Redakcja Telix.pl, jako pierwsza w Polsce otrzymała do testów Nokię N97 Mini, jeden z flagowych telefonów fińskiego producenta. Czy w tym przypadku mniej oznacza więcej? Dowiecie się tego czytając recenzję N97 Mini.

  • Dane podstawowe
  • Funkcje i wyposażenie
  • Obsługa i ergonomia
  • Podsumowanie

Dane podstawowe

Nokia zauważyła pewną lukę na rynku, którą postanowiła wypełnić, tak właśnie powstał model N97 Mini. Rzadko pojawia się wysokobudżetowy model posiadający mnóstwo funkcji, będący zarazem telefonem „niewielkich” rozmiarów. Nie jest on żadną rewolucją w stosunku do starszego brata N97, lecz raczej ewolucją. Model ten został zmieniony pod względem kilku cech.

Zacznijmy jednak od początku, procesor zastosowany w wersji Mini nie różni się od tego, który możemy znaleźć w klasycznej wersji N97- ARM 11 o taktowaniu 434MHz oraz 128 MB pamięci RAM. Ekran telefonu został zmniejszony o 0.3”, N97 Mini posiada 3.2” dotykowy ekran nHD wykonany w technologii oporowej (rezystancyjny), o rozdzielczości 640 x 360 pikseli (QVGA) wyświetlający do 16,7 mln kolorów. Podobny dotyk możemy znaleźć w większości modeli z platformą S60, wyjątkiem jest nowa Nokia X6.

Nowy model w porównaniu z klasyczną wersją N97 stracił również D-Pad został on zastąpiony cztero-kierunkowymi strzałkami po prawej stronie klawiatury. Zgodnie ze słowami fińskiego producenta została również poprawiona rozsuwana klawiatura QWERTY. Lekka modyfikacja ułożonych klawiszy- przesunięcie trzeciego wiersza w lewo.


Istotną sprawą jest samo wykonanie telefonu, starszy brat posiadał plastikową obudowę, w przypadku N97 Mini tylni panel telefonu wykonany jest z metalu. Aparat z obiektywem Carl Zeiss o rozdzielczości 5 MP(2584 x 1938 pikseli) oraz podwójną lampą błyskową LED nie posiada niestety już osłony. Ponadto pamięć wewnętrzna telefonu została zmniejszona z 32GB do 8GB.



Na przednim panelu telefonu u samej góry mamy: czujnik zbliżeniowy (odpowiedzialny on jest za blokowanie ekranu podczas rozmowy, aby zapobiec przypadkowym dotknięciom), czujnik oświetlenia zewnętrznego, pomocniczą kamerę wykorzystywaną przy połączeniach video. Na dole umiejscowiono trzy przyciski funkcyjne. Jeden z nich służy do uruchomienia menu, dwa pozostałe, dotykowe pozwalają na odbiór lub zakończenie połączenia, wejście w spis połączeń czy też zminimalizowanie aplikacji.




Na górze obudowy znajduje się złącze AV 3.5mm oraz przycisk umożliwiający włączenie/wyłączenie telefonu, pozwala on również na wybranie profilu.


Prawy bok telefonu posiada przycisk regulacji głośności oraz przycisk odpowiedzialny za uruchomienie aparatu.


Na lewym boku telefonu umiejscowiony przycisk odblokowujący telefon oraz złącze microUSB pozwalające na ładowanie telefonu oraz podłączenie go do komputera.


Po zdjęciu tylniego panelu, naszym oczom ukazuje się bateria litowo-jonowa BL4-D o pojemności 1200mAh, gniazdo MicroSD, telefon obsługuje karty do 16GB oraz slot na karty SIM. Aby włożyć kartę Sim należy wyjąc wysuwaną tackę (widać tutaj kolejną inspirację projektantów telefonem iPhone firmy Apple).


Waga N97 Mini to 138g przy rozmiarach 113 x 52,5 x 14,2 mm. Wszyscy, którzy uważali, że N97 jest małą cegiełką mogą poczuć ulgę. Zmniejszony rozmiar samego ekranu oraz telefonu dla wielu użytkowników będzie cechą zauważalną oraz znaczącą przy wyborze dwóch modeli. Nowszy model spokojnie możemy nazwać w tym przypadku telefonem kompaktowym.

Model ten posiada moduł Bluetooth v2.0 z EDR pozwalający na podłączenie zestawu słuchawkowego oraz transmisję danych. Model ten wyposażona jest również w moduł WiFi – WLAN IEEE 802.11b/g oraz odbiornik GPS, A-GPS. Pasmo pracy telefonu to EGSM 850/900/1800/1900 oraz WCDMA 850/900/1900/2100. Telefon obsługuje sieć 3,5 G, HSDPA pozwala on na korzystanie z wideokonferencji oraz uzyskania maksymalnej prędkości transmisji danych 3,6 Mb/s.

Telefon w zestawie posiada: ładowarkę, płytę CD wraz z oprogramowaniem Ovi Suite, instrukcję obsługi, kabel USB 2.0, słuchawki douszne (po raz pierwszy w N97 Mini spotkałem się z nowymi słuchawkami Nokii) wraz z pilotem. Pilot pozwala na obsługę odtwarzacza mp3, zmianę głośności, odebranie/zakończenie połączenia. Samo wykonanie pudełka świadczy o tym, że telefon ten należy do flagowej serii modeli fińskiego producenta. W zestawie na próżno szukać rysika, Nokia jest przekonana, że dotykowa platforma S60 5th edition już go nie potrzebuje.