Jesteś tutaj:-, Gadżety, Inne, Sprzęt sieciowy, Tablety, Testy i opinie-Testujemy inteligentny dom z Fibaro

Testujemy inteligentny dom z Fibaro

W redakcji Telix.pl otrzymaliśmy do testów zestaw kilkunastu komponentów systemu Fibaro. Pozwala na stworzenie inteligentnego domu bez potrzeby kładzenia kabli w pomieszczeniu. Zaletą Fibaro jest to, że wszystkie komponenty komunikują się bezprzewodowo, tworząc wzajemnie łączącą się sieć kratową – tzw mesh.

Fibaro
Fibaro

System oparty jest o technologię Z-wave, która stała się standardem wspieranym przez wielu producentów. Jego zaletą jest to że urządzenia oprócz tego że są nadajnikami i odbiornikami stanowią także powielacz sygnału. Jeżeli więc bezpośrednia ścieżka między nadajnikiem o odbiornikiem nie może być ustanowiona połączenie jest realizowane przy wykorzystaniu urządzeń pośredniczących. Urządzenia informują o swoim stanie co zapewnia pewność i bezpieczeństwo połączenia.

Fibaro działa na paśmie 868 MHz. Każda sieć posiada własny numer identyfikacyjny co pozwala na uruchomienie wielu sieci w jednym budynku bez problemu wzajemnego zakłócania się. Moduły Fibaro tworzą węzły sieci i jeśli nie wszystkie węzły mogą się ze sobą komunikować to dane przesyłane są przez sąsiadów. Co więcej, moduły mogą się ze sobą komunikować nawet w przypadku uszkodzenia centrali sterującej.

Zestaw Fibaro
Zestaw Fibaro

Testowy zestaw składał się z centrali sterującej, czujnika zalania, czujniku ruchu, czujnika temperatury, uniwersalnego czujnika binarnego, czujników otwarcia okien/drzwi oraz sterowników rolet i zwykłych przełączników. Taki zestaw elementów pozwoli na zbudowanie prostej instalacji w domu. Wartość całości to ponad 5 tys. zł.

Fibaro - Home Center
Fibaro – Home Center

Elementy sterujące zestawu Fibaro są bardzo małe tak, że możemy je umieszczać w puszkach pod gniazdami kontaktowymi i przełącznikami światła. Przy decyzji o zakupie takiego zestawu dla istniejącej instalacji elektrycznej powinniśmy jednak sprawdzić czy puszki zamontowane w lokalu są wystarczająco głębokie, bowiem dodatkowe urządzenie sterujące o grubości ok 2 cm może się nie zmieścić – szczególnie, gdy trzeba wraz z nim upchnąć grube, miedziane przewody instalacji elektrycznej.

Fibaro - dimmer
Fibaro – dimmer

Montaż systemu rozpoczynam od podpięcia centralki sterującej. Wpinamy ją kablem LAN do routera w sieci domowej. Po dłuższej chwili urządzenie jest gotowe do pracy i dostępne w sieci. Możemy się zalogować do panelu administracyjnego dostępnego pod standardowym loginem i hasłem admin/admin.

Fibaro
Fibaro

Pierwsze kroki z konfiguracją systemu to dodawanie urządzeń. Przebiega to najczęściej w taki sposób, że wprowadzamy centralę w tryb dodawania urządzeń i wciskamy odpowiedni przycisk na dodawanym urządzeniu. Dodawanie urządzeń nie zawsze działało mi od razu – czasem musiałem powtórzyć czynność kilka razy, zanim urządzenie pojawiło się w panelu centrali sterującej.

Fibaro - czujnik ruchu
Fibaro – czujnik ruchu

Sam montaż systemu przebiegał bez większych problemów. Każdy element jest dobrze opisany i posiada schemat podłączenia. Dla osoby z podstawową wiedza na temat urządzeń elektrycznych powinno to wystarczyć.

Fibaro - edycja scen
Fibaro – edycja scen

Jeżeli jednak zamierzamy tworzyć bardziej skomplikowaną instalację i nie chcemy „bawić” się w podłączenie wielu kabelków skorzystajmy z pomocy fachowca, który zamontuje i skonfiguruje cały zestaw.Autor |2013-02-28T09:36:32+02:0028 lutego 2013 09:36|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Inne, Sprzęt sieciowy, Tablety, Testy i opinie|Tagi: , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Marek 1 marca 2013 w 14:09 - Odpowiedz

  Rewelacja

 2. Maniek 1 marca 2013 w 22:32 - Odpowiedz

  Zawalista niedoroba ! ! ! Własnie sie jej pozbyłem

 3. Ceuron 4 marca 2013 w 14:02 - Odpowiedz

  Proponuje zainteresować się nowym bezprzewodowym systemem CEURON.
  Jest to zdecydowanie najtańszy system na rynku oferujący pełną funkcjonalność automatyzacji domu. System idealnie nadaje się do zastosowania zarówno w już wybudowanych domach jak i w nowych budynkach.
  System Ceuron jest wyjątkowy na rynku ponieważ bazuje wyłącznie na własnych rozwiązaniach technicznych co dało możliwość znacznej redukcji cen elementów z korzyścią dla klientów.

  Ceny centralki sterującej z panelem dotykowym zaczynają się już od 600zł. Pojedynczy element węzłowy (np. włącznik światła) można kupić za około 140zł (obsługujący dwa wejścia i dwa wyjścia).

  System w 100% polski i w Polsce produkowany.

  System poza funkcją bezprzewodowej automatyki oferuje takie opcje jak :
  -termostaty (ustawiane zależnie od dnia tygodnia i godziny),
  – terminarz (za pomocą którego możemy ustawić np. miłą poranną pobudkę przez podnoszące się rolety czy włączającą się muzykę i delikatne światło)
  – centralka alarmowa,
  – bezprzewodowy internet umożliwiający: sterowanie domem z dowolnego miejsca na świecie, podgląd kamer, ustawianie temperatury w domu, wysyłanie powiadomień e-mail, sterowanie domem z dowolnego miejsca na świecie, podgląd kamer, ustawianie temperatury w domu, wysyłanie powiadomień e-mail.

  W odróżnieniu od innych systemów na rynku Ceuron jest całkowicie otwarty dla instalatorów. Każdy może go kupić i każdy może nim handlować. Bez żadnych wstępnych umów i opłat.

  • Ceuron 7 marca 2013 w 12:14 - Odpowiedz

   Maniek napisał: Zawalista niedoroba ! ! ! Własnie sie jej pozbyłem

   Jeżeli to prawda to proszę podać ID któregokolwiek z elementów które Pan posiada.
   Posiadamy bazę ID wszystkich sprzedanych urządzeń i łatwo sprawdzimy czy faktycznie jest Pan użytkownikiem systemu CEURON.

   A jeżeli nie to proszę nie oszukiwać ludzi.

 4. Ceuron 7 marca 2013 w 12:17 - Odpowiedz

  [quote]Maniek napisał: Zawalista niedoroba ! ! ! Własnie sie jej pozbyłem

  Jeżeli to prawda to proszę podać ID któregokolwiek z elementów które Pan posiada.
  Posiadamy bazę ID wszystkich sprzedanych urządzeń i łatwo sprawdzimy czy faktycznie jest Pan użytkownikiem systemu CEURON.

  A jeżeli nie to proszę nie oszukiwać ludzi. [/quote]

  Sory zła odpowiedź spowodowana poprzestawianiem się wątków na stronie.

 5. maurycy 23 stycznia 2014 w 15:49 - Odpowiedz

  A dla mnie rozwiązania kablowe jednak wygrywają – np. http://www.darin.pl
  Dlaczego? Bo jednak jest dużo pewniejszy i bezpieczniejszy – ja nie do końca widzę tą bezprzewodowość, która może zwyczajnie wysiąść i zawieść. A kabel to jednak kabel.

  Przynajmniej ja mam teraz darina u siebie położonego i jeszcze się nie zdarzyło, żeby coś nie zadziałało. Steruję sobie z iPada, głównie oświetleniem (lenistwo :P). Dodatkowo często korzystam też z zamykania okien i rolet. Fajnie naprawdę to wygląda – polecam oglądnąć sobie pokazowe mieszkanie, mają takie we Wrocławiu

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.