Obsługa i ergonomia

Obsługę telefonu umożliwia dotykowy ekran rezystancyjny (ekran nie reaguje na dotyk aż do pewnej siły nacisku) z lekkimi wibracjami po dotknięciu ekranu. W porównaniu z innymi telefonami wyposażonymi w podobny ekran, dotyk w telefonie N97 Mini działa dużo lepiej niż u konkurencji- mogę śmiało powiedzieć, że jest to najlepszy telefon z dotykowym ekranem rezystancyjnym z jakim miałem do czynienia. Nadal jednak wykorzystanie technologii opornościowej ma swoje wady, chociażby brak możliwości obsługi telefonu za pomocą multitouch.


N97 Mini posiada akcelerometr (przyśpieszeniomierz), który automatycznie wyczuwa rotację ekranu w zależności od przechylenia telefonu poziomo czy też pionowo. Dodatkowo wysunięcie klawiatury powoduje zmianę rotacji ekranu na poziomą. Użytkownicy mają możliwość wyłączenia akcelerometru. Pasek przewijania dostępny jest we wszystkich opcjach/aplikacjach, które wykorzystują listy.

Warto zwrócić uwagę, że interfejs obsługuję tzw. kinetic scrolling nazwany przez Nokię „flick scrolling”. Jest to przewijanie list/menu z wykorzystaniem przesunięcia palca po ekranie. Najbardziej denerwujący jest przymus podwójnego kliknięcia w daną opcję, program, kontakt z listy aby go wybrać.

Tak jak już wspomniałem wcześniej na ekranie głównym znajduje się 5 konfigurowalnych widżetów. Ułatwiają one znacznie poszukiwanie aplikacji/ kontaktów czy też obsługę odtwarzacza multimedialnego, kreowanie polaczenia z siecią bezprzewodową.

Poniżej ekranu znajdują się dwa dotykowe przyciski oraz jeden fizyczny. Dwa pierwsze: klawisz połączenia pozwalający na odebranie telefonu jak i tez sprawdzenie spisu połączeń, wyświetlanych jest 20 ostatnich połączeń z podziałem na: odebrane, nieodebrane, wybierane numery oraz klawisz zakończenia, który jak sama nazwa wskazuje zakańcza połączenie, zamyka aplikację- w większości przypadków „minimalizuje je”. Trzeci przycisk: klawisz menu, oprócz wyświetlenia głównego menu telefonu pozwala również na sprawdzenie aktualnie uruchomionych aplikacji w tle poprzez dłuższe jego przytrzymanie.


Wiadomości wyświetlane zgodnie z podziałem na: skrzynkę odbiorcza, wysłane, kopie robocze, skrzynkę nadawcza, raporty doręczenia, moje foldery (szablony). Telefon pyta nas czy przy zakończeniu aplikacji chcemy zapisać wiadomość w kopiach roboczych. Możliwa jest zmiana ustawień dotyczących wiadomości m.in. rozmiaru czcionki, raporty odbioru sms, mms, kodowania znaków. W trybie poziomym jak i pionowym mamy do wyboru dwie klawiatury: pismo ręczne oraz standardową klawiaturę alfanumeryczną. Dodatkowo możemy skorzystać z pełnej rozsuwanej klawiatury QWERTY. Rysowanie liter, cyfer bez rysika za pomocą ekranu rezystancyjnego nie należy do najlepszych pomysłów. Dlatego tryb wpisywania z wykorzystaniem pisma ręcznego jest niepotrzebnym dodatkiem, a nie rzeczą nieodzowną w celu pisania wiadomości.


Przejdźmy jednak do rzeczy najważniejszej, czyli rozsuwanej klawiatury QWERTY. Po rozsunięciu klawiatury ekran telefonu ustawiany jest pod kątem. Wykonanie slidera jest niemal bliskie ideałowi. Mogę stwierdzić, że jest to prawdziwy majstersztyk. Klawiatura QWERTY automatycznie podświetla się w zależności od miejsca w którym przebywamy. W mojej opinii jest ona jedną z najlepszych jakie możemy spotkać w telefonach z pełną fizyczną klawiaturą QWERTY. Przyzwyczajenie do pisania zajęło mi dosłownie kilka minut. Mankamentem klawiatury dla niektórych może być mały odstęp między klawiszami, które swoją drogą są nieco mniejsze niż w klasycznej wersji N97.




Sam system operacyjny Symbian oraz platforma S60 edition 5th nie są idealne. Przy użytkowaniu telefonu zdarzają się lagi w menu. Nie jest to jednak rzeczą nagminną i nie przeszkadza to w codziennej pracy.

Podsumowanie

Czy mniej w tym przypadku oznacza więcej? Patrząc na same funkcje telefonu ktoś z was może powiedzieć, że nie. Osobiście jednak uważam, że N97 Mini jest modelem bardzo porównywalnym do starszego brata, mogę nawet stwierdzić, że nieco lepszym chociażby przez wielkość wyświetlacza, telefonu i metalową obudowę. Model ten możemy nazwać kompaktowym, wygodnym w przenoszeniu. Porównując najnowszy flagowy model fińskiego producenta z innymi smartfonami, jest to jeden z najbardziej udanych telefonów. Sama jakość wykonania modelu jest jedną z najlepszych z jaką miałem styczność. Wadą N97 Mini jest sam system operacyjny, który od kilku lat nie przechodzi diametralnych zmian. Najgorszą rzeczą jest to, że platforma S60 od modelu N95 wygląda praktycznie tak samo. Dodano tylko w tym wypadku obsługę za pomocą dotyku, widżetów oraz nieco inaczej wyglądające tematy. Fiński producent musi wreszcie zrozumieć, że jeśli chce dogonić Apple pod względem innowacji, musi zmienić swój system operacyjny. Mam nadzieję, że jedną z dobrych zmian firmy Nokia jest stworzenie platformy Maemo. Niestety z wielkim żalem będę żegnał się z tym modelem pomimo tego, że na co dzień jestem użytkownikiem iPhone’a. Użytkowanie Nokii N97 Mini było dla mnie „niezapomnianą przygodą”.








Kamil Bąkowski

Nokia N97 mini