Począwszy od 2015 r. wszystkie nowe samochody mają być wyposażone w system „eCall”. Oczekuje się, że dzięki niemu w Unii Europejskiej każdego roku będzie można uratować nawet 2 500 osób.

Stosowanie systemu eCall oznaczać będzie również, że ranni szybciej otrzymają pomoc medyczną, co dla ofiar wypadków będzie również zwiększało szanse powrotu do zdrowia.

Jeżeli samochód wyposażony w system eCall wyczuje uderzenie o znacznej sile, urządzenie eCall automatycznie poinformuje najbliższe centrum powiadamiania ratunkowego i prześle zestaw danych. Sprawą najważniejszą dla ratowania życia lub zmniejszenia skutków obrażeń jest szybkość zorganizowania służb ratowniczych. System eCall może radykalnie zmniejszyć czas reakcji tych służb.

Z tego względu system eCall jest powiązany z inną inicjatywą Komisji wprowadzającą jeden europejski numer alarmowy 112. Zgłoszenie poprzez system eCall może być dokonane ręcznie przez pasażerów lub automatycznie dzięki aktywacji znajdujących się w pojeździe czujników.

Wbudowany system eCall nawiązuje bezpośrednie połączenie głosowe przez numer 112 z odpowiednim punktem przyjmowania zgłoszeń o wypadkach (PSAP, Public Service Answering Point), przesyłając najważniejsze informacje, takie jak czas i miejsce wypadku oraz opis pojazdu, który brał w nim udział. Informacjom wysłanym do punktu PSAP może również towarzyszyć połączenie do potencjalnego dostawcy usług możliwe dzięki jego adresowi IP i numerowi telefonu. Jeśli użytkownik dokonał subskrypcji u dostawcy usług, taki dostawca może przesłać do punktu PSAP dodatkowe informacje.

Podobnie jak numer 112 system eCall jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej i przedstawicieli sektora, w którą zaangażowane są władze publiczne, producenci samochodów, przedsiębiorstwa sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych i europejskie centra powiadamiania ratunkowego.

We wtorek członkowie komisji CULT i TRAN głosowali nad wspólnym raportem Olgi Sehnalovej (S&D) i Dieter-Lebrecht’a Koch’a (EPP) ws. powszechnego wdrożenia systemu eCall. Pozwoli to na uratowanie każdego roku nawet kilkuset osób w Europie oraz ograniczyć skutki obrażeń i urazów psychicznych w dziesiątkach tysięcy przypadków.

Sprawozdanie wzywa Komisję Europejską o wprowadzenie nowej legislacji, by urządzenia potrzebne do działania systemu eCall były obligatoryjnie montowane przez producentów samochodów w nowych pojazdach, a infrastruktura służb ratunkowych została przystosowana do odbioru połączeń eCall.

Róża Thun jest sprawozdawcą cieniem w tym temacie z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej w komisji IMCO.

źródło: The Engineer

Kan