W malowniczej scenerii Stambułu amerykański Qualcomm zaprezentował własną wizję przyszłości mobile, przedstawiając nową serię procesorów Snapdragon S4, a także rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie w życiu codziennym.

Już od 25 lat Qualcomm rewolucjonizuje sposób naszego życia dostarczając nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie technologii mobilnych oraz łączności. Na trzeciej corocznej konferencji Qualcomm IQ 2011 w Stambule firma nie tylko przedstawiła istotne informacje dla dalszego rozwoju, wdrażania standardu 3G, 4G (LTE), a także pokazała jak „Mobile zmienia nasz świat”. Nie bez powodu przecież urządzenia mobilne, a dokładniej smartfony wyprzedziły pod względem sprzedaży komputery klasy PC w lutym tego roku.

Mobile zmienia nasz świat

Konferencje Qualcomm IQ 2011 rozpoczął nie kto inny jak CEO Qualcomm, dr. Paul Jacobs, który zaznaczył, że to właśnie urządzenia mobilne są dominującą platformą mobilną, wszystko za sprawą ograniczeń, które niesie za sobą posiadanie tradycyjnych desktopów. Mobile, w tym smartfony zmieniły sposób interakcji, komunikacji ze wszystkimi bez względu na to gdzie aktualnie przebywamy. Zastanawiacie się zapewne gdzie w tym miejscu odnajduje się Qualcomm? Odpowiedzią jest łączność, układy, procesory mobilne, a także web, oprogramowanie dla urządzeń.

Wielu z Was zapewne nie raz spotkało się już z marką Qualcomm o nazwie Snapdragon. To właśnie procesory Snapdragon będą wykorzystywane w kolejnej generacji komputerów, tabletów z Windows 8. Systemem, który został zaprezentowany zaledwie w przeddzień konferencji Qualcomm. Snapdragon to jednak nie tylko procesor, a rozwiązanie kompletne z zintegrowanym: CPU, GPU, GPS w tym z obsługą rosyjskiego systemu satelitarnego GLONASS, itd. Obecnie zostało zapowiedzianych już 125 urządzeń komercyjnie dostępnych wykorzystujących procesory Snapdragon. Wkrótce kolejne 40 tabletów dołączy do grona aktualnie 8 dostępnych, które wykorzystują rozwiązania Qualcomm. A to dopiero początek dominacji Qualcomm, firma snuje bardzo rozległe wizje, w których jej rozwiązania mogłyby znaleźć się w urządzeniach codziennego użytku, lodówkach, pralkach itd.

Snapdragon S4- czterordzeniowy procesor w Twoim smartfonie, tablecie

Przy okazji konferencji dowiedzieliśmy się, że to właśnie nowe układy Qualcomm Snapdragon S4 z czterordzeniowym procesorem APQ8064 oraz dwurdzeniowym procesorem Snapdragon MSM8960 o taktowaniu nawet do 2.5 GHz znajdą wykorzystanie w przypadku produktów z Windows 8. Łącznie do grona procesorów wykonanych w technologii 28 nm, posiadających następną generację GPU Adreno, wsparcie 3G oraz LTE dołączyły cztery układy: APQ8064, MSM8960, MSM8270, MSM8930. Pierwsze urządzenia ze Snapdragon S4 mogą zostać zaprezentowane jeszcze w tym roku.

Snapdragon zmieni sposób w jakim wykonujesz fotografie

Qualcomm wraz ze swoim procesorem Snapdragon zaprezentował urządzenia wykorzystujące integracje hardware oraz software, które pozwoli na wykonywanie fotografii z wykorzystaniem technologii zero shutter lag- w tłumaczeniu bez opóźnień migawki. Nasz aparat w tym wypadku przechwyci nie jedną klatkę zdjęcia, a nawet do 50. To tylko od nas następnie będzie zależało, które ze zdjęć jest tym idealnym. Przykładowo jeśli na zdjęciu znajdują się dwie twarze, dzięki oprogramowaniu będziemy mogli wybrać idealne ujęcie dla jednej jak i drugiej, następnie automatycznie zostanie wybrane najlepsze ujęcie osób w kadrze.

Snapdragon obsługuje nie tylko GPS, a także GLONASS

Nie lada zaskoczeniem dla mnie była informacja o wykorzystaniu satelitów GLONASS przez obecne układy Snapdragon. Aktualnie oba systemy satelitarne, w tym GPS oraz rosyjski GLONASS wykorzystywane są już przez urządzenia komercyjnie dostępne, w tym model Motorola Droid 3, ZTE MTS 945, a także co ciekawe Sony Ericsson Xperia Arc. Model ten ma otrzymać obsługę GLONASS w przeciągu kilku tygodni dzięki aktualizacji oprogramowania.

Twój lekarz jest tam gdzie Ty

Zgodnie z zasadą najważniejsze w życiu jest zdrowie, Qualcomm przedstawił wizję, w której to telefony pozwolą na monitorowanie naszego stanu zdrowia, prezentując kilka idei wykorzystania smartfonów, urządzeń, integracji software z dostępnymi czujnikami w celu monitorowania pulsu, ciśnienia krwi, a nawet płodności u kobiet. To jednak nie wszystko wyobrażenia Qualcomm sięgają o krok dalej. Co powiecie na możliwość sprawdzenia działaniu leku dzięki specjalnym czujnikom w naszym organizmie przez prowadzącego nas lekarza, wszystko to na dodatek będzie dokonywane na odległość z wykorzystaniem sieci bezprzewodowych? To przyszłość, która nie jest taka odległa, wszystko za sprawą rozwiązań Qualcomm Wireless Health.

Augmented Reality, gesty zmienią sposób interakcji z rzeczywistością

Wielu z Was zapewne zastanawia się czym jest Augmented Reality. Nazwijmy wspomnianą technologię rozwiązaniem, które zamienia twój telefon w magiczne lustro, pozwalające na interakcję z światem rzeczywistym na ekranie twojego telefonu, tabletu. Wyobraźcie sobie rozszerzoną rzeczywistość jako połączenie elementów świata rzeczywistego (obrazu z kamery) z cyfrowym (w tym wypadku grafiką nakładaną na widoczne tło).

Qualcomm zaprezentował kilka aplikacji stworzonych z wykorzystaniem własnej platformy wykorzystującej AR( skrót Augmented Reality), w tym gry, na nowo definiujące sposób interakcji w świecie wirtualnym, np. produkcje, w której na rzeczywistej, wydrukowanej planszy nakładana jest grafika trójwymiarowa. Celem w tym wypadku jest ustawienie przeszkód, skoczni, tak, aby wirtualny motocyklista trafił do ustalonej mety. To tylko zalążek aplikacji AR stworzonych z wykorzystaniem platformy Qualcomm. Co powiecie na program tłumaczący w czasie rzeczywistym słowa widoczne w kamerze telefonu?

Qualcomm przedstawił ponadto wykorzystanie gestów pozwalających na innowacyjną obsługę telefonu, bez konieczności jego dotykania. Innymi słowy, wkrótce Kinect zawita do Waszych urządzeń codziennego użytku, smartfonów.

eCall system pomocy w nagłych wypadkach

Jednym z kolejnych zaskoczeń, o których istnieniu wcześniej nie słyszałem był system pomocy w nagłych wypadkach- eCall, którego implementacja ma odbyć się w nadchodzących latach w Europie oraz Rosji. Zadaniem eCall jest pomoc w nagłych wypadkach, która pozwoli na ratowanie ludzkiego życia. System przedstawiony przez Qualcomm dzięki połączeniu wykorzystania satelit GPS oraz Glonass, czujników wewnątrz samochodu pozwoli na automatycznie powiadomienie służb bezpieczeństwa o nagłych wypadkach . Nie zabraknie również możliwości manualnego wykorzystania eCall w przypadku zauważenia wypadku na drodze.

System pomocy w nagłych wypadkach eCall będzie obowiązkowy we wszystkich nowych samochodach w Unii Europejskiej od 2014 roku.

Przyszłość mobile oczami Qualcomm to nie tylko tylko nowe coraz lepsze procesory, to integracja hardware, software, w tym nowych systemów, usług. Holistyczne spojrzenie Qualcomm na przyszłość mobile przedstawia rozwiązania znacznie wychodzące poza dzisiejsze postrzeganie urządzeń mobilnych.

Mobile to nie tylko komunikacja, to nowy sposób interakcji ze światem, monitorowanie zdrowia, edukacja ludzi, a nawet pomoc w nagłych wypadkach.

dr Paul Jacobs, CEO oraz Chariman Qualcomm powiedział:

Aby zwiększyć użyteczność urządzeń mobilnych należy dostarczyć więcej usług, kontentu, rozwiązań od naszych partnerów, a także nas samych”.

Dla Telix.pl:

Kamil Bąkowski