Linksys X3000
Linksys X3000

Na nasz stół redakcyjny trafił router marki Linksys – X3000, który funkcjonuje jako bezprzewodowy router z modemem ADSL2+ lub router bezprzewodowy który od września jest dostępny na naszym rynku. Sprzęt umożliwia stworzenie szybkiej, bezprzewodowej sieci domowej opartej na cyfrowym łączu abonenckim lub kablowym łączu szerokoctpasmowym. Urządzenie Linksys X3000 łączy komputery, drukarki bezprzewodowe i inne urządzenia Wi-Fi, zapewniając prędkości przesyłu bezprzewodowego do 300 Mb/s. Port USB StorageLink umożliwia dodawanie do sieci urządzeń pamięci masowej w celu szybkiego, bezprzewodowego udostępniania plików w całym domu. Wbudowany serwer multimedialny UPnP umożliwia strumieniowe przesyłanie multimediów do innych urządzeń zgodnych ze standardem UPnP.


Zawartość opakowania nie jest rewolucją, dlatego nie będziemy poświęcać jej zbyt dużo uwagi – oprócz samego routera w pudełku znajdziemy, dysk instalacyjny z oprogramowaniem, podręcznik użytkownika na dysku CD , kabel sieciowy Ethernet, kabel telefoniczny i zasilacz. Wymiary X3000 202 x 34 x 160 mm, waga 335 g. Pamięć USB – maksymalna obsługiwana pojemność: 1 x 2 TB.

Recenzja Linksys X3000: diody informujące o pracy routera
Recenzja Linksys X3000: diody informujące o pracy routera

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego. W tym modelu producent powrócił – po eksperymencie z testowanym na naszym portalu Linksys E4200 – do znanego z poprzednich modeli design’u obudowy. Możemy także powiesić go na ścianie. Standardowo także do poprzednich modeli producent na górnym panelu umieścił diody informujące o pracy routera. Na górnym panelu znajdziemy także przycisk chronionej konfiguracji sieci Wi-Fi. Po naciśnięciu tego przycisku funkcja Wi-Fi Protected
Setup wyszukuje urządzenia bezprzewodowe.

Recenzja Linksys X3000: gniazda
Recenzja Linksys X3000: gniazda

Z tyłu obudowy znajdziemy port DSL do linii ADSL, port LAN/Ethernet modemu, cztery złącza Ethernet 10/100/1000, port USB, przyłącze zasilania oraz włącznik. Na spodniej części obudowy znajduje się przycisk resetowania urządzenia. Jak łatwo zauważyć na zdjęciu, X3000pozbawiony jest zewnętrznych anten, 2 ukryto wewnątrz obudowy, a to oznacza, że nie zwiększymy zasięgiu montując mocniejsze anteny.
Instalacja Linksys – X3000 jest banalnie prosta. Z routerem otrzymamy bezpłatne oprogramowanie instalacyjne Cisco Connect, które stworzono z myślą o osobach, które na co dzień nie mają styczności z budową sieci. Przeznaczone jest dla osób korzystających zarówno z komputerów PC, jak i Mac. Program ten krok po kroku, przyjaznym językiem (po Polsku), przeprowadza przez instalację routera, a następnie pozostałych urządzeń działających w sieci (są wykrywane i dodawane automatycznie).