Jak wynika z raportu Fundacji Dzieci Niczyje, ponad 80 proc. rodziców udostępnia smartfony lub tablety dzieciom, które nie ukończyły 6 lat, a ponad 40 proc. daje takie urządzenia dzieciom do 2. roku życia . Najczęściej rodzice deklarują, że w ten sposób chcą zająć dzieciom czas.

raport opublikowano podczas IX Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie” organizowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) i Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), oraz niemieckie konsorcjum realizujące projekt klicksafe. było okazją do zaprezentowania badań na temat korzystania z sieci przez najmłodsze dzieci.

Przeprowadziliśmy badania wśród rodziców dzieci do 6 lat, pytaliśmy ich, jak często udostępniają dzieciom urządzania mobilne – tablety lub smartfony. Okazało się, że ponad 80 proc. rodziców udostępnia dzieciom taki sprzęt, a – co jest szczególnie interesujące – ponad 40 proc. rodziców udostępnia tablet czy smartfon dzieciom do 2 roku życia. W ponad 20 proc. przypadków rodzice udostępniają dzieciom taki sprzęt codziennie – powiedział Łukasz Wojtasik z FDN.

Jak dodał, najczęściej rodzice deklarują, że robią to, by zająć dzieciom czas, żeby mogli się zająć swoimi sprawami. – Dzieci oglądają filmy, ale też bardzo często korzystają z tego sprzętu, po prostu się nim bawiąc, w żaden przemyślany sposób – podkreślił.

Zaznaczył też, że często rodzice nie towarzyszą dzieciom w czasie korzystania z urządzeń mobilnych. Tymczasem – jak dodał – najnowsze badania pokazują, że wykorzystywanie aplikacji mobilnych może być korzystne dla rozwoju dzieci powyżej 2. roku życia, ale tylko wtedy, kiedy rodzice im towarzyszą i kiedy treści są odpowiednio dobrane.

Podkreślił jednak, że dzieci roczne, dwuletnie w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych. – W pierwszych latach życia mózg rozwija się najszybciej, a dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje doznań wykorzystujących różne zmysły i w towarzystwie innych osób, a w przypadku smartfona czy tabletu jest to ograniczone do widzenia, słyszenia i dotykania – ale tylko ekranu – zaznaczył Wojtasik.

źródło: Onet.pl

Kan