Nie tak dawno temu, do naszej redakcji trafił najnowszy produkt Linksys – dwupasmowy router EA2700. Urządzenie pracuje zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5,0 GHz.

Linksys EA2700
Linksys EA2700

Maksymalna prędkość transferu, z podwójnym pasmem przenoszenia deklarowana przez producenta wynosi 600 Mb/s (300 + 300 Mbps). Dołączona do routerów Linksys z serii EA chmura Cisco Connect daje łatwy dostęp do sieci domowej z przeglądarki lub urządzenia przenośnego. Dzięki aplikacji Cisco Connect Cloud dla telefonów komórkowych można łatwo sprawdzić stan podłączonych urządzeń, zapewnić gościom dostęp do Internetu lub zablokować dziecku dostęp do serwisów społecznościowych, gdy powinno odrabiać lekcje.

Zobaczmy zatem, co dostajemy w zamian za średnio 350 zł.

Zacznijmy od routera Linksys EA2700. Zawartość opakowania to standard, dlatego nie będziemy poświęcać jej zbyt dużo uwagi – oprócz samego routera w pudełku znajdziemy, kabel sieciowy, zasilacz, przewodnik „Szybki start” i płytę CD. Urządzenie prezentuje się w czarno-matowych barwach ze szaro-niebieskim paskiem w górnej części obudowy. Wymiary urządzenia 17,39 x 23 x 18,9 cm, waga 0,32 kg. Warto dodać, że sprzęt będzie podobał się użytkownikom, którzy nie lubią nocnej „iluminacji” diod informujących o trybie pracy. Tutaj znajdziemy je z tyłu obudowy i praktycznie nie przeszkadzają, a do tego możemy je wyłączyć w ustawieniach. Tego routera nie trzeba chować, gdyż świetnie będzie się prezentował w każdym pomieszczeniu. Brak zewnętrznych anten dodatkowo nadaje urządzeniu wizualnej lekkości. Nie zabrakło także otworów konstrukcyjnych, które pozwolą powiesić EA2700 na ścianie.


Z tyłu obudowy znajdziemy cztery złącza Ethernet (10/100/1000) z diodami informującymi o stanie pracy, złącze do podłączenia Internetu, gniazdo zasilania (12DC Power) oraz fizyczny włącznik/wyłącznik. Na tylnym panelu znajdziemy także klawisz WPS włączający Wi-Fi w trybie chronionym. A na spodzie urządzenia przycisk. Niestety nici z podłączenia zewnętrznego dysku twardego bądź drukarki. Producent w tym modelu nie przewidział złącza USB. Zarówno na bocznych ściankach jak również na dolnej części obudowy umieszczone zostały otwory przez które odbywa się wentylacja.


Mniej lub bardziej rozbudowane sieci komputerowe stały się nierozłączną częścią wyposażenia naszych domów. W obecnych czasach już prawie każdy domownik posiada własny komputer stacjonarny lub mobilny bądź Google Play Store (dawniej Android Marketplace).


Dzięki aplikacji SimpleTap dodawanie nowych urządzeń do sieci domowej jest dziecinnie proste. Aby w ciągu kilku sekund podłączyć telewizor Smart TV, drukarkę lub tablet, wystarczy użyć zainstalowanej w smartfonie aplikacji Cisco Connect Cloud. Następnie naciskamy wirtualny przycisk bezpiecznej konfiguracji sieci WiFi… i gotowe!


Jak informuje producent, niebawem na rynku pojawią się urządzenia z wbudowanym lub dołączonym znacznikiem NFC (Near Field Communications), który wystarczy zeskanować, by telewizor, czy laptop zadziałały w sieci.


Warto wspomnieć, że urządzenie umożliwia stworzenie dwóch rozłącznych podsieci – jednej dla własnych urządzeń, drugiej (z 5 urządzeniami) z dostępem dla gościa. Jest to rozwiązanie umożliwiające dowolnej osobie skorzystanie z twojego połączenia internetowego bez udzielania jej dostępu do innych komputerów i urządzeń w naszym domu. Przypomina ono publiczne połączenie Wi-Fi w kawiarni czy hotelu. Sieć gościnna jest stworzona automatycznie w czasie konfiguracji routera. Nasz gość może podłączyć się do sieci gościnnej korzystając z dowolnej metody pozwalającej na połączenie się z siecią bezprzewodową. Następnie powinien otworzyć przeglądarkę internetową i podać hasło sieci gościnnej, by mieć dostęp do Internetu. Kontrola rodzicielska pozwala zapewnić bezpieczeństwo dzieciom przeglądającym Internet. Można całkowicie zablokować dostęp do Internetu albo włączyć blokadę na określone godziny w ciągu dnia. Wystarczy wybrać komputer, na którym chcemy włączyć kontrolę rodzicielską, a następnie zdecydować, jakiego rodzaju ograniczenia chcemy na nim wprowadzić.