Wystarczy podłączyć kable do routera, uruchomić przeglądarkę i postępować zgodnie z poleceniami kreatora instalacji, aby połączyć się z intranetem. Instalacja RT-AC52U jest prosta dzięki intuicyjnemu panelowi ASUSWRT.


Przyjrzyjmy się bliżej temu Asusowi, uruchamiając interfejs użytkownika w przeglądarce WWW. Po zalogowaniu się do sieciowego interfejsu graficznego – domyślny adres IP: 192.168.1.1, po raz pierwszy jesteśmy automatyczne przekierowani na stronę Quick Internet Setup (QIS) (Szybka konfiguracja połączenia z Internetem).

Panel administracyjny, mimo że jest rozbudowany, został podzielony na sekcje wyposażone dodatkowo w rozbudowana pomoc kontekstową. Naszym zdaniem nawet niezaawansowani użytkownicy bez problemu skonfigurują serwer VPN, co pozwala na ustawienie prywatnego, bezpiecznego zdalnego dostępu do swojej sieci domowej.


Pozycja Network Map (Mapa sieci) umożliwia konfigurowanie ustawień zabezpieczeń sieci, zarządzanie klientami sieciowymi oraz monitorowanie urządzenia USB. Użytkownik może szybko skonfigurować zaawansowane funkcje sieciowe jak np.: priorytetyzacja QoS, która umożliwia kontrolowanie zużycia przepustowości na każdym z czterech dostępnych połączeń Ethernet (LAN). Wśród innych przydatnych opcji ASUSWRT znajdują się: kontrola rodzicielska, zarządzanie WAN, mapowanie sieci i udostępnianie drukarek. Pozycja Guest Network (Sieć gości) udostępnia tymczasowym użytkownikom możliwość połączenia z Internetem za pomocą oddzielnych identyfikatorów SSID lub sieci, bez zapewniania dostępu do sieci prywatnej. W kolumnie Transferred (Przetransferowano) znajdują się informacje dotyczące ruchu przesyłania i pobierania (wychodzącego i przychodzącego ruchu sieciowego) dla jednej sekcji. Funkcja monitorowania ruchu zapewnia informacje dotyczące przepustowości i szybkości połączenia z Internetem, siecią przewodową i bezprzewodową. Umożliwia ona monitorowanie ruchu sieciowego na poziomie każdego dnia. Funkcja Parental Control (Kontrola rodzicielska) umożliwia kontrolę czasu dostępu do Internetu. Rodzice w tym miejscu mogą ustawić ograniczenie czasu korzystania z sieci np. swoim dzieciom. AiDisk umożliwia udostępnianie plików na dysku USB przez Internet. Funkcja Servers Center (Centrum serwerów) umożliwia udostępnianie plików multimedialnych z dysku USB poprzez katalog Media Server (Serwer multimediów), usługę udostępniania Samba lub FTP. Zakładka General (Ogólne) umożliwia konfigurację podstawowych ustawień sieci bezprzewodowej. Na ekranie Professional (Profesjonalne) dostępne są opcje konfiguracji zaawansowanej. Na stronie Operation Mode (Tryb działania) można wybrać odpowiedni tryb sieci.

  • Tryb routera bezprzewodowego (domyślny): W trybie routera bezprzewodowego router bezprzewodowy łączy się z Internetem i zapewnia dostęp do Internetu urządzeniom dostępnym w jego własnej sieci lokalnej.
  • Mostek multimedialny: Konfiguracja ta wymaga dwóch routerów bezprzewodowych. Drugi router pełni funkcję mostka multimedialnego, z którym w ramach sieci Ethernet może być połączonych wiele urządzeń, takich jak telewizory inteligentne i konsole do gier.
  • Tryb punktu dostępowego: W tym trybie router tworzy nową sieć bezprzewodową w sieci już istniejącej.

Z wyglądem Panelu Administracyjnego można się zapoznać na kolejnych zrzutach ekranu pokazujących wybrane opcje konfiguracyjne.




Router RT-AC52U to taki mały sieciowy „kombajn” oprócz szybkiego połączenia ma również kilka ciekawych funkcji. Na uwagę zasługują możliwości, jakie daje nam gniazdo USB. RT-AC52U może pełnić funkcję serwera plików z możliwością przechowywania ich w chmurze, a to dzięki wbudowanemu portowi USB i technologii AiCloud. Port USB można również wykorzystać do utworzenia serwera drukarki i udostępniania jej kilku osobom. Po podłączeniu do routera modemu USB mobilnej, szerokopasmowej łączności 3G/4G otrzymujemy dwa połączenia WAN w jednym sprzęcie – co oznacza zrównoważony ruch sieciowy, skuteczne tworzenie kopii zapasowych (tryb failover) i nieprzerwany dostęp do Internetu. Za pomocą portu USB naładujemy również np. smartfona czy tablet – RT-AC52U sprawdzi się w takim scenariuszu jako podręczne źródło zasilania.

Kolejną godną uwagi funkcją jest AiCloud, która zmienia go w osobisty serwer chmury. Pliki przechowywane w sieci, na podłączonych urządzeniach magazynujących lub na ASUS zsynchronizujemy z funkcją ASUS Smart. Można też je udostępniać innym osobom wysyłając link poprzez np. pocztę elektroniczną czy wiadomości SMS. Użytkownicy mają dostęp do swoich danych poprzez internetowy interfejs AiCloud lub darmową aplikację dla systemów Android i iOS – dzięki tym rozwiązaniom mogą synchronizować, udostępniać i strumieniować pliki z dowolnego miejsca.

AiCloud wyposażono w tryb synchronizacji router-router, który automatycznie łączy urządzenia USB podłączony do innych kompatybilnych routerów firmy ASUS, co znacznie ułatwia udostępnianie dużych plików rodzinie i znajomym. Download Master to program narzędziowy umożliwiający pobieranie plików nawet wtedy, gdy laptop lub inne urządzenia są wyłączone.


Przechodząc do testów, warto dodać, że na wydajność połączenia bezpośredni wpływ ma zasięg sieci Wi-Fi i stabilność połączenia, oraz jak się okazało także system, jaki mamy zainstalowany na naszym laptopie. Niestety, ale router ma problem z systemem Windows 8.1, na którym pracował laptop Della podczas testu, w takiej konfiguracji pracuje niestabilnie, a transfer może spaść nawet o 20 % w porównaniu do komputera z Windows 7. Zaskakująco dużo, bo ok. 40 procent traciliśmy także na zasięgu, w porównaniu do bezprzewodowej karty sieciowej Asusa z Windows 7. Zastrzeżenia można mieć do adaptera USB-AC50, którego sterowniki do Windows 8.1 musimy szukać w Internecie, na płycie producent ich nie dostarczył. Testy były przeprowadzone z 2 lokalizacji – pierwszej, w pokoju w odległości ok. 3 metrów oraz drugiej – z 12 metrów z dwiema ścianami betonowymi. Maksymalna prędkość kopiowania danych, jaką udało się osiągnąć podczas testu, to przedział 10-11 MB/s dla pobierania i wysyłania plików. Średnia wartość dla pomiarów w opcji, ze ścianami wyniosła 2.82 MB/s. Co do jakości sygnału, bo o tym jeszcze nie mówiłem. Prezentowany router dobrze spisywał się w mieszkaniu, w bloku. W pobliżu routera ok. 3 m, siła sygnału wynosiła -35 dBm, za ścianą nośną i ok. 5 m, też było dobrze i wartość ta oscylowała wokół -30 do -45 dBm. Sygnał z trzeciego pietra, gubiłem dopiero w odległości ok. 120 m.

Podsumowanie:

Mniej lub bardziej rozbudowane sieci komputerowe stały się nierozłączną częścią wyposażenia naszych domów. Asus RT-AC52U jest niewątpliwie urządzeniem wartym uwagi. Na uwagę zasługuje ciekawe wzornictwo. Router zaskakuje funkcjonalnością, godna pochwały jest też przejrzystość interfejsu i łatwość konfiguracji. Na pewno jest w nim wszystko, co potrzeba do stworzenia nie tylko domowej sieci bezprzewodowej. Uwagi możemy mieć do stabilności tego modelu, w połączeniu z Windows 8, która nie jest na wysokim poziomie oraz braku sterowników do Windows 8.1.

Andrzej Kisiała

Telix polecany produkt