Smartfon Goclever Insignia 550i korzysta z systemu Android w wersji 4.4.2 (KitKat), który w tym wydaniu jest bardzo przyjazny w obsłudze.


System został praktycznie w ogóle nietknięty przez producenta. I dobrze, bo większość programów i tak jest na ogół nie potrzebna, a wszystko co niezbędne znajdziemy w sklepie Google Play. Dodano jedynie kilka aplikacji i widżetów, a także przydatny Menadżer zadań ES i aktualizację poprzez aplikację OTA (over-the-air). Wszystkie aplikacje bez wyjątku działały prawidłowo i żadna nie odmówiła z niewyjaśnionych przyczyn współpracy.


Jego mechanicznym sercem jest potężny 8-rdzeniowy układ MTK 6592. AnTuTu Benchmark, aplikacja która pozwala na gruntowne przetestowania wydajności smartfonów, wyświetlił rezultat 29628punktów.


Nie wiem gdzie Goclever pochował osiem rdzeni ARM Cortex A7 (taktowanie 1,7 GHz), bo wynik benchmarków jest na poziomie leciwego HTC One. Grunt, że smartfon pozwala na szybką i płynną pracę systemu, a reakcja na polecenia jest natychmiastowa. Wspiera go czterordzeniowy układ graficzny Mali450MP oraz 2GB pamięci operacyjnej RAM. 8GB wbudowanej pamięci – dla użytkownika zostaje ok. 5 GB, można ją rozbudować za pomocą karty pamięci microSD do max 64GB.


Ściągnąłem na niego kilka gier, żeby wypróbować rzeczywistą moc urządzenia i nie ma problemów z obsługą nawet najbardziej zaawansowanych aplikacji i gier. Co ważne smartfon nie nagrzewał się przy tym zbyt mocno.

Oto wyniki popularnych benchmarków:



Warto wspomnieć, że Goclever Insignia 550i został wyposażony w standardowe moduły łączności, w tym HSPA+, WiFi b/g/n i Bluetooth 4.0 LE. Nie mogło zabraknąć także odbiornika GPS/A-GPS. Goclever Insignia 550i został wyposażony w standardową przeglądarkę internetową systemu Android.


GPS działa dość stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach. Jednocześnie warto podkreślić, że pierwszy odczyt może trwać kilka minut.