Konta bankowe posiadaczy smartfonów, korzystających z bankowości mobilnej, są bardziej narażone na ataki cyberprzestępców, niż konta osób, które korzystają z tradycyjnych komputerów stacjonarnych – mówi PAP dyrektor w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego Tomasz Piwowarski.

Zwraca uwagę, że na przestrzeni ostatnich 3,5 roku liczba użytkowników bankowości mobilnej wzrosła o ok. 250 proc. do ok. 4 mln 300 tys. Z kolei udział procentowy właścicieli smartfonów, korzystających z bankowości mobilnej w 2013 wynosił 12 proc., a 2015 już 43 proc.

„Te przyrosty są gigantyczne” – zaznacza Piwowarski. „Wraz ze skalą wykorzystywania nowoczesnych technologii rośnie też niestety skala i złożoność zagrożeń związanych z ich wykorzystywaniem. W konsekwencji ryzyko związane z obszarem IT nabiera coraz istotniejszego znaczenia i za chwilę może się okazać, że to jest podstawowe ryzyko w działalności banków, obok ryzyka kredytowego” – mówi.

Polacy znajdują się w ścisłej czołówce pod względem korzystania z płatności mobilnych. Dwóch na pięciu użytkowników smartfonów i tabletów w Polsce korzysta z aplikacji do płatności mobilnych – to drugi najwyższy wynik w międzynarodowym badaniu „Finansowy Barometr ING”. Obok Turków najczęściej deklarują, że zdarzyło im się kiedykolwiek używać aplikacji do płatności mobilnych. Tak twierdzi blisko 43% polskich użytkowników smartfonów i tabletów – porównywalnie z USA (42%) i o 10% więcej niż w przypadku przeciętnego Europejczyka (33%). Co więcej, dwie trzecie polskich użytkowników zamierza skorzystać z aplikacji do płatności mobilnych w ciągu najbliższego roku (67%). Tymczasem w Europie takie plany ma tylko co druga osoba (51%).

Polacy korzystają najczęściej z aplikacji do płatności mobilnych, aby kupić coś w internecie (29%) lub w sklepie (15%), a co siódma osoba wysyła za ich pomocą pieniądze (14%). Polscy użytkownicy wśród największych zalet aplikacji do płatności mobilnych wymieniają szybkość (53%), możliwość korzystania z nich w różnych miejscach (47%) oraz łatwość użycia (47%). Równocześnie Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Blisko dwie trzecie mieszkańców Polski (63%) przyznaje, że używa gotówki rzadziej niż rok temu – to drugi, po Turcji, najwyższy wynik w badaniu „Finansowy Barometr ING”.

Co drugi Polak korzysta z bankomatu nie częściej niż kilka razy w miesiącu. Użytkownicy z Polski wyróżniają się także jednym z wyższych poziomów zaufania do płatności zbliżeniowych. 55% Polaków ma pewność co do bezpieczeństwa swoich pieniędzy, gdy płaci w ten sposób. Podobną opinię podziela średnio 41% Europejczyków.

Pełny artykuł dla zainteresowanych „KNF: konta bankowe właścicieli smartfonów – najbardziej zagrożone cyberprzestępczością” na: Onet.pl

Kan

Warto przeczytać:

Polacy nie boją się korzystać z nowych form płatności telefonem

Polacy coraz częściej wybierają płatności mobilne, a co z gotówką?

Visa – Polska gotowa na płatności mobilne