Ruch użytkowników można teraz szyfrować w celu ochrony poufnych informacji, nawet w niezabezpieczonych, „otwartych” hotspotach

Firma Ruckus Wireless przedstawiła technologię Smart Wi-Fi o nazwie Secure Hotspot, która automatycznie chroni otwartą komunikację Wi-Fi bez uciążliwej, ręcznej konfiguracji urządzeń użytkowników.


Technologia Secure Hotspot, oparta jest na opatentowanym rozwiązaniu Dynamic Pre-Shared Key (Dynamic PSK) oraz zastrzeżonej technologii Ruckus Zero IT Activation. Pozwala ona operatorom lub firmom oferować bezpieczny, szyfrowany dostęp do publicznych usług Wi-Fi poprzez automatyczne dostarczanie każdemu urządzeniu wymaganych informacji o sieci Wi-Fi wraz z unikatowym współdzielonym kluczem — bez interwencji użytkownika.

Technologia Ruckus Secure Hotspot całkowicie zmienia sposób, w jaki użytkownicy korzystają z hotspotu. Kiedy użytkownik łączy się z otwartą siecią Wi-Fi, otrzymuje opcję nawiązania zabezpieczonego połączenia. Jeśli wyrazi zgodę, kontroler WLAN Ruckus ZoneDirector automatycznie generuje unikatowy, 63-znakowy współdzielony klucz, który jest powiązany z konkretnym urządzeniem. Dzięki technologii Ruckus Zero IT Activation ten dynamicznie wygenerowany, współdzielony klucz jest łączony z ustawieniami konfiguracyjnymi Wi-Fi i automatycznie udostępniany do instalacji w urządzeniu użytkownika za pośrednictwem niewielkiej, tymczasowej aplikacji. Po zainstalowaniu konfiguracji i klucza urządzenie korzysta z szyfrowanej łączności Wi-Fi, a użytkownik nie musi wybierać ani wprowadzać żadnych informacji konfiguracyjnych. Nowa technologia Ruckus pozwala również łatwo dezaktywować dostęp, kiedy użytkownik opuści sieć, okresowo generować nowe klucze oraz konfigurować ustawienia dla każdej bezprzewodowej sieci LAN z osobna.

Ten sam proces można wykorzystać do uwierzytelniania urządzeń mobilnych z systemem iOS, Android lub innym. Informacje można również weryfikować w dowolnym standardowym serwerze uwierzytelniania (AAA).

Technologia Secure Hotspot jest już dostępna jako bezpłatna funkcja oprogramowania Ruckus ZoneFlex, które działa na wszystkich kontrolerach WLAN Ruckus ZoneDirector.

Informacje dodatkowe
Według niedawnego raportu branżowego opracowanego przez Wireless Broadband Alliance (WBA) oraz Informa Telecoms & Media, liczba publicznych hotspotów na świecie ma wzrosnąć z 2,1 mln w 2012 r. do niemal 6 mln w 2015 r. Jednak w miarę rosnącej popularności hotspotów coraz częściej dochodzi do kradzieży tożsamości, oszustw i innych przestępczych działań, które są możliwe dzięki dostępowi do niezaszyfrowanych, poufnych informacji. Użytkownicy są tego coraz bardziej świadomi i obawiają się, że komunikacja poprzez otwarte hotspoty może narazić ich na atak.
Choć większość firm z kompetentnym personelem IT zabezpiecza swoją wewnętrzną infrastrukturę bezprzewodową za pomocą odpowiednich technik szyfrowania, większość publicznych hotspotów w żaden sposób nie szyfruje ani nie chroni ruchu. Oznacza to, że użytkownicy są podatni na atak lub naruszenie prywatności. Stanowi to również poważny problem w przedsiębiorstwach z nielicznym personelem IT, które chcą oferować bezpieczny dostęp gościnny, ale z braku czasu lub wiedzy nie mogą wdrożyć niezawodnych zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. Uwierzytelnianie (tzn. kim jest użytkownik i czym jest urządzenie) oraz szyfrowanie (ochrona danych) to dwie podstawowe kwestie bezpieczeństwa.

źródło: Ruckus Wireless

Kan