Konfiguracja

Na dołączonej w zestawie płycie CD znajdziemy potrzebne oprogramowanie. Program IP Wizard II służy do wyszukiwania kamer monitoringu w sieci, a więc mamy tu odwołanie do ostatnio dominującej branży, w której działa producent.
Program AirLive Central Wireless umożliwia komfortowe zarządzanie routerem. Z jej poziomu w łatwy sposób można zmienić nazwę sieci lub zaktualizować oprogramowanie.


Do bardziej zaawansowanych operacji potrzebne będzie zalogowanie się do interfejsu z poziomu przeglądarki internetowej. Standardowo – wpisujemy adres IP urządzenia w pasku adresu, podajemy domyślne dane i naszym oczom ukazuje się oprogramowanie routera.


Interfejs nie robi takiego wrażenia jak ten znany z urządzeń Linksysa – wizualnie jest bardzo przeciętny jednak z łatwością można znaleźć szukane funkcje. Niestety nie jest dostępny w języku polskim co uważam za duży minus.


Router w pracy

Router posiada kilka ciekawych opcji, w tym możliwość sterowania siłą sygnału, numerem i szerokością kanału radiowego. Dostępny jest również tryb dla gości, w którym to generowana jest osobna sieć całkowicie izolowana od pozostałych połączeń. Można ustalić niezależne zabezpieczenia oraz ukryć nazwę sieci.


Jest to router dwuzakresowy, a więc generowane są dwie niezależne sieci – jedna o częstotliwości 2,4 GHz i druga – o częstotliwości 5 GHz. Jaka jest różnica? Sieci 2,4 GHz służy do połączenia z komputerami, smartfonami i tabletami – używamy jej do zwykłego korzystania z internetu. Urządzenie umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 867 Mb/s w standardzie AC oraz do 300 Mb/s w standardzie 802.11n.


Sieć 5 GHz jest idealnym rozwiązaniem dla połączeń, które wymagają najwyższej prędkości i stabilności. Idealnie nada się do bezprzewodowego strumieniowania gier, wideo i muzyki. Sieć o częstotliwości 5 GHz jest mniej podatna na wszelkiego rodzaju zakłócenia.

AC-1200R oferuje kilka różnych trybów pracy:

    Router – standardowy tryb, w którym urządzenie udostępnia Internet innym urządzeniom za pomocą sieci bezprzewodowej lub połączenia kablowego.

    Punkt dostępu – urządzenie działa jako hotspot.

    Repeater – Moduł 5 GHz wykorzystywany jest do zwiększania zasięgu sieci, a radio 2,4 GHz pracuje jako punkt dostępowy dla komputerów uzyskujących dostęp do zasobów sieci.

    WDS – umożliwia wdrażanie złożonych konfiguracji infrastruktury sieciowej, łącząc stacje bazowe i punkty dostępowe bezprzewodowym mostem.

    WISP – funkcja polegająca na odwracaniu funkcji przyłączy.


Router działa dość stabilnie, podczas kilku dni testów nie było konieczności resetowania urządzenia.


W bezpośrednim otoczeniu routera sieci pracowały z pełna szybkością łącza internetowego (60 Mb/s i sygnał o jakości -40dBm). W pokoju obok było podobnie, natomiast w miejscu najbardziej oddalonym od routera sygnał sieci 2,4 GHz był słabszy – -85dBm, a szybkość wynosiła około 16 Mb/s. Sieć 5GHz pracowała z wydajnością 23 Mb/s.