Parlament Europejski wezwał kraje członkowskie UE i Komisję Europejską do zniesienia barier dla rozwoju jednolitego rynku cyfrowego w UE, w rezolucji przyjętej w czwartek. Posłowie podkreślili również konieczność zapobiegania nadużywaniu dominującej pozycji przez firmy internetowe poprzez egzekwowanie unijnych reguł konkurencji i rozdzielenie wyszukiwarek od innych usług komercyjnych.

Jednolity rynek cyfrowy mógłby wygenerować dodatkowe 260 mld € rocznie dla gospodarki UE, a także zwiększyć jej konkurencyjność, jak stwierdza tekst, przyjęty większością 384 głosów, przeciwko 174, przy 56 wstrzymujących się. Mimo korzyści, z jednolitym cyfrowym rynkiem wiążą się też wyzwania, takie jak fragmentacja rynku, brak interoperacyjności, oraz regionalne i demograficzne nierówności w dostępie do technologii, którym trzeba sprostać.

Egzekwowanie unijnych reguł wobec operatorów wyszukiwarek

Rezolucja podkreśla, że „zapewnienie warunków konkurencji na rynku wyszukiwarek online jest bardzo ważne dla jednolitego rynku cyfrowego” i popiera deklarację Komisji o śledztwie w sprawie działań wyszukiwarek internetowych. Warto przypomnieć, że od czterech lat KE prowadzi postępowanie antymonopolowe wobec koncernu Google w związku ze skargami konkurentów, że nadużywa on dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych.

Wzywa ona też Komisję do „zapobiegania wszelkim nadużyciom związanych ze sprzedażą usług wiązanych przez operatorów wyszukiwarek internetowych”, zwracając uwagę na niedyskryminacyjne wyszukiwanie online. „Indeksowanie, ocena, prezentacja i ranking przez wyszukiwarki muszą być obiektywne i transparentne”, stwierdził jeden z posłów.

Biorąc pod uwagę rolę internetowych wyszukiwarek w „komercjalizacji wtórnego wykorzystania otrzymanych informacji” i potrzebę egzekwowania prawa UE w zakresie konkurencji, posłowie wezwali też Komisję to „rozważenia propozycji legislacyjnych, które mają na celu rozdzielenie wyszukiwarek od innych usług komercyjnych” w dłuższym okresie.

Pakiet telekomunikacyjny w trybie pilnym

Posłowie podkreślili, że „cały przepływ danych w Internecie powinien być traktowany tak samo, bez dyskryminacji, restrykcji albo ingerencji”. Parlament ponaglił państwa członkowskie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie pakietu telekomunikacyjnego, żeby „zlikwidować opłaty roamingowe wewnątrz UE, zapewnić więcej pewności, co do przepisów prawa w zakresie neutralności sieci i poprawić ochronę konsumenta”.

Wspólne standardy dla „chmury”

Posłowie zwrócili się też do Komisji, aby „była liderem w promowaniu międzynarodowych standardów i konkretnych przepisów dla tzw. chmury, zapewniając, że nie zagraża prywatności, jest stabilna, dostępna, wysoko interoperacyjna, bezpieczna i wydajna energetycznie.

źródło: europa.eu

Kan