W trakcie testu korzystałem z następujących sterowników:

  • czujnik temperatury
  • czujnik zalania
  • czujnik ruchu
  • ściemniacz
  • przełącznik
  • czujnik otwarcia drzwi
  • kamera internetowa IP (nie będąca elementem zestawu)

Kamera internetowa nie była elementem zestawu, ale ponieważ dysponuje jedną to postanowiłem ją przyłączyć do systemu. Model Airlive 2025HD nie figurował na liście dostępnych kamer w sterowniku Fibaro i trzeba było go dodać ręcznie. W tym celu konieczne było sprawdzenie adresu strumienia mjpeg wysyłanego przez kamerę i wpisanie go w panelu Home Center. Po dłuższych szukaniu w sieci i sprawdzaniu ustawień kamery internetowej udało się znaleźć poprawną wartość.

Fibaro - dodawanie urządzenia
Fibaro – dodawanie urządzenia

Nie udało mi się zamontować sterownika do rolet bo musiałbym ingerować mocniej w instalację elektryczną rolet. W tym przypadku zwykłe wpięcie sterownika pod kontakt by nie zadziałało. Nie instalowałem także sterownika uniwersalnego bo ten przeznaczony jest do łączenia z innymi czujkami – np wykrywaczami ruchu, których w domu nie miałem.


Po podłączeniu wszystkich elementów zestawu można rozpocząć dalszą konfigurację. Warto wypróbować tzw sceny. Są to swoistego rodzaju scenariusze działania poszczególnych elementów układane w pewien logiczny plan. Np. wykrycie przez czujnik ruchu aktywności w danych pokoju może wywołać włączenie światła w pokoju i włączenie klimatyzacji.

W panelu możemy też stworzyć urządzenia powiązane – takie, które bezpośrednio grupują ze sobą kilka rożnych elementów systemu. Dobrym przykładem jest tutaj funkcja domofonu, którą możemy stworzyć poprzez połączenie ze sobą kamery, przycisku dzwonka oraz przekaźnika do otwierania furtki.

Fibaro - pomiesczenia
Fibaro – pomiesczenia

Uzupełnieniem panelu www jest aplikacja na urządzenia z systemem Apple – iPhone’y i iPady. Po instalacji takiego oprogramowania do zarządzania naszym inteligentnym domem możemy wykorzystać nasz telefon lub tablet. W przygotowaniu jest także wersja na system Android, której beta wersja dostępna jest na stronie producenta.
Z uwagi na fakt, że standard z-Wave jest standardem otwartym na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń, które mogą się nawzajem komunikować. Są to termostaty do grzejników, sterowane elektrycznie okna dachowe, czujniki wiatru, czujniki dymu, przełączniki światła i wiele innych urządzeń. W sumie wykorzystanie technologii Z-Wave deklaruje ponad 250 firm z całego świata.