Hot Spot to miejsce, w którym można połączyć się bezprzewodowo z Internetem przy użyciu własnego urządzenia – laptopa, tabletu czy telefonu z kartą Wi-Fi. Elon Musk, amerykański biznesem i wizjoner, twórca m.in. systemu płatności elektronicznych PayPal, zapowiada darmowy dostęp do Wi-Fi na całym globie po 2020 roku.


Bezprzewodowy internet, choć upowszechniany od 1999 r., w większości miejsc nadal jest niedostępny lub traktowany jak dobro luksusowe. Z łącznością internetową na ziemi wiąże się wiele wyzwań – dżungle, archipelagi, góry, są też wyzwania związane z wysokimi kosztami dostępu. – Obecnie dostępu do bezprzewodowego Internetu nie ma ponad 4 mld ludzi. Gdy go dostaną, czeka nas prawdziwa rewolucja – mówi dla Polskiego Radia Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Pomysł Muska na niską orbitę okołoziemską około 4 tys. satelitów komunikacyjnych, zdolnych pokryć sygnałem radiowym cały glob. Kluczowe znaczenie ma tu założona w 2002 roku przez Muska firma SpaceX.

Elon Musk niejednokrotnie już udowodnił, że oprócz szalonych pomysłów ma także fantastyczny zmysł biznesowy, to przecież , twórca samochodów elektrycznych Tesla oraz właściciel firmy SpaceX, o ewentualną realizację planów martwić się więc nie należy. Projekt Elona Muska ma kosztować 15 miliardów dolarów. Biznesmen chciałby uruchomić kosmiczny Internet w ciągu 5 lat.

Idea nie jest nowa. W 2013 r. Google zaczął rozwijać Project Loon. Balony dające dostęp do internetu. Co więcej – szybkiego Internetu, ponieważ to tutaj po raz pierwszy w transmisji wykorzystano technikę LTE. Warta uwagi jest inicjatywa Marka Zuckerberga, właściciela Facebooka. Projekt Aquila – bezzałogowej maszyny zasilanej energią słoneczną zaprojektowanej do długich przelotów na dużych wysokościach, której głównym zadaniem będzie dostarczanie dostępu do Internetu w słabo rozwiniętych rejonach świata. Podobne projekty ma też Samsung i kilka pomniejszych firm telekomunikacyjnych.

Dlaczego wszystkie te firmy chcą udostępnić internet za darmo mieszkańcom całego globu ? Głównym ich celem jest oczywiście znaczne zwiększenie zysków. Kto może być przeciw? Oczywiście telekomy, dla których głównym źródłem przychodów jest dziś… mobilny internet.

źródło: IAR

Kan