Konfiguracja

Po podłączeniu zasilania oraz urządzeń do portu LAN lub sieci WLAN należy zalogować sie w panelu konfiguracyjnym routera. Wykorzystujemy do tego standardowy adres IP oraz dane do logowanie znajdujące się na naklejce.

Pomyślne wpisanie danych skutkuje uruchomieniem kreatora nawiązywania połączenia z Internetem. Moim zdaniem jest to bardzo wygodne, możemy szybko i bezproblemowo skonfigurować nasze urządzenie. Mamy do wyboru połączenie PPPoE lub DHCP (automatyczne pobieranie adresu IP). Poniżej znajduje się pole do wpisania hasła zabezpieczającego naszą sieć bezprzewodową (domyślnie jest to 12345678).

Więcej opcji znajduje się w zakładce advanced.

Menu główne dzieli się na zakładki:

  • Device Info – informacje o statusie urządzenia (aktualny adres IP, lista podłączonych klientów, zużycie zasobów procesora urządzenia)
  • Network – w tej zakładce możemy zmienić wszystkie ustawienia sieci LAN/WAN naszego routera, m.in. adres IP, adres IP pobrany z sieci, tryb połączenia (DHCP, PPPoE bądź statyczny adres IP).
  • Security – tutaj konfigurujemy wszystkie zabezpieczenia naszego urządzenia, wraz z filtrowaniem adresów MAC, blokowaniem portów oraz stron internetowych.
  • Advanced – są to ustawienia zaawansowane, dzięki którym możemy ustawić chociażby przekierowanie portów, routing, kontrolę przepustowości (prędkości łącza) oraz usługę DDNS (w przypadku braku stałego adresu IP).
  • Wireless – jest to zakładka w której konfigurujemy wszystkie opcje sieci bezprzewodowej, m.in. nazwę sieci czy zabezpieczenie jej hasłem.
  • USB – konfiguracja udostępniania urządzenia podpiętego do portu USB
  • IPTV – konfiguracja usługi IPTV
  • Tools – aktualizacja oprogramowania routera, zmiana daty/czasu czy hasła administratora.


Testy zasięgu

Urządzenie podczas testów pracowało w domu jednorodzinnym. Kabel WAN od dostawcy internetowego dochodził na pierwsze piętro, tak więc tam umieszczony był router. W teorii Cerberus P6806 powinien zapewnić dostęp do Internetu na parterze oraz na piętrze, oraz przynajmniej częściowo w ogrodzie.


Zasięg na pierwszym piętrze był bardzo dobry. Nie wystąpiły żadne spadki prędkości, siła sygnału była w miarę stabilna. Udało się osiągnąć maksymalne dostępne prędkości połączenia z Internetem.


Na parterze, a szczególnie w kuchni, czyli miejscu znajdującym się najdalej od routera zasięg był dużo słabszy. Na urządzeniu testowym pozostała jedna kreska zasięgu, a połączenie było co chwilę zrywane. W ogrodzie zasięg zanikał już całkowicie.

Podsumowanie

Jak na router kosztujący około 100 zł urządzenie zapewnia przyzwoitą wydajność oraz zasięg działania. Miło, że w tej cenie udało się wyposażyć router w port USB, który może służyć do dzielenia się danymi w sieci lokalnej lub do podłączenia drukarki. Przydatna jest też opcja kontroli ruchu sieciowego, niedostępna w używanym przeze mnie routerze konkurencji. Jeśli chodzi o zasięg i osiągane prędkości – dotychczas używany przeze mnie router też zapewnia słaby zasięg na parterze oraz nie działa w ogrodzie. Na Plus routera Cerberus P6802 można zaliczyć ciekawie zaprojektowaną obudowę oraz niewysoką cenę.

Czytelnik Telix.pl Łukasz