W redakcji Telix.pl otrzymaliśmy do testów zestaw kilkunastu komponentów systemu Fibaro. Pozwala na stworzenie inteligentnego domu bez potrzeby kładzenia kabli w pomieszczeniu. Zaletą Fibaro jest to, że wszystkie komponenty komunikują się bezprzewodowo, tworząc wzajemnie łączącą się sieć kratową – tzw mesh.

Fibaro
Fibaro

System oparty jest o technologię Z-wave, która stała się standardem wspieranym przez wielu producentów. Jego zaletą jest to że urządzenia oprócz tego że są nadajnikami i odbiornikami stanowią także powielacz sygnału. Jeżeli więc bezpośrednia ścieżka między nadajnikiem o odbiornikiem nie może być ustanowiona połączenie jest realizowane przy wykorzystaniu urządzeń pośredniczących. Urządzenia informują o swoim stanie co zapewnia pewność i bezpieczeństwo połączenia.

Fibaro działa na paśmie 868 MHz. Każda sieć posiada własny numer identyfikacyjny co pozwala na uruchomienie wielu sieci w jednym budynku bez problemu wzajemnego zakłócania się. Moduły Fibaro tworzą węzły sieci i jeśli nie wszystkie węzły mogą się ze sobą komunikować to dane przesyłane są przez sąsiadów. Co więcej, moduły mogą się ze sobą komunikować nawet w przypadku uszkodzenia centrali sterującej.

Zestaw Fibaro
Zestaw Fibaro

Testowy zestaw składał się z centrali sterującej, czujnika zalania, czujniku ruchu, czujnika temperatury, uniwersalnego czujnika binarnego, czujników otwarcia okien/drzwi oraz sterowników rolet i zwykłych przełączników. Taki zestaw elementów pozwoli na zbudowanie prostej instalacji w domu. Wartość całości to ponad 5 tys. zł.

Fibaro - Home Center
Fibaro – Home Center

Elementy sterujące zestawu Fibaro są bardzo małe tak, że możemy je umieszczać w puszkach pod gniazdami kontaktowymi i przełącznikami światła. Przy decyzji o zakupie takiego zestawu dla istniejącej instalacji elektrycznej powinniśmy jednak sprawdzić czy puszki zamontowane w lokalu są wystarczająco głębokie, bowiem dodatkowe urządzenie sterujące o grubości ok 2 cm może się nie zmieścić – szczególnie, gdy trzeba wraz z nim upchnąć grube, miedziane przewody instalacji elektrycznej.

Fibaro - dimmer
Fibaro – dimmer

Montaż systemu rozpoczynam od podpięcia centralki sterującej. Wpinamy ją kablem LAN do routera w sieci domowej. Po dłuższej chwili urządzenie jest gotowe do pracy i dostępne w sieci. Możemy się zalogować do panelu administracyjnego dostępnego pod standardowym loginem i hasłem admin/admin.

Fibaro
Fibaro

Pierwsze kroki z konfiguracją systemu to dodawanie urządzeń. Przebiega to najczęściej w taki sposób, że wprowadzamy centralę w tryb dodawania urządzeń i wciskamy odpowiedni przycisk na dodawanym urządzeniu. Dodawanie urządzeń nie zawsze działało mi od razu – czasem musiałem powtórzyć czynność kilka razy, zanim urządzenie pojawiło się w panelu centrali sterującej.

Fibaro - czujnik ruchu
Fibaro – czujnik ruchu

Sam montaż systemu przebiegał bez większych problemów. Każdy element jest dobrze opisany i posiada schemat podłączenia. Dla osoby z podstawową wiedza na temat urządzeń elektrycznych powinno to wystarczyć.

Fibaro - edycja scen
Fibaro – edycja scen

Jeżeli jednak zamierzamy tworzyć bardziej skomplikowaną instalację i nie chcemy „bawić” się w podłączenie wielu kabelków skorzystajmy z pomocy fachowca, który zamontuje i skonfiguruje cały zestaw.