Pierwsza czynność to podłączenie do sieci i skonfigurowanie routera. Instalacja GW-300NAS w najprostszym przypadku sprowadza się do włożenia płyty instalacyjnej. Zaletą routera jest bardzo łatwa konfiguracja – w 3 krokach.


Kreator konfiguracji przeprowadzi nas przez procedurę konfiguracji podstawowej krok po kroku:

    Krok 1. Konfiguracja Loginu i hasła
    Krok 2. Ustawienia strefy czasowej
    Krok 3. WAN Setup
    Krok 4. Konfiguracja sieci bezprzewodowej
    Krok 5. Podsumowanie
    Krok 6. Zakończ.


Urządzenie standardowo można także skonfigurować przez stronę WWW, w tym trybie znajduje się ono pod adresem 192.168.1.254. Kolejny plus za Panel Administracyjny po Polsku. Warto o tym wiedzieć, bo instalacja z płyty odbywa się po angielsku. Główne menu tego okna podzielono na najważniejsze części: Menu Główne administratora, Status, Kreator konfiguracji i Zaawansowane. Wszystko ładnie pogrupowane i co najważniejsze, tam wszystko jest pod ręką.


Podstawowe ustawienia:

  • Konfiguracja sieci ( IP w sieci LAN i typ WAN)
  • Serwer DHCP: ustawienia obejmują Host IP, maska podsieci, brama, DNS i konfigurację WINS
  • Bezprzewodowy: ustawienia sieci bezprzewodowej umożliwia skonfigurowanie sieci bezprzewodowej.
  • Zmień hasło: pozwala na zmianę hasła dostępu do systemu.


Po konfiguracji parametru SSID naszej sieci i/lub sposobu zabezpieczeń (za szyfrowanie odpowiadają protokoły WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK), możemy już korzystać z Internetu. Jest tutaj praktycznie wszystko, czego może potrzebować administrator sieci – także tej nieco bardziej zaawansowanej niż domowa.

Ustawienie zabezpieczeń:

  • Filtr pakietów – pozwala na kontrolę dostępu do sieci, analizując przychodzące i wychodzące pakiety i pozwala im przejść lub je zatrzymuje na podstawie adresu IP źródłowego i docelowego.
  • Filtr Domenowy – możemy dzięki niemu odblokować dostęp do wybranych przez nas adresów URL.
  • Blokowanie URL: blokowanie URL zablokuje LAN komputerom łączenie się wstępnie zdefiniowanych stron internetowych.
  • Kontrola adresów MAC: MAC Address Control pozwala na przypisanie różnych praw dostępu dla różnych użytkowników i przypisać konkretny adres IP do konkretnego adresu MAC.
  • Różne: Remote Administrator Host: Ogólnie rzecz biorąc, tylko użytkownik Intranetu może przeglądać wbudowane w strony internetowe w celu wykonywania zadań administracyjnych. Funkcja ta umożliwia wykonywanie zadań administracji z hosta zdalnego.
  • Administrator Time-out: to czas bezczynności po którym urządzenie zamknie panel administratora ( zerwie sesję ). Ustaw wartość na zero by wyłączyć funckję.
  • Odrzuć PING z sieci WAN: Gdy ta funkcja jest włączona, hosty po stronie WAN nie mogą pingować urządzeń.

Wydajność routera GW-300NAS stoi na wysokim poziomie. Access Point radzi sobie równie dobrze, na małych, jak i na dużych odległościach. Zwłaszcza na niewielkich odległościach (1 – 2 m) dane były przesyłane pomiędzy 25– 28 Mb/s. W przypadku gdy na przeszkodzie sygnału stanęła pojedyncza ściana transfer spadł do 15 Mb/s. Co do Wi-Fi, no niestety, pełnej prędkości 300 Mbps w domowych lub biurowych warunkach nie uzyskamy – nie ten sprzęt (karta sieciowa), a i warunki użytkowania różne. Ale wynik oscylujący w granicach 140 – 150 Mb/s w odległości 100 m i jedna sciana, można uznać za przyzwoity. Generalnie, jeżeli chodzi o zasięg routera na fabrycznych antenkach, jest on na tyle duży, że z powodzeniem obsłużymy cała klatkę w bloku z żelbetonu.


Ciekawostką jest możliwość uruchomienia GW-300NAS w roli serwera domowych plików. budowany port USB umożliwia podłączanie zewnętrznych dysków twardych – FAT16/FAT32, EXT2, NTFS (tylko odczyt), Samba server, FTP server. Do routera można podłączać także pamięci flash typu pendrive.


Wszelkie dyski są wykrywane bez najmniejszych problemów, a router bez problemu udostępnia z nich pliki w sieci. Wbudowane oprogramowania pozwala także na definiowanie serwera i Tunes. Najciekawszą tutaj opcją jest wbudowany asystent pobierania plików na podłączony dysk. Można pobierać pliki z serwerów FTP, HTTP, BT oraz eMule.

NAS

  • Narzędzia Dyskowe: do zarządzania formatowaniem i limitowaniem wielkości
  • Udostępnianie plików: do zarządzania nazwami serwera samba
  • Kontrola Dostępu: zarządzanie ftp /lista użytkowników samba
  • Serwer iTunes: do włączania servera itunes
  • Asystent Pobierania: do usług pobierania FTP/HTTP/BT
  • Web HDD: sprawdzanie web hdd dla użytkowników klasy „gość” i administratorów

W sekcji Toolbox otrzymujemy możliwość przeglądania logów systemowych, aktualizować oprogramowanie routera, czy ustawiać kopię zapasową. A ponadto przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych, zrobić reset GW-300NAS czy wzbudzać inne urządzenia w sieci zdalnie.

Na pochwałę zasługuje też niskie zużycie energii. Uzyskano ja dzięki Technologii Airlive inteligentnego zarządzania poborem energii, która dostosowuje dynamicznie moc urządzenia do aktualnie wykonywanych zadań. Badane są cały czas takie zmienne jak : odległość od połączonego urządzenia bezprzewodowo, ilość przesyłanych danych, jakość połączenia radiowego. Na podstawie tych zmiennych router balansuje swoją mocą przy głównym założeniu „bez strat na wydajności dla użytkownika”.