragon 626, taktowany zegarem 2.2GHz i wyposażony w osiem 64-bit. rdzeni opartych o architekturę ARM Cortex-A53. Nad grafiką czuwa układ Qualcomm Adreno 506, który wspierany jest aż przez 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Na pokładzie znalazła się 64-gigabajtowa pamięć wewnętrzna (dla użytkownika pozostaje nieco ponad 58 GB) z możliwością rozbudowy poprzez slot microSD o maksymalnie 128 GB. Takie parametry dają użytkownikowi pewność wykorzystania szerokich możliwości systemu Android, a reakcja na polecenia jest natychmiastowa. Szybko i płynnie działają uruchomione na nim gry, programy multimedialnew jakości Full HD i aplikacje, nawet podczas wykonywania kilku zadań jednocześnie. Trochę mnie zmartwiła temperatura pracy i odczuwalne nagrzewanie się obudowy. Ale nie zauważyłem, aby miało to wpływ na szybkość pracy urządzenia. Telefon przez kilka dni użytkowania ani razu nie odmówił posłuszeństwa, a katowałem go nieraz bardzo intensywnie. Widać, że twórcy oprogramowania bardzo dobrze je zoptymalizowali. aplikacja porównująca wydajność tabletów i smartfonów z systemem Android, Quadrant Standard Edition i AnTuTu Benchmark plasują urządzenie na poziomie średnio-wydajnych urządzeń dostępnych w 2017 roku.



Jeżeli chodzi o oferowane metody łączności, to Wiko WIM ma wszystko, czego oczekujemy od flagowca. Użytkownik ma do dyspozycji modem 4G/LTE (Cat.6) do 300 Mbps, Bluetooth 4.2, NFC oraz odbiornik GPS z Assisted GPS + GLONASS + Beidou + Galileo, co dobrze świadczy o producencie.


Czułość modułu Wi-Fi jest na średnim poziomie, ale trudno jednak mówić o jakimś wielkim problemie w tej kwestii.


Jeżeli chodzi o GPS, to nie było z tym problemu i odbiornik bardzo dobrze sprawiał się jako nawigacja samochodowa. Urządzenie nawet bez wspomagania A-GPS szybko powraca do zaprogramowanej trasy. System chodzi płynnie i podaje nam informacje o naszym położeniu na bieżąco. Precyzyjność lokalizacji (błąd 3-4 m) jest na standardowym dla smartfonów poziomie.