Linksys EA2700 kontynuuje jak najlepsze wzorce swoich poprzedników. Jest on w stanie jednocześnie pracować w dwóch pasmach 2.4 GHz i 5 GHz.


Jak łatwo zauważyć po zdjęciu, router pozbawiony jest zewnętrznych anten, ale za to ma ich 4 ukrytych wewnątrz obudowy, przy zastosowaniu rozbudowanego układu anten w technologii MIMO. Dwa dla pasma 2,4 GHz i analogicznie, kolejne dwa dla 5,0 GHz. Dwuzakresowa sieć N (2,4 i 5 GHz) pozwala podwoić przepustowość sieci, zwiększając w ten sposób szybkość i redukując wpływ zakłóceń. Idealnie nadaje się do przesyłania strumieniowego wideo HD, szybkiego transferu plików i bezprzewodowego grania. Jeżeli chodzi o zasięg, to router umożliwia nawiązanie łączności bezprzewodowej, praktycznie z każdego miejsca wolnostojącego domu. Generalnie zasięg Linksys EA2700 jest na tyle duży, że z powodzeniem obsłużymy dwa piętra w bloku z żelbetonu.


Podczas konfiguracji routera automatycznie przypisywana jest do niego losowo wygenerowana bezpieczna nazwa oraz hasło. Nazwę i hasło routera można wyświetlić w dowolnym momencie. W tym celu należy uruchomić program Cisco Connect i wybrać opcję Router settings (Ustawienia routera). Na stronie Settings (Ustawienia) można zobaczyć bieżącą nazwę i hasło, a także je zmienić. Wystarczy wybrać nazwę lub hasło i dokonać zmiany. Za szyfrowanie odpowiadają protokoły WEP, WPA, WPA2, dobierając do tych ostatnich algorytm AES i TKiP. Dysponuje również silną zaporą SPI dla ochrony komputera przed intruzami i najbardziej znanymi rodzajami ataków z Internetu. Konfiguracja za pomocą narzędzia Cisco Connect Cloud, opartego na przeglądarce internetowej jest bardzo prosta. Lektura zabezpieczeń pozostawia nieodparte wrażenie, że to urządzenie oferuje chyba wszystkie funkcje, jakie dostępne są dziś do solidnego zabezpieczenia domowej sieci przed atakami z zewnątrz. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji czas zobaczyć, jak router sprawuje się w pracy.


Router radzi sobie równie dobrze, na małych, jak i na dużych odległościach. Gdy kopiowaliśmy pliki pomiędzy dwoma urządzeniami pracującymi w standardzie 802.11n, udało nam się zanotować transfery na poziomie około 58-65 MB/s. Wyniki testów na wydajność routerów są jednak zależne od siły sygnału – im większa odległość, tym mniejsza siła sygnału, ale również i mniejsza wydajność. Zatem należy liczyć się z tym, że umieszczając komputer w odległości 20 metrów od routera nie wykorzystamy szybkości łącza w pełni.

Linksys AE3000 adapter
Linksys AE3000 adapter

Na koniec dodam, że podczas testowania routera Linksys EA2700 używaliśmy także zewnętrzną bezprzewodową kartę sieciową na złączu USB 2.0 – Linksys AE3000. Pracuje ona w standardach IEEE 802.11b/g/n, umożliwiająca transfer danych z maksymalną prędkością 450 Mb/s. Z zadowoleniem musimy przyznać, że zestaw router EA2700 – karta sieciowa USB Linksys AE3000 przez trzy tygodnie pracował bez potrzeby naszej ingerencji. Karta sieciowa AE3000 zwiększyła znacznie zasięg sieci, dzięki czemu sygnał do bez problemu przenikał przez cztery ściany z żelbetonu, pozwalając nam przebywać np. w ogrodzie ok. 120 m od domu. W porównaniu z przeprowadzonym testem bez użycia karty sieciowej (AE3000) zanotowaliśmy wzrost zasięgu o około 25 proc. i prędkości transferu wyższe o około 35-40 Mb/s.

Linksys AE3000 adapter
Linksys AE3000 adapter